Jump to content

da li mogu ostati i bez stana i bez novaca - pomoc


gematipa

Preporučene objave

dobar dan,

 

molio bih da mi pomognete pravno sagledati moju situaciju:

 

kupio sam stan od investitora s kojim sam najprije imao predugovor a kasnije sam sklopio i ugovor. ugovorom sam isplatio investitoru, na ruke, 80000 Euro. ukupan ugovor je na 120000. za preostali dio uzeo sam kredit od banke.

investitor nije dao moj novac svojoj banci, od koje ima kredit (i moj stan hipoteku) jer ga je navodno korisito za dovrsenje zgrade. vec 4-5 mjeseci prica da ce naci novac ali ja se bojim da se to nece dogoditi te da je mozda i financijski propao.

 

u medjuvremenu ja sam se upisao u gruntovnicu, tako su me upucivali razliciti ljudi oko mene, i izgleda napravio daljnju gresku jer sam sada ja obveznik prema investitorovoj banci a ne vise investitor. investitorova banka sada od mene potrazuje cijeli iznos od 120000 eur-a ukoliko ce izdati brisovno ocitovanje.

 

ovako izgleda upisana hipoteka na moj stan:

 

"Na temelju Sporazuma o osiguranju br. 08228010004 stjecanjem založnog prava na nakretninama od 03. rujna 2008. godine, javnobilježnički solemniziranog pod br. Ov-23313/08, uknjižuje se založno pravo u iznosu od EUR xxxxxxxxx (xxxxxxxxxxxxxxxx) u kunskoj protuvrijednosti po prodajnom tečaju važećem na dan dospijeća mjenica, sa zakonskom zateznoom kamatom, određenom za odnose iz trgovačkih ugovora, koja u trenutku sklapanja navedenog sporazuma iznosi 17%, godišnja, promjenjiva, računajući od dana dospijeća svake pojedine mjenice pa do namirenja i ostale troškove, te ostalim uvjetima iz Sporazuma, za korist:xxxx"

 

moja pitanja su:

 

sto mogu napraviti u ovoj situaciji u koju sam se naivno doveo?

 

da li i od kojeg trenutka investitorova banka moze meni racunati zatezne kamate te kolika je ta kamata? postoji li neki zakon o tome?

 

da li da tuzim investitora za prijevaru?

 

unaprijed hvala uz pozdrav

 

gematipa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

dali imate kakvu potvrdu da ste isplatili novce investitoru..premda ako on nije podmirio svoje obaveze prema banci koja je kreditirala cijeli objekat i pratila ga..banka jedino može hipotekom potraživati svoja prava na navedenu nekretninu..jer vi niste isplatili stan u kojem živite..vi ste invenstitoru poklonili 120000 eura......sada šta je tu je cijeli život je jedna škola..imate dvije mogučnosti..krenuti dalje..boriti se za povrat sredstava..ili uzeti pištolj i pobiti i invenstitora i svu framiliju..a prvo bi trebalo krenuti od vlade..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sad je kasno kukati.

savjet je trebalo tražiti prije sklapanja predugovora.

 

sve ovisi o sklopljenom ugovoru.

 

ali mislim da možeš tražiti poništenje kupoprodajnog ugovora zbog nedostataka.(ovisi o ugovoru)i povrat uplačenih sredstava uvečan za zakonske kamate.

provjerito dali prodavatelj ima nekretnine i na iste upisati zabilježbu spora.

 

nisi u obvezi vračati tuđi dug (osim ako je obveza vraćanja ugovorena)ali banka se može namiriti prodajom nekretnine na kojoj je zabilježena hipoteka (a što im se ne isplati)

 

angažiraj odvjetnika.

isplati se .

pročitaj Zakon o obveznim odnosima NN 35/05

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Dugujete banci od trenutka otkaza kredita.

Sporazum je vjerojatno napravljen na način da svi sudionici (Protivnici osiguranja) odgovaraju cjelokupnom svojom imovinom. Što znači kad se banka na ovaj ili onaj način naplati od Vas imate pravo regresne tužbe prema investitoru kojem ste jamčili sa stanom.

 

Moj je savjet da kad banka krene u ovrhu angažirate odvjetnika/cu i banci najviše moguće otežate provedbu ovrhe.

Kad se ovrha završi, morati ćete i iseliti (što nećete napraviti dobrovoljno jasno) a to je još jedan sudski postupak.

 

Sve u svemu ako se radi o nekretnini na području Zagrebačkog suda po mojoj procjeni imate još cca 10-ak godina uživanja u nekretnini.

 

Radite na tome da kad dođe do prodaje (ne procjene) nekretnine na dražbi (završna faza prve od dvije ovrhe) radite na tome da smanjite vrijednost nekretnine.

 

Sretno! :vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija