Jump to content

Mjesna i stvarna nadležnost po novome ZKP-u


Roflmaoo

Preporučene objave

Nadam se da sad neću ispast glupa ali mi zaista fali ovaj dio kako bi mogla pohvatati neke kasnije stvari;

naime, po novome Zkp-u mjesna i stvarna nadležnost se uređuje posebnim zakonom- kojim to? Vidim da toga nema u Zakonu o sudovima...

taj dio mi vjerojatno fali jer sad ne mogu pohvatati koji je to sudac istrage, jel i on sudac Žup. suda kao istražni sudac po starome, tko je zapravo istražitelj, koji je sastav optužnog vijeća itd... ne volim bubetat napamet ali mi se sve pomiješalo zato što mi fali taj dio kao što je to objašnjeno u starom Zkp-u...

Nemojte šta zamjerit :-P tek sam počela učiti, i to baš sa ZKP-om... :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma tako sam si i ja nekako bila složila u glavi, ali onda me zbunio totalno ovaj članak:

čl. 344. st. 2.:

Sudac istrage će rješenjem odbaciti optužnicu koju nije podnio ovlašteni tužitelj i koja je podignuta iako nisu ispunjeni zakonski uvjeti ili nakon proteka roka iz čl. 229.st.2. i čl. 365.st.2. ovog Zakona. O ŽALBI PROTIV RJEŠENJA SUCA ISTRAGE ODLUČUJE VIŠI SUD.

 

- koji je to viši sud?

 

Ako je sudac istrage sudac županijskog suda onda to znači da bi u ovome slučaju viši sud bio Vrhovni sud?!!!

Tu mi je nešto mutno...da o žalbi protiv rješenja o optužnici odlučuje Vrhovni sud??!!

 

onda sam se vratila na tu nadležnost, pa kao što već rekoh, nemam pojma kojim se to sad zakonom uređuje...

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sudac istrage se ne upusta u ocijenu osnovane sumnje ili i osnovanosti optuznice, to tek optuzno vijece(prije vanraspravno vijece opc. zup. suda povodom prigovora koji je pravodoban itd.), ispada tako jer cl 345 propisuje "propisno sastavljenu optuznica".

 

ako je optuznica onda je redovan postupak. ako je redovan postupak onda je nadleznost zupanijskog suda, pa po tome dolazi Vrhovni sud. po meni.

 

slicno je i u starom kod zalbe na pritvor, kad ako je rijesenje o pritvoru donijelo vijece o toj zalbi odlucuje vijece viseg suda.

 

uostalom uvijek kad u prvom stupnju sudi zupanijski iznad njega je vrhovni.

 

treba vremena da sjedne taj zkp i stari i novi, a to je najlakse kroz godine rada u praksi, dok valjda ne skuzis da i nije tako komplicirano, pa sam sebi zapljesces :pljesce:

 

ni ja nisam na ti sa tom materijom.

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Roflmaoo je napisao:

Nadam se da sad neću ispast glupa ali mi zaista fali ovaj dio kako bi mogla pohvatati neke kasnije stvari;

naime, po novome Zkp-u mjesna i stvarna nadležnost se uređuje posebnim zakonom- kojim to? Vidim da toga nema u Zakonu o sudovima...

taj dio mi vjerojatno fali jer sad ne mogu pohvatati koji je to sudac istrage, jel i on sudac Žup. suda kao istražni sudac po starome, tko je zapravo istražitelj, koji je sastav optužnog vijeća itd... ne volim bubetat napamet ali mi se sve pomiješalo zato što mi fali taj dio kao što je to objašnjeno u starom Zkp-u...

Nemojte šta zamjerit :-P tek sam počela učiti, i to baš sa ZKP-om... :misli:

 

mjesna i stvarna nadležnost i dalje se određuje prema ZKP/97 - vidi čl. 573 alinea 3 ZKP/08

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

TOČNO, po starome!

majstor1 je napisao:

Roflmaoo je napisao:

Nadam se da sad neću ispast glupa ali mi zaista fali ovaj dio kako bi mogla pohvatati neke kasnije stvari;

naime, po novome Zkp-u mjesna i stvarna nadležnost se uređuje posebnim zakonom- kojim to? Vidim da toga nema u Zakonu o sudovima...

taj dio mi vjerojatno fali jer sad ne mogu pohvatati koji je to sudac istrage, jel i on sudac Žup. suda kao istražni sudac po starome, tko je zapravo istražitelj, koji je sastav optužnog vijeća itd... ne volim bubetat napamet ali mi se sve pomiješalo zato što mi fali taj dio kao što je to objašnjeno u starom Zkp-u...

Nemojte šta zamjerit :-P tek sam počela učiti, i to baš sa ZKP-om... :misli:

 

mjesna i stvarna nadležnost i dalje se određuje prema ZKP/97 - vidi čl. 573 alinea 3 ZKP/08

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija