Jump to content

Svi na kolektivni godišnji odmor


Barbara29

Preporučene objave

Poštovani,

Vrlo mi je bitno da mi odgovorite na moja pitanja, jer sam neupućena i pišem u ime većinu radnika koji su od 06.04 , od utorka poslani na kolektivni godišnji. Dobili smo svi, nas oko 30-tak oko mjesec dana , možda koji dan više za taj kolektivni godišnji.Radi se o hotelu koji obuhvaća : konobare, kuhare, čistačice, recepcionere i sl. Rečeno nam je da se moramo javiti na posao početkom svibnja, no naime sad u četvrtom mjesecu imamo dogovorene svatove i druga događanja, te nam je rečeno da će nas zvati kad se bude što odvijalo po pitanju događaja. Moramo li se mi odazvati na to i koja su sva naša prava? Molim Vas da mi odgovorite što je moguće prije...

 

Hvala unaprijed :-?:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pravo je poslodavca da izvrši raspored GO prema potrebama procesa rada. Vaše je pravo da jedan dio GO koristite u "komadu" ali prema dogovoru sa poslodavcem.

Dobro kaže dk. Svakako biste trebali voditi računa o potrebama poslodavca za vašim radom vezano za te svadbe jer vas poslodvac sigurno zove iz razloga što vas treba a ne iz hira. Uobičajeno je da u specifičnim poslovima (a vaš to jest) radnik bude na dispoziciji poslodavcu. Primjerice ja sam to kao rukovodioc proizvdnej uvijek morao biti,bez obzira gdje sam se nalatio...GO, BO. To bi bilo korektno ako niste negdje odputovali. Moramo ko radnici voditi računa o firmi u kojoj zarađujemo za život,pogotovo ako je poslodavac korektan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Barbara29 je napisao:

Radi se o tome da je preko 25 radnika na kolektivnom godišnjem trenutačno. Mene samo zanima jer nam je šef rekao da moram biti svi dostupni mu 24h na dan, ali ne šefu kuhinje već voditelju servisa! Mene samo zanima zakon koji nalaže jesam li obavezna dolaziti na posao ili nisam!

 

Mene sad zanima,imate li vi kakav pravilnik o radu i poziva li se vaš poslodavac na kolektivni ugovor. Naime čl.3 zakona o radu govori o nekim iznimkama u propisima pojedinih djelatnosti pa tako i vaše ugostiteljske-turističke,primjerice što se tjednog i dnevnog odmora tiće. U GO nema iznimaka,dakle ako je bio rečen kolektivni i imate rijšenje za njega i ukoliko ne piše da semorate javljati na posao vikendom i ako u pravilniku o radu (VAŠ POSLODAVAC MORA IMATI PRAVILNIK O RADU JER ZAPOŠLJAVA VIŠE OD 20 RADNIKA) ili kol. ugovoru to ne piše, onda se nemorate javljati. Dakle na temelju samo usmenog naloga nebiste se trebali javiti.

Upozorio Vas je dk a i ja sam vam skrenuo pažnju da ukoliko ste u mogućnosti da se odazovete poslodavcu. Zašto? Pa znate kad bu "odstrel" a to je danas u modi,onda bute prvi na redu. Pa ako vam je posao važan,bolje je da odradite te svadbe. Čisto onak,ljudski ak je poslodavac ,OK.

Vi prvo: pručite akte koje sam pomenuo,PRAVILNIK I KOL.UGOVOR A TEK ONDA ODLUČITE IĆI ILI NE NA POSAO PO POZIVU POSLODAVCA ZA VRIJEME GO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Barbara29 je napisao:

Eto radila sam za klikere očigledno, jer nam direktor ne planira platiti svatove koje smo odrađivali.

 

Barbara šta znaći ne planira. kako ste dogovorili plačanje prekovremenih sati? Pitao sam vas za pravilnik o radu.Niste mi ništa odgovorili. Sigurno vam je to plaćao u kešu. To nije dobro jer je to protuzakonito i sa vaše i sanjegove strane i nemožete tražiti nešto što nije predviđeno zakonom.

Upozorite ga da hoćete na obračunu plaće za ovaj mjesec vidjeti sate provedene na radu sa uvečanom satnicom (ili prema pravilniku ako ga imate) uobičajeno je to za rad neradnim danom 100%.Kada vam da obračun vidjet ćete jeli upisao te sate i iznos za iste. Nije li uputit ćete mu ZZP te tražiti novi obračun i ispaltu po njemu. Ne bude li ni onda tako otići ćete nna inspekciju rada i prijaviti poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam ja ništa s njima dogovarala, već nam je svima rečeno kako će nam isplatiti te sate koje smo odradili dok smo na kolektivnom godišnjem na plaći.A i ti dani što smo na godišnjem rečeno nam je da će se godišnji produžiti za onoliko dana koliko smo i radili.A što se pravilnika o radu tiče takva stvar kod nas ne postoji jer ipak se radi o političkoj firmi istim takvim ljudima na čelu.Što je ZZP??Baš me zanima što će biti, 07.05 se moram javiti u firmi da se vidi jesam li dobila otkaz ili sam prebačena u neku drugu radnu jedinicu, a i 15.ti kad trebam podići isplatnu listu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Barbara29 je napisao:

Nisam ja ništa s njima dogovarala, već nam je svima rečeno kako će nam isplatiti te sate koje smo odradili dok smo na kolektivnom godišnjem na plaći.A i ti dani što smo na godišnjem rečeno nam je da će se godišnji produžiti za onoliko dana koliko smo i radili.A što se pravilnika o radu tiče takva stvar kod nas ne postoji jer ipak se radi o političkoj firmi istim takvim ljudima na čelu.Što je ZZP??Baš me zanima što će biti, 07.05 se moram javiti u firmi da se vidi jesam li dobila otkaz ili sam prebačena u neku drugu radnu jedinicu, a i 15.ti kad trebam podići isplatnu listu.

 

ZZP je:Zahtjev za zaštitu prava kojim imate pravo prema čl.129 Zakona o radu tražiti ispunjenje svojih prava za koja smatrete da vam je poslodavac uskratio. Taj se zahtjev šalje posštom preporućeno sa povratnicom.

Kakvoj političkoj firmi i političarima? To nema nikave veze. I oni se prvi moraju ponašati prema Zakonima ove zemlje. Zakon o radu uređuje radne odnose kao i drugi izvori prava (kolektivni ugovori,pravilnici o radu,ugovori o radu) zakon o državnim namještenicima i službenicima i td. dakle ako neka važna pitanja nisu regulirana vašim ugovorom moraju biti regulirana ostalim pravnim izvorima a vaša prava ne mogu biti po njima manja nego to propisuje Zakon o radu.

Poslodavac nek napiše što je rekao.Produženje GO iblabla.

Vidite kaj bu bilo 07.05....pa se "čujemo".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija