Jump to content

Tko ima pravo na ....


gonzo-stari

Preporučene objave

Može li mi netko pojasniti tko i u kojem slučaju ima pravo na povećanje mirovine ovisno o vremenu provedenom u ratu.

Moja situacija je slijedeća. 2004 sam umirovljen kao pripadnik gardijske brigade zbog bolesti.Profesionalna nesposobnost i koeficijent 0,8.Tada se nije uzimao u obzir nikakav omjer rat - mir. Pošto se radi o kroničnoj bolesti za koju nema lijeka (multipla skleroza) i koja ima loš ishod što osjećam na svojoj koži, želim zatražiti opću nesposobnost međutim po mojim saznanjima i upitima u HZMO ako mi se prizna tada se mirovina izračunava prema općim propisima pošto nemam HRVI i što drugim riječima znači da mi se mirovina smanjuje. Da li ja imam pravo na gore navedeno povećanje.

 

Podaci u rješenju iz 2004.:

 

Pripadnik gardijske brigade

Radni staž 19 godina, 4 mjeseca, 17 dana

Prosječni vrijednosni bod 1,6060 koji su se računali po Zakonu o MIO za DVO i OSO ( od 1998 - 2003)

ako se uzme u obzir od 1992 onda je PVB 1,8921

Datum rođenja 23.9.1971.

Čin - poručnik

Ukupni ratni staž - 47 mjeseci

RVI nemam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Hrvatski branitelji, korisnici starosne i prijevremene starosne mirovine koju su ostvarili na temelju staža manjeg od 40 godina, mirovina se povećava, ovisno o razdoblju provedenom u Domovinskom ratu i to:

 

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

 

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseca za 15%

 

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

 

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

 

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

 

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

 

 

 

Pravo na navedeno povećanje imaju i hrvatski branitelji korisnici invalidske mirovine, te članovi obitelji hrvatskog branitelja, korisnici obiteljske mirovine. Hrvatski branitelji, korisnici kumulirane invalidske mirovine ostvarene prema ZOPHBDR također imaju pravo na navedeno povećanje. Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

 

Imaš pravo na uvećanje 25% ali mislim da ti to povećanje ne može baš previše pomoći ukoliko odeš u invalidsku mirovinu po općim propisima i ako dobiješ opću nesposobnost.

Mirovina bi ti se obračunavala po sasvim drugoj (za tebe nepovoljnijoj) formuli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

štovani gonzo-stari

 

nedostaje mi podatak o vašoj trenutno bruto mirovini po čl.11. - profesionalna nesposobnost, po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

i bez tog podatka izračun po čl.11. - opća nesposobnost je povoljniji za 20 %.

 

 

formula za izračun invalidske mirovine - opća nesposobnost za rad po općim propisima - zomo.

 

// pvb x mirovinski staž x avm(58,37)x 1,27 //

 

 

formula za izračun invalidske mirovine - profesionalna nesposobnost za rad po općim propisima - zomo.

 

 

// pvb x mirovinski staž x avm(58,37)x 1,27 x 0.8 //

 

 

 

pretpostavio sam, 30.06.2012.g. ostvarivanje prava na invalidsku mirovinu - opća nesposobnost za rad po općim propisima -zomo, mirovina bi iznosila bruto 4.400,00 kn.

 

elementi:

 

- pvb ------------1,8921

 

- mir.staž-------31,3670-----(19,3799 + 11,9871-pridodan staž.)

--------------------------------------------------------

 

mirovina bruto------4.400 kn

 

 

štovani mrljavac u invalidskoj mirovini ostvarenoj po općim propisima - zomo, kao i po zakonu o umirovljenju dvo i ps, nema dodavanja po članku 14. zakona o braniteljima (od 10 do 30 %).

taj se članak koristi pri umirovljenju branitelja po općim propisima - zomo u prijevremenoj starosnoj ili starosnoj mirovini, tumačenje hzmo.

 

- // i tako je mirovina ostvarena po općim propisima- zomo, (starosna ili prijevremeno starosna) uvečana po članku 14. zakona o braniteljima, manja od mirovine ostvarene po općim propisima - zomo bez uvečanja po članku 14.??????????????? //

 

 

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gonzo-stari, mislim da bi ti bilo najpametnije da si daš truda, odeš u HZMO i nemoj kontaktirati sa tetkama na šalteru (one su ionako nervozne, a i da nisu nervozne, nemaju pojma što da ti odgovore pa te otpile na brzaka jer uglavnom ne poznaju tu problematiku).

One znaju lupat pečate, izdavati potvrde i mlatiti po tastaturi-tipkovnici tj. rade onaj posao za koji su plaćene.

 

Imaš pravnika u HZMO-u, budi uporan i sjedni tamo i sačekaj te poslušaj pravnika, ev. pokušaj kontaktirati o svom problemu i sa medicinskim vještakom (ima ih tamo više) i nemoj odlaziti dok ne budeš skužio što ti govori tj. na koji način bi ti obračunavali mirovinu i koliko bi odprilike bila razlika u plusu ili minusu.

 

Sve ovo što je prof napisao, a i ja, je uglavnom točno ali diskutabilno jer ne znamo na koji način će ti uopće obračunavati mirovinu, a oni tamo imaju tvoje precizne podatke i o plaćama, radnom stažu i sve podatke koji su potrebni za precizan obračun.

 

U tvom bi se slučaju radila obnova postupka, a kako ćeš proći i na koji način će ti obračunati mirovinu i po kojim propisima, mi to točno ne možemo znati, kao niti tvoje točne podatke jer ih vjerojatno niti ti ne znaš.

 

Nadam se da si se redovno liječio i da imaš brdo kvalitetne medicinske dokumentacije da bi dobio (na žalost i na štetu tvog zdravlja) opću nesposobnost.

 

Vidim da si rođen 1971. (mlad si) pa nisam siguran da će ti dati opću nesposobnost ako ti je liječnička dokumentacija "klimava" i ako u istoj nije evidentirano pogoršanje tj. nisi se redovno liječio i kod specijalista i ako nemaš dovoljno nalaza.

 

Ako ti i daju opću nesposobnost, nisam siguran da li bi ti mirovina bila veća, iako po profovim tumečenjima bi bila nešto veća (nadam se da sam ja u krivu) ali prije nego bilo što uradiš, prvo u HZMO i tamo se raspitaj tako da možeš biti siguran.

 

Liječnici-vještaci veliku pozornost pored medicinske dokumentaciju posvećuju i godinama starosti osiguranika.

 

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

 

štovani mrljavac

 

 

odličan odgovor, samo oko formule za izračun nema nikakve dileme, temeljena je na sada poznatim i važećim zakonima.

 

- izračun je točan koliko su točni uneseni podaci.

 

//njih je jednostavno pročitati iz rješenje za mirovinu kao i iz priloga rješenju //

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štovani gospodine prof.

 

Gonzo je napisao da bi mu se mirovina obračunavala po općim propisima.

 

Ja gospodina gonzo-starog nemam namjeru savjetovati niti nagovarati da pokuša ponovnu procjenu radne sposobnosti, ako mu je medicinska dokumetacija "klimava".

 

Uopće nisam siguran po kojem bi pravilniku išao opet na obnovu postupka, tj. novu procjenu radne sposobnosti ( iako ne znam i nemam uvid u njegovu liječničku dokumentaciju), a i da imam - ne bih s usudio bilo što savjetovati jer ako se radi obnova postupka - njemu se obračunava mirovina po novim pravilnicima, a te vaše formule - iako su i možda točne, ne vrijede).

 

Stoga sam mu napisao (a i mislim da bi mu to bilo najpametnije) da se raspita kod pravnika u HZMO-u ili da potraži medic. vještaka koji će mu objektivno reći kako bi prošao na novoj procjeni radne sposobnosti i po kojem bi mu se pravilniku obračunavala mirovina - ako dobije opću nesposobnost.

 

Ove formule, koje ste vi napisali su manje-više ili nisu točne, ali on je prije 6-7 godina otišao u mirovinu.

 

Sada bi mu se radila obnova postupka, (to su sve nove formule, novi pravilnici...itd), a više ne ide u mirovinu po onim zakonima, nego po novim pravilnicima.

 

A, kako će proći, nisam baš siguran u ono što ste napisali????

 

Kao što sam i napisao, neka potraži savjet pravnika u HZMO-u ili vještaka, inače ove vaše formule iako su djelomično i približno točne, ne možemo znati na koji će mu se način obračunati mirovina.

 

Nema status HRVI, a ako sad bude pokušao izvući nešto pa, i ako dobije ono što bi on htio, opću nesposobnost za rad ne znamo kako će mu to izaračunti i što će uopće dobiti, ako dobije.

 

Ne bi trebao proći "lošije" tj. imati manju mirovinu, ali ako bude bio uporan, svašta je moguće.

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

 

štovani gospodine mrljavac

 

ponovo odličan odgovor za gospodina gonzo-stari.

 

 

o preblematici izračuna mirovina po općim propisima - zomo, pisao sam dana 11.11.2011.g u 1107.

 

pišem iz iskustva, vidio sam dva rješenja takve vrste mirovine u kojem bi za ovakav slučaj pisalo (porezna olakšica 3.200,00 kn):

 

------mirovina iznosi 3.464,56 kn (bruto)

 

a uz nju pripada dodatak od 27 %

 

temeljem zakona o dodatku na mirovine ostvarene prema zomo, n.n.79/07.

 

tek prilikom isplate spoznalo se:

 

1. neto mirovina iznosi----------- 3.432,82 kn------porez 31,74 kn

 

2. dodatak od 27%------------------935,44 kn------bez poreza

-----------------------------------------------------------

 

----neto ukupno--------------------4.368,26 kn

 

 

 

od 01.01.2012.g. pisat će:

 

------mirovina iznosi 4.400,00 kn (bruto)

 

 

 

a prilikom isplate:

 

1. neto mirovina iznosi--------- 4.256,00 kn------porez 144,00 kn

 

temeljem zakonu o dopuni zakona o dodatku na mirovine ostvarene prema zomo n.n.114/11

// u naravi zakon o smanjivanju mirovina ostvarenih po zomo od 2000.g. a koje su sa dodatkom iznad 3.200,4.100 ili 5.000 kn - zavisno o poreznoj olakšici//

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija