Jump to content

Nasljedstvo - dug prema banci


zeljao

Preporučene objave

Pozdrav, ne mogu nigdje naći pitanje vezano za moj problem pa ću ga iznijeti u ovoj temi u nadi dobivanja pomoći.

 

Sestra, ja i netko treći smo naslijedili 2002.g. grob (pravo korištenja) i brojne dugove prema banci (zaba >200.000kn).

Rješenje o nasljeđivanju kaže: Sestra 1/6 , Ja 1/6, Treći 4/6 te je od 12.2003.g. pravomoćno i ovršno.

 

Danas nam je stigla ovrha sa općinskog građanskog suda gdje banka potražuje gore navedeni iznos!?

 

-U razgovoru sa bankom oni se prijete ovrhama na plaću i svemu što se može zamisliti do vraćanja iznosa vrijednosti njihove procjene groba, a oni ga procjenjuju na nemoguće iznose (+100.000kn). S time da mi imamo samo pravo korištenja groba?!

-Što nam je činiti? Pretpostavljam da moram odmah napisati žalbu da obustavim pokrenutu ovrhu jer mi ide rok od 8 dana? -Na što da obratim pozornost.

-Zašto sa općinskog građanskog suda? Prvi put čujem za taj sud.

-Vrijedi li zastara u ovom slučaju?

 

Unaprijed hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je u pitanju prijedlog za ovrhu obvezno pisati žalbui osporavati dug u cijelosti.(po uputi o pravnom lijeku)

niste nasljedili ništa od imovine .

 

nasljednici su dužni vratiti dug ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

nasljedili ste samo pravi i obvezu plaćanja grobne naknade.

a pravo se nemože procjenjivati.

 

nemate zašto razgovarati sa bankom a pogotovo im nemojte potpisati papir na kom bi moglo biti priznanje duga .

ako priznate dug isti ste dužni i vratiti.

isto vrijedi ako date dio novca za otplatu duga.

 

zastara potraživanja je 5 godina od dospjelosti duga.

na zastaru se morate pozvati i u žalbi na rješenje za ovrhu navesti i zastaru potraživanja.

sud nepazi na zastaru po službenoj dužnosti .

 

ako je predhodno stiglo rješenje za ovrhu od javnog bilježnika na koje se niste žalili , koje niste osporavali i koje je postalo pravomoćno bilo bi najbolje angažirati odvjetnika radi .

možda će koštati manje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

 

Došla mi je opomena za neplaćeni dug po kreditu za kojeg je jamac bila moja mama koja je u 1. mjesecu preminula. Ima li tko iskustva što se dešava s takvim opomenama ukoliko je jamac preminuo. Ja kao nasljednica nisam niti znala da je nekome bila jamac. Što da radim? Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jamstvo je osobni dug(osobno svojstvo)koji nasljednici nisu dužni vračati .

banci ne potpisivati nikakav papir koji bi se mogao smatrati priznanjem duga.

na njihovu pomenu nije potrebno reagirati

nikome niste potpisali nikakvo jamstvo.

najvjerojatnije će banka prijetiti prijedlogom za ovrhu.

ako i dobijete prijedlog za ovrhu na isti obvezno u zakonskom roku uložiti žalbu i osporavati dug u cijelostiuložiti žalbu.

ako se na rješenje o ovrsi ne žalite tada ono istjekom zakonskog roka za žalbu postane pravomočno i dužni ste vratiti dug po rješenju(možda če i šodnijeti prijedlog za ovrhu i računati da se nećete žaliti ).

 

SMRT (Zakon o obveznim odnosima NN35/05)

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija