Jump to content

rastajemo se a ona trudna sa drugim


ribau2

Preporučene objave

supruga i ja se rastajemo (sporazumno) i nismo u zajednici već dvije godine.zbog dogovora oko djece i imovine rastavu smo odgađali i sada kada smo se dogovorili ona je ostala trudna sa novim partnerom pa me zanima da li će to utjecati na rastavu tj. da li će je usporiti a to ne želimo ni ona ni ja i da li ako se dijete rodi prije nego se mi rastanemo ona to dijete upisuje na moje prezime što meni nikako ne odgovara ili na svog sadašnjeg partnera pa molim za pomoć ili bar neki savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trudnoća ne bi smjela utjecati na brzinu brakorazvoda, ali što se tiče prijave djeteta, Obiteljski je zakon prilično jasan (i neumoljiv, pa vaši eventualni sporazumi, sa ili bez ovjere javnog bilježnika, nemaju nikakva pravnog učinka):

 

Članak 54.

 

Djetetovim ocem smatra se majčin muž ako je dijete rođeno za vrijeme trajanja braka ili tijekom tristo dana od prestanka braka.

 

dakle, tristo dana od pravomoćne sudske presude o razvodu braka, ne od prestanka bračne zajednice.

 

...i ne samo da će bivša supruga prijaviti dijete na Vaše prezime, nego ćete i Vi morati s njom u matični ured kako biste prijavili tuđe dijete kao svoje :-D

 

 

preostaje Vam slijedeće:

 

 

Članak 79.

 

(1) Majčin muž može osporavati očinstvo djeteta rođenog za vrijeme trajanja braka ili tijekom tristo dana od prestanka braka ako smatra da on nije otac. Ako je muž potpuno lišen poslovne sposobnosti ili je odlukom o djelomičnom lišenju poslovne sposobnosti određeno da ne može poduzimati radnje koje se tiču osobnih stanja, tužbu radi osporavanja očinstva može podnijeti njegov skrbnik uz prethodno odobrenje centra za socijalnu skrb.

 

(2) Tužba iz stavka 1. ovoga članka može se podnijeti u roku od šest mjeseci od dana saznanja za činjenicu koja dovodi u sumnju istinitost upisanog očinstva, ali najkasnije do navršene sedme godine života djeteta.

 

ili:

 

Članak 81.

 

(1) Majka može osporavati očinstvo djeteta rođenog za vrijeme trajanja braka ili tijekom tristo dana od prestanka braka. Ako je majka potpuno lišena poslovne sposobnosti ili je odlukom o djelomičnom lišenju poslovne sposobnosti određeno da ne može poduzimati radnje koje se tiču osobnih stanja, tužbu radi osporavanja očinstva može podnijeti njezin skrbnik uz prethodno odobrenje centra za socijalnu skrb.

 

(2) Tužba iz stavka 1. ovoga članka može se podnijeti u roku od šest mjeseci od rođenja djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

teoretski, da, Vi ste zakonski otac djeteta i dužni ste ga uzdržavati.

 

ali Vi ćete očinstvo osporiti (podsjećam na čl. 79. OZ-a :namiguje:), upisat će se pravi otac i problem riješen. vjerujem da ni Vašoj bivšoj supruzi, kao ni biološkom ocu djeteta, nije u interesu da Vi budete upisani kao otac.

 

ako će Vam biti išta lakše, imajte na umu da se dijete u matične knjige upisati mora (dakle, pomirite se s time da ćete biti automatski upisani kao otac i da će cijela stvar biti najmanje komplicirana ako stisnete zube i posjet matičnom uredu odradite zajedno s bivšom suprugom), jer, osim što se neupisivanjem krši zakon, važnije je da neupisano dijete praktički ne postoji, pa npr. ne može ostvariti zdravstvenu zaštitu, a to može biti itekako velik problem za malešnu bebicu, koja stvarno nije nikom ništa kriva.

 

moj Vam je savjet da svi troje pregrizete g..no (oprostite na izrazu, ali ne znam koji bi bolje pristajao situaciji) i dogovorite se kako bi problem riješili na najjednostavniji, najbezbolniji i najbrži način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budite suglasni sa imenom koje predloži majka, prezime će vjerojatno biti majčino (ako kojom srećom nije isto). Time ste preskočili vrijeme koje će biti potrošeno da CZSS odredi ime djetetu, a tek potom upisan podatak u maticu.

Nastavite dalje tužbom osporavajući očinstvo: ako to ne uradi majka (što bi bilo logičnije), učinite vi. Što prije krenete, prije će biti i gotovo. Zapravo, uopće ne mora biti ni dugo ni komplicirano.

Ako ste se tek dogovorili oko razvoda, lako moguće da neće biti dokrajčen prije rođenja djeteta, pa majka ne riješi stvar brzopoteznom udajom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

Budite suglasni sa imenom koje predloži majka, prezime će vjerojatno biti majčino (ako kojom srećom nije isto). Time ste preskočili vrijeme koje će biti potrošeno da CZSS odredi ime djetetu, a tek potom upisan podatak u maticu.

Nastavite dalje tužbom osporavajući očinstvo: ako to ne uradi majka (što bi bilo logičnije), učinite vi. Što prije krenete, prije će biti i gotovo. Zapravo, uopće ne mora biti ni dugo ni komplicirano.

Ako ste se tek dogovorili oko razvoda, lako moguće da neće biti dokrajčen prije rođenja djeteta, pa majka ne riješi stvar brzopoteznom udajom...

 

 

nema problema što se tiće imene djeteta ali prezime nam je isto (kislim naravno na bivšu suprugu) pa je to još jedan problem. nemojte me krivo shvatiti ali nisam razumio kome treba podnesti tužbu za osporavanje očinstva CZSS ili nekome drugom i da li to već sada pokrenuti ili čekati da se dijete rodi. malo mi je sve ovo zakompliciralo život pa molim za razumjevanje i tolikim upitima. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

nastanak od prije nekoliko mjeseci.

danas bili na sudu na raspravi i sutkinja postavlja pitanje čije je dijete i kada treba roditi(za par dana) a onda šok(za bivšu). dijete morate prijaviti na još uvijek supruga a ona je mislila na sadašnjeg partnera i sada imam pitanje. da li bivša može u matičnom uredu sama prijaviti dijete na sadašnjeg partnera ili mora i otac biti prisutan kod upisivanja dijeteta?

ako sam zakomplicirao ispričavam se ali trebam nekakav odgovor jer je sutkinja rekla da je takav zakon a ona se baš sa tim ne slaže. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako roditelji djetetu sporazumno određuju ime, morat će ga odrediti majka i otac, a ocem se smatra majčinog muža ili bivšeg muža ako je prošlo manje od 300 dana od razvoda do rođenja. Čak i kad bi CZSS odredio djetetu ime jer se roditelji ne mogu dogovoriti, ocem će biti smatran i opet muž/ bivši muž.

ribau2 je napisao:

(...) jer je sutkinja rekla da je takav zakon a ona se baš sa tim ne slaže.

Slaže se s nekim drugim, sutkinji nepoznatim, zakonskim odredbama?

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru ali tu i nastaje problem jer kao što rekoh bivša zakon tumaći na svoj jedinstvan naćin i zato sada imam toliko upita. oprostite ali nisam skroz shvatio odgovor da li to znaći da ona ne može upisati dijete u matićnom uredu bez mene ili može? da li prilikom upisa djeteta treba donesti neki dokument za provjeru jeste li u braku ili ide sve na rijeć jer se iskreno ne sjećam kako smo mi prijavljivali našu djecu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sklapanje braka je upisano u naknadnim upisima i bilješkama u matici rođenih pa je vidljivo i iz njenih podataka, pravomoćnu odluku o razvodu braka nema pa da bi bila upisana i bilješka da je brak razveden. Još uvijek je u braku sa vama, sviđalo joj se to ili ne. Nije niti slučaj da ste već razvedeni, pa se rođenje djeteta dogodilo u razdoblju kraćem od 300 dana, jer bi se tada mogla hitro udati dan prije poroda i riješiti problem tako.

 

Majčin muž očinstvo ne priznaje i ne traži se posebna suglasnost majke za upis očinstva kao da je priznanje u pitanju, njega se ocem smatra- dok god njegovo očinstvo ne bude osporeno. Konkretno, ovo dijete se po ničemu neće razlikovati od vaše zajedničke starije djece, barem u početku.

Ako vi (otac) ne budete sudjelovali u određivanju imena djetetu, morat će to odraditi uz pomoć CZSSa, a potom se upisuje bilješku: »Zbog nesporazuma roditelja osobno ime određeno rješenjem (naziv i sjedište CZSSa, broj i datum rješenja)".

 

Možda će vaša (još uvijek) žena, sebi i djetetu zakomplicirati sljedećih par mjeseci života, dok ne shvati da ne ide npr. "G. matičaru, dijete će se zvati (...), a u tu rubriku "otac" upišite OnogKoga JaHoćuDaPiše, jer znate, ja sam vam još saaamo maaaalko u braku..."

 

Zato bi bilo razboritije da surađuje sa vama na tome, da što prije riješite to što uopće ne treba biti neka prevelika poteškoća. Od upisa do osporavanja, a dalje nije vaša stvar...

 

Možda je "utješi" da se podatak o osporenom očinstvu ne iskazuje u ispravama iz matice rođenih?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija