Jump to content

Izvanredni otkaz- hitno molim pomoć


alessia

Preporučene objave

Imam ugovor na neodređeno s probnim rokom od 6 mjeseci na mjestu voditelja odjela.Nakon 3 mjeseca kad sam uhodala i organizirala posao poslodavac mi daje otkaz i naravno predlaže da potpišem sporazumni na što ne pristajem.U bivšoj firmi iz koje sam prešla u ovu novu radila sam niz godina na identičnom radnom mjestu i tamo ostavila siguran i uhodan posao jer su mi ovdje ponudili puno bolju plaću i uvjete rada.Posao je štimao nije došlo do nikakve povrede radne obaveze,naprotiv izrazili su zadovoljstvo mojim radom.No sada odjednom se sve izokrenulo,mislim da su me samo htjeli iskoristiti da im uhodam posao i sad me se žele riješiti.Slijedi izvanredni otkaz koji mi još nije uručen(sve se odigrava od jučerašnjeg dana).

 

Da li imam pravo tražiti da me vrate na radno mjesto dok se ne riješi definitivno?

 

Trenutno sam otvorila bolovanje jer su me jučer jednostavno poslali doma s radnog mjesta na slobodne dane(imam ih 4).Dal je to pametno?

 

Kako postupiti?

 

Ne namjeravam potpisati nikakvi sporazumni otkaz niti akceptirati izvanredni bez razloga.Razlog je očito da otpuštaju polovicu radnika koje su nedavno zaposlili jer im više nisu potrebni.Trebali su nas za otvorenje dok se sve ne uhoda a sad adio.Ima tu dosta ljudi koji su dali otkaze na svojim prijašnjim radnim mjestima u dobroj vjeri povjerovali ovoj firmi i sad ostaju na cesti,izigrani,planski iskorišteni.Pa zašto se to dozvoljava u ovoj državi,zašto ne uzmu radnu snagu studente,ljude na određeno,ljude s burze i pošteno nek vele trebam vas 3 mjeseca i to je to!!A ne da ti nude stalni radni super plaću i onda te šutiraju za 3 mjeseca,a ti si ostavio siguran posao koji si prije imao.To je bezobrazno i podlo uništavanje ljudske egzistencije.

:-(

 

Dali imam pravo na bilo kakvu pravnu pomoć?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Obavijestite poslodavca o bolovanju i dostavite mu doznake.

2. Vaše bolovanje ne sprječava poslodavca da Vam otkaže ugovor o radu, ako za to ima opravdan razlog.

3. Protiv odluke o otkazu (ako želite pobijati otkaz) uložite poslodavcu zahtjev za zaštitu prava u roku od 15 dana od primitka otkaza. On ima 15 dana da vam odgovori, a Vi daljnjih 15 za podnošenje tužbe sudu. Pazite da ne propustite rokove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zapanjujuće brz oggovor,hvala puno.

Da mislim pobijati jer je to sve jedan veliki bezobrazluk i prevara.Osim toga imam djecu koju moram prehraniti,a naći drugi posao u današnje vrijeme kad svi samo otpuštaju je vrlo teško.

U praksi kakve su mi šanse ako idem na sud?

Dal me moraju vratiti na posao do donošenja sudske odluke?Ili izvanredni otkaz za mene vrijedi od dana uručivanja i ja ostajem sjediti kod kuće i čekati što će biti dalje(bez plaće)?

Mislila sam da me bolovanje ne može od ničega spasiti no bio je to potez očaja.Ako je bolovanje zbog profesionalnog oboljenja?Onda ne smije dati otkaz koliko sam čitala tu po forumu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

alessia je napisao:

Zapanjujuće brz oggovor,hvala puno.

Da mislim pobijati jer je to sve jedan veliki bezobrazluk i prevara.Osim toga imam djecu koju moram prehraniti,a naći drugi posao u današnje vrijeme kad svi samo otpuštaju je vrlo teško.

U praksi kakve su mi šanse ako idem na sud?

Dal me moraju vratiti na posao do donošenja sudske odluke?Ili izvanredni otkaz za mene vrijedi od dana uručivanja i ja ostajem sjediti kod kuće i čekati što će biti dalje(bez plaće)?

Mislila sam da me bolovanje ne može od ničega spasiti no bio je to potez očaja.Ako je bolovanje zbog profesionalnog oboljenja?Onda ne smije dati otkaz koliko sam čitala tu po forumu.

 

I inače mi zavide na brzini :-D Odgovaranja, da ne bude zabune :-D

 

Izvanredni otkaz na vas proizvodi pravne učinke trenutkom uručenja odluke o izv. otkazu. to znači da nemate pravo na otpremninu, otkazni rok i da vam radni odnos kod poslodavca prestaje danom uručenja odluke.

 

Radniku koji je obolio zbog profesionalne bolesti poslodavac ne smije otkazati u razdoblju privremene nesposobnosti za rad.

 

Za odgovor na pitanje moraju li vas vratiti do donošenja odluke suda ključan je odgovor je li kod vašeg poslodavca ustrojeno radničko vijeće ili sindikat ili sindikalni povjerenik i jesu li se protivili izvanrednom otkazu. ako jesu, a vi takav zahtjev postavite, mora vas vratiti do okončanja sudskog postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam kako ti je...

Ja sam dobio otkaz prije nekog vremena (poslovno uvjetovani) i tužio sam firmu. Odmah sam otvorio bolovanje i za vrijeme bolovanja ti ne može dati otkaz bez obzira zbog čega si na bolovanju (koliko ja znam). On će ti vjerovatno poslati poštom preporučeno otkaz i otkaz će se smatrat uručen tri dana nakon što zatvoriš bolovanje jer će objesiti na oglasnu ploču u firmi i smatrat će se uručenim, dakle otkaz ne možeš odgodit, moraš ga primit. Zakon o radu ima puno caka i svaki otkaz po sebi je poseban i drugačiji. Moj ti je savjet iz iskustva da odmah nađeš dobrog odvjetnika i da mu sve ispričaš u detalje, bez laganja i bez euforije (znam koliko si ljuta sada) jer će ti tada puno stvari biti jasnije i vjerovatno će te savjetovat da li da ideš na sud ili ne. Ako se odlučiš na sud moraš bit spremna da će trajat jako dugo bez obzira što su radni sporovi žurni (ja sam skoro godinu dana na sudu i imao sam samo jednu raspravu do sad). Ako izgubiš plaćaš svojeg i njihovog odvjetnika, troškova suda u radnom sporu nema. Dobro razmisli !!!!!!! Ne znam tvoju situaciju, moj ti je savjet da poslušaš odvjetnika, ako ti kaže da imaš šanse odi do kraja, ali pripremi se da je to prljava igra. Ako si iz zagreba sud će trajati još duže... ali nemoj da te odgovaram, ja za sada dobro stojim i nije mi žao što sam podigao tužbu. Isto tako moraš definirat prije podizanja što želiš dobit. Ako te nešto dodatno zanima javi se.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija