Jump to content

darovni ugovor


dejanbobo1

Preporučene objave

Poštovani,

Godine 1983 oženio sam se u kuću svoje žene. To je bilo protiv volje moga oca. Moj otac je meni odmah dao na znanje da mu nisam više sin i više ne želi čut za mene.

U ožujku ove godine je preminuo. Kod ostavinske rasprave vidio sam da je pola svog imanja darovao mojem mlađem bratu a drugu polovicu svojoj drugoj ženi. Ja nisam dobio ništa. Taj darovni ugovor namjerno je moj otac napravio radi toga što on mene više ne voli. Dali postoji za mene bilo kakvo pravo??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani

 

Kao zakonski nasljednik imate pravo na zakonski nasljedni dio od 1/3. U ostavisnkoj raspravi treba da trazite da se nasljednicima uracunaju darovi u njihov nasljedni dio a da vi dobijete jednu trecinu.

To da ste "iskljuceni" od nasljedjivanja po osnovi neslaganja vaseg oca o Vasem stupanju u brak nije mjerodavna cinjenica koja bi Vam mogla osporiti nasljedjivanje, jer zakon predvidja sasvim druge okolnosti, kao npr. da ste se tesko moralno ogrijesili prema ostaviocu ili ostalim osobama iz njegove porodice, ili da ste pocinili neko krivicno djelo prema njima, pri cemu bi to moralo biti izjavljeno u ostaviocevoj oporuci ( vidi dolje clanak 85 Zakona o nasljedjivanju), a nikakva oporuka ne postoji prema Vasim navodima. I na kraju da ne bude zabune. Vi ste zakonski a ne i nuzni nasljednik!

 

 

 

Zakonski nasljednici

 

Članak 8.

 

(1) Na temelju zakona ostavitelja nasljeđuju svi njegovi potomci, njegova posvojčad i njihovi potomci, njegov bračni drug, njegovi roditelji, njegovi posvojitelji, njegova braća i sestre i njihovi potomci, njegovi djedovi i bake i njihovi potomci, i njegovi ostali predci.

 

(2) Na temelju zakona ostavitelja nasljeđuje i njegov izvanbračni drug koji je u pravu nasljeđivanja izjednačen s bračnim. Izvanbračnom zajednicom u smislu ovoga Zakona smatra se životna zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca koja je trajala dulje vrijeme a prestala ostaviteljevom smrću, pod uvjetom da su bile ispunjene pretpostavke koje se traže za valjanost braka.

 

(3) Osobe iz stavka 1. ovoga članka nasljeđuju po nasljednim redovima.

 

(4) Nasljednici bližega nasljednog reda isključuju iz

nasljedstva osobe daljnjeg nasljednog reda.

 

 

 

 

 

 

a) Isključenje nužnih nasljednika

 

Razlozi isključenja

 

Članak 85.

 

(1) Oporučitelj može isključiti iz nasljedstva nasljednika koji ima pravo na nužni dio:

 

1) ako se on povredom neke zakonske ili moralne obveze koja proizlazi iz njegova obiteljskog odnosa s ostaviteljem teže ogriješio prema ostavitelju,

 

2) ako je namjerno počinio neko teže kazneno djelo prema njemu ili njegovu bračnom drugu, djetetu ili roditelju,

 

3) ako je počinio kazneno djelo protiv Republike Hrvatske ili vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom,

 

4) ako se odao neradu ili nepoštenu životu.

 

(2) Isključenje iz nasljedstva može biti potpuno ili djelomično.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

desimir , nisam pravnik ali vam mnoram odgovoriti - dejanbobo - sin ostavitelja je ne samo nužni nasljednik već je apsolutno nužni nasljednik - ima pravo na nužni dio - a ne na 1/3 kako vi kažete - nužni dio iznosi polovinu zakonskog dijela

 

pravo da se traži uračunavanje darovanja za života ostavitelja odnosi se na potraživanje nužnog dijela ako ga traže nužni naslijednici - dejanbobo ima pravo na svoj nužni dio jer se ne može smatrati da je isključen iz naslijedstva iz razloga jer se oženio protiv očeve volje -

pozdrav :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koraljka je napisao:

desimir , nisam pravnik ali vam mnoram odgovoriti - dejanbobo - sin ostavitelja je ne samo nužni nasljednik već je apsolutno nužni nasljednik - ima pravo na nužni dio - a ne na 1/3 kako vi kažete - nužni dio iznosi polovinu zakonskog dijela

 

pravo da se traži uračunavanje darovanja za života ostavitelja odnosi se na potraživanje nužnog dijela ako ga traže nužni naslijednici - dejanbobo ima pravo na svoj nužni dio jer se ne može smatrati da je isključen iz naslijedstva iz razloga jer se oženio protiv očeve volje -

pozdrav :vrti:

 

Saglasan :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Ostavitelj ne može raspolagati nužnim dijelom ,ali nužni nasljednik treba u ostavinskom postupku zahtijevati svoj nužni dio .

Kao potomak ostavitelja predložite da se darovi uračunaju u ostavinsku masu kako bi Vi mogli dobiti nužni dio koji Vam pripada po zakonu i kojim nitko ne može raspolagati .

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija