Jump to content

razvrgnuće suvlasništva


majda08

Preporučene objave

Ako bi mi netko mogao pomoći!!! Imam problem sa svojim nasljedstvom. Suvlasnik sam 1/4 obiteljske kuće koju sam nasljedila od oca još prije 8 godina, zajedno sa mamom i bratom.S njima nisam u dobrim odnosima i živim u drugom gradu. Oni se služe sa tom kućom i mene ne pitaju ništa, kao da ja nisam niti vlasnik. Njima takvo stanje odgovara a ja ne znam što bi. Mama živi u prizemlju a brat sa svojom obitelji na katu, a kuća nije etažirana. Ja od toga nemam ništa te bi pokrenula zahtijev za razvrgnuće, tj. civilna dioba, a ne geometrijska jel mi to ne paše.Zanima me koji je postupak, da li je dugotrajan, te tko snosi troškove zahtjeva i plaća geodeta, da li je to proporcionalno s vlaništvom ili ga plaćam ja s obzirom da pokrećem postupak? Koliko vremenski bi to moglo potrajati, ne želim angažirati odvjetnika nego se stim mislim boriti sama jer nisam u financijskoj situaciji. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u nadležnom Općinskom sudu podnijeti prijedlog za razvrgnuće suvlasništva.

primjer prijedloga je na stranici Općinskog suda u Varaždinu.

 

postupak je izvanparnični i nije potrban odvjetnik.

svako plaća svoje troškove (i svog odvjetnika).

 

kad sud prodaje imovinu tada se dobije manje novaca tj. cijena prodaje je niža.

 

najbolje je dogovoriti se sa drugim suvlasnicima o isplati i cijeni nekretnine.

 

od suvlasnika koji koriste nekretninu možeš tražiti isplatu najma za svoj dio nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Molim nekoga za informaciju.

Poslije smrti majke suvlasnici kuće su otac sa 4/6 kćerka sa 1/6 i sin sa 1/6 kuće. U kući koja je inače bračna stečevina otac živi više od 30 godina.Sin koji inače nije ništa značajno doprinjeo za kuću želi što prije doći do novaca.Dakle ne zanima ga geometrijska podjela nego cilja na civilnu diobu bez obzira što se na javnoj dražbi manje dobije.

Kada bi to konačno i uspio otac bi morao na cestu jer nema novac da isplati sina. Dali sud u ovakvom slučaju zaštiti takvog suvlasnika i što se može smatrati po našem zakonu razvrgnuće u nevrijeme?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija