Jump to content

rad kao čistačica


sdavor9

Preporučene objave

opisat ću o čemu se radi:

 

ženska osoba je zaposlena u jednoj firmi gdje uvjeti baš i nisu nešto dobri (kao i na drugim mjestima), i uz to neisplaćena plaća (što također nije slučaj samo tu).

odlučila je, da bi se mogla prehraniti i platiti režije i kredite, prihvatiti posao čistačice u jednoj kući.

tu bi mjesečno zarađivala do 2 000kn mjesečno, što iznosi 24 000 godišnje.

zanima me da li i po kojem zakonu, ako mi možete pomoći, ona mora prijaviti taj prihod, i da li se on može tolerirati kao nekakav prihod na koji ne treba platiti porez?

ili da pitam ovako, da li je njen rad u tom slučaju rad na crno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osoba koja zapošljava gospođu za pomoć u kući, mora da je prijavi na mirovinsko i zdravstveno kao radnika u kućanstvu, te da joj za njezin rad uplati dogovoreni neto iznos.Ukoliko fizička osoba koja zapošljava drugu fizičku osobu da za nju obavlja određene poslove ne učini navedeno, smatra se da zapošljava radnika "na crno".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uspio sam pronaći nešto što bih htio podjeliti s vama da vidim da li ispravno razmišljam.

Pronašao sam "Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obrtu" koji kaže da u slučaju ako netko želi raditi poslove čišćenja i pomoći u kući (koji su na popisu tog zakona) to može raditi kao 'domaću radinost ili kao sporedno zanimanje samo osobnim radom'.

Zakonom je to moguće uz navedene uvjete i ograničenja koja zakon nalaže.

Vjerujem da nije dolazilo do promjene u tome?

U tom slučaju osoba može raditi kao pomoć u kući i čistačica i imati papir da je to što radi legalno.

Nadam se da sam u pravu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija