Jump to content

oslobađanje od plaćanja poreza na promet nekretnina


soldo

Preporučene objave

Poštovani, u vlasništvu imam manji stan i sada kupujem kuću. Mogu li u kopoprodajni ugovor kao kupca navesti svoga oca, koji nema nekretnina u HRvatskoj, to bi mu bila prva nekretnina, da izbjegnemo plaćanje 5 posto poreza na promet nekretnina.

Naravno on bi meni naknadno darovnim ugovorom vratio tu kuću, je li to izvedivo ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bitno je na kome je kupoprodajni ugovor a ko će nekretninu platiti nije bitno.

jedna osoba ima pravo na oslobađanje plaćanja poreza za 50m2 i nesmije u narednih 5 godina otuđiti nekretninu.

odmah po sklapanju kupoprodajnog ugovora mora prijaviti prebivalište na novokupljenoj nekretnini i tu potvrdu dostaviti poreznoj upravi u roku od 30 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Pozdrav,

Kupujem prvu nekretninu kojom rješavam stambeno pitanje i predat ću zahtjev za oslobođenje poreza. Kupujem 3 etaže manje kvadrature, koje su u istoj razini i ukupne površine su 55 m2. U gruntovnici su upisane kao dva stana i garaža, ali imaju mogućnost biti jedan stan, jer su fizički spojeni i zanima me da li je u redu u napomeni u zahtjevu za oslobođenje navesti situaciju i postoji li mogućnost da će odbiti moj zahtjev s obzirom da je prostor etažiran? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bih bio previše optimističan, jer Porezna uprava poznata je po tome da formalnosti uvijek iskoristi sebi u prilog. Zakon o porezu na promet nekretnina govori o "prvoj nekretnini", a ovdje, formalno-pravno govoreći, riječ je o tri nekretnine. No, svakako vam ne škodi tražiti oslobođenje, pa ćete vidjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija