Jump to content

Plaćam tuđi kredit-pomoć molim!


Loop

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

molila bi Vas savjet. Naime za (sada već bivšeg dečka) digla sam kredit prije 2g. na svoje ime. On se pri tome ne pojavljuje ni u kakvom svojstvu sudužnika niti je igdje navedeno da sam mu dala novac. Imam svjedoke koji znaju da sam ja zaista taj novac njemu posudila-odnosno uložili smo taj novac u obnovu njegovog stana koji smo iznajmili. Prije mj.dana odselio se od mene te me ostavio zbog druge (i to 4 mjeseca prije dogovorene svadbe). Novaca nema pa mi ih ni nemože vratiti, cijela plaća mu odlazi na njegove kredite ali problem je što ni ja nemogu više financirati taj kredit...

Jučer sam ga pitala dali bi mi kod javnog bilježnika potpisao da mi je novce dužan, kako bi bar nešto pisano imala kod sebe..rekao je da hoće no da nezna kad mi novce može vratiti.

Sad moje pitanje glasi: koliko sam ja s tom njegovom potvrdom o dugovanju zaštićena ukoliko mi on i dalje nebude vraćao novac?

Ima li smisla tu potvrdu uopće pisati i ovjeravati kod javnog bilježnika?

I šta nju napisati?

I postoji li neki drugi pravni način da dođem do svojih novaca?

 

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo, minimum minimuma nekakve sigurnosti ti je da on u svojoj izjavi kaže:

 

1. da si njemu pozajmila novac;

2. da se taj zajam sastoji u kreditu tom i tom;

3. da se naznači točan iznos novca;

4. da njegov potpis na izjavi bude ovjeren kod javnog

biježnika;

5. da izjava sadrži njegovu obvezu da u budućnosti vrati

dug.

 

Bez ijednog od ovih sastojaka nisi zaštićena, vjeruj.

 

Procedura ti je sljedeća: moraš imat definirano kada će ti vratiti dug, to je datum dospijeća. Potom moraš podnijet tužbu radi isplate na osnovi njegove izjave. Kada bude donesena presuda i kada postane pravomoćna i ovršna, možeš birat s kojeg dijela njegove imovine ćeš se namirivat. To može biti njegova plaća, ali i njegov sadašnji stan, što on neće moći spriječit. U svakom slučaju, moraš ga navest da ti da gornju izjavu.

 

Ako je ne da, nije sve izgubljeno, ali ti ne gine komplicirana, skupa i neizvjesna parnica, u kojoj ipak, barem po ovome što vidim, imaš razmjerne šanse.

 

Ako ste pak živjeli 3 godine i više zajedno, možeš se pozivat i na određene učinke izvanbračne zajednice, u kojoj je sve pola-pola, ali to je opet skupa i komplicirana parnica.

 

I pazi da drugoj ne prepiše cijeli stan prije nego se ti uspiješ namiriti, što se često događa.

 

Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija