Jump to content

smetanje posjeda


suza27

Preporučene objave

Poštovani,

 

Pokojna majka je imala u vlasništvu nekretninu koja se sastojala od livada, vočnjaka, vinograda te dviju kleti.Oporukom, ta nekretnina je ostavljena meni i sestri.Na ostavinskoj raspravi, bilježnica oporuku proglašava važećom, ali je otac pobija,te će sve završiti na sudu.

Budući da ja i sestra nismo u dobrim odnosima sa ocem( ima nekoliko presuda radi nasilja u obitelji te izrećenu mjeru lijećenja od alkohola i psihosocijalnog tretmana).

Radi toga ja sam oduzeo kljuceve te nekretnine i zabranio ocu odlazak na doticnu.

 

Otac mene tuzi radi smetanja posjeda te trazi da mu vratim kljuceve i nadoknadim štetu za koju on smatra da je nastala neobrađivanjem iste nekretnine.

Za sve nesuglasice između majke i oca, te između mene i oca vezano za tu nekretninu imam vjerodostojne svjedoke koji mogu potvrditi da je otac upotpunosi zanemarivao tu nekretninu za vrijem dok je majka bila živa.

 

Molim savjet općenito glede samog predmeta i vezano za samu tuzbu oca radi smetanja posjeda.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u pitanju nisu navedene bitne činjenice.

dali su otac i majka bili u braku u trenutku majčine smrti?

dali su nekretnine bračna stečevina ili majčino nasljeđe?

 

ako su nekretnine bračna stečevina tada je ista vlasništvo oba bračna partnera 1/2 i1/2 bez obzira na čije ime glasi vlasnički list,i djeli se samo 1/2 (na sve nasljednike jednako)ako drui partner traži izuzeče svog djela iz ostavinske mase.

 

ako su nekretnine osona imovina majke (nasljeđeno,darovano)

tada je i otac nasljednik i s obzirom na oporuku ima pravo na nužni dio(1/2 od djela koji bi nasljedio).

osim ,ako je dobio dio osobne imovine ostaviteljice,koji pokriva nužni dio.

na sudu tražite uračunavanje dara u nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

otac i majka su bili u braku. nekretnina je majčino nasljedstvo od njezina oca.

znam da otac ima pravo na nužni dio...ali mene zanima najviše dali otac ima pravo mene tužiti za smetanje posjeda radi toga jer sam mu onemogučio korištenje istoga. jel ja imam kakve šanse da pobijem njegovu tuzbu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

tužba za smetanje posjeda je bez osnove

treba rješiti predhodno pitanje

tj.sud treba odlučiti o oporuci koju osporava otac.

 

nemože doči do smetanja posjeda ako isti posjed nije njegov.

i ako ne koristi posjed.

 

ukoliko i dođe do rasprave na sudu zbog tužbe za smetanjem posjeda

treba se pozvati na čl.12.Zakona o obveznim odnosima

predhodno pitanje

 

dok se ne rješi ostavinska nemože se rješiti po tužbi za smetanje posjeda.

 

tužitelj još nije posjednik(ako nekretninu ne koristi)

 

nije navedeno gdje otac živi i dali je koristio nekretninu

vezanu uz spor za smetanje posjeda

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

suza27 je napisao:

 

Radi toga ja sam oduzeo kljuceve te nekretnine i zabranio ocu odlazak na doticnu.

 

Otac mene tuzi radi smetanja posjeda te trazi da mu vratim kljuceve...

 

 

 

Za samu tuzbu oca radi smetanja posjeda, ukoliko su ključevi bili kod oca i vi ste mu ih oduzeli, vjerojatnost je vrlo velika da će u njoj uspjeti.

U postupku po posjedovnoj tužbi se ne smije raspravljati o pravu na posjed, već samo posljednji mirni posjed (pa makar taj posljednji mirni posjednik nema pravo na posjed).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Trebala bih savjet. Bila sam smetana u svom posjedu, pravovremeno sam digla posjedovnu tužbu i četiri godine nakon podizanja tužbe sam dobila pravomoćno rješenje o smetanju posjeda u moju korist.

Zanima me mogu li tužiti na naknadu štete koja mi je počinjena budući da sam bila 4 godine onemogućena u ostvarivanju svog posjeda. Nekretnina je u društvenom vlasništvu, ja imam stanarsko pravo- dakle nisam vlasnik.

Ako mogu tužiti za naknadu štete, kako bi glasio i na što (osnovanost i visina) taj tužbeni zahtjev.

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija