Jump to content

Zaposlenici u udruzi


yasminkay

Preporučene objave

yasminkay je napisao:

Može li predsjednik udruge i njezin osnivač, biti i zaposlenik te udruge??

 

može biti predsjednik i zaposlenik. ne znam za osnivača,mada mislim ne vidim zašto bi bio problem.

detalje ne znam, al dok se ne javi netko stručniji (nisam pravnik), nadam se da pomaže :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Negdje sam pročitala da tajnik udruge može biti zaposlenik, ali da u tom slučaju nema pravo odlučivanja, pa me to malo zabrinulo. Predsjednik udruge je ključna osoba za odlučivanje, potpisivanje, račun, pečat itd, pa ako ne može odlučivati kao npr zaposleni tajnik, onda je to apsurdno.

No pričekajmo , možda još netko nešto zna.... :-?

 

MOlim Žurno!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

yasminkay je napisao:

Hvala na odgovoru. Negdje sam pročitala da tajnik udruge može biti zaposlenik, ali da u tom slučaju nema pravo odlučivanja, pa me to malo zabrinulo. Predsjednik udruge je ključna osoba za odlučivanje, potpisivanje, račun, pečat itd, pa ako ne može odlučivati kao npr zaposleni tajnik, onda je to apsurdno.

No pričekajmo , možda još netko nešto zna.... :-?

 

MOlim Žurno!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

yasminkay je napisao:

yasminkay je napisao:

Hvala na odgovoru. Negdje sam pročitala da tajnik udruge može biti zaposlenik, ali da u tom slučaju nema pravo odlučivanja, pa me to malo zabrinulo. Predsjednik udruge je ključna osoba za odlučivanje, potpisivanje, račun, pečat itd, pa ako ne može odlučivati kao npr zaposleni tajnik, onda je to apsurdno.

No pričekajmo , možda još netko nešto zna.... :-?

 

MOlim Žurno!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

y,

Udruga je pravni subjekt i kao takav može imati zaposlenike. I predsjednik i tajnik i osnivači mogu biti u radnom odnosu u Udruzi. Imaju li ili ne pravo kao zaposlenici biti i članovi upravnog odbora, tj. donositi odluke, ne znam.

Preporučam pitati u gradskom uredu gdje ćete predati zahtjev za upis Udruge. Moje iskustvo s referentima i šefom tog odjela tu u Zagrebu je izvrsno. Kvalitetne i konkretne informacije sam dobio tamo iako sam krenuo s predrasudama.

 

Toplo preporučam knjižicu Mladena Ivanovića "Kako registrirati Udrugu u RH" nakladnika b.a.b.e. :

 

http://www.zamirnet.hr/icnl/pdf/Kako%20registrirati%20udrugu%20u%20RH.pdf

 

Glede statuta, za isti ste vjerovatno dobili šprancu koju ne morate doslovno prepisati! Naime, zakon nalaže neke min. osnove koje treba zadovoljiti, ali isto tako imate slobodne ruke krojiti budućnost svoje Udruge prema vlastitim željama (npr. skupština je obavezna kao tijelo upravljanja, dok predsjednik kao takav nije nužan biti i tijelo upravljanja, ali može biti.) Statut je vrlo bitan i treba ga razraditi u samom startu u najsitnije detalje jer će vam kasnije biti lakše. Zamislite da pišete Ustav. On je temelj svega, a zakone ćete donositi i kasnije na sjednicama UO Udruge.

 

I još nešto. spomenuli ste da je Predsjednik vaše udruge za sve zadužen i pečat i potpis i račun.

U mojoj Udruzi, Predsjednik je samo jedan (i najodgovorniji po postavljenju) od onih koji odlučuju. Upravni odbor(nas nekoliko) je taj koji donosi bitne i strateške odluke. Ja, kao tajnik, zadužen sam za pečat, ali i potpisnik u banci za žiro račun uz predsjednika. Osoba ovlaštena za zastupanje nije samo predsjednik, već svi osnivači (jer smo se tako dogovorili i to stavili u statut između ostalog.

Paralela - Naš predsjednik je više poput Mesića, a upravni odbor i nadzorni odbor su neš kao Sabor. Kod vas je, čini mi se "Francek" na vlasti. No i to je legalno i izvedivo, naravno.

 

Lijep pozdrav i sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

opet ja....

ovo je nužno imati u statutu ak se mislite zaposliti:

 

"U slučaju većeg opsega djelovanja Udruge, član Udruge može biti i u stalnom radnom odnosu u Udruzi."

 

Ak mislite zaposliti se u udruzi, a da vam je radno mjesto "Predsjednik Udruge", nebu išlo, jer Predsjednika bira skupština na 2 - 5 godina (kak se odlučite). On može primati naknadu za svoj rad u udruzi (onda i to stavite u statut), ali stalni radni odnos kao Predsjednik... prilično sam siguran da nebu išlo. Udruga ga može zaposliti kao perača prozora, npr, a on može istovremeno obnašati dužnost Predsjednika.

 

No, najsigurnije je pitati referente u uredu za udruge.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija