Jump to content

Ukinuće služnosti prolaza autom po putu


mrblues

Preporučene objave

Na putu ( posebna grč. koji je u suvlasništvu od 1/2 mene i moje nećakinje , a koji put vodi na javnu cestu ) postoji uknjižen teret pravoslužnosti prolaza autom u korist susjedne parcele koja je u vlasništvu moje sestrične ( i ja i ona smo naslijedili takvo stanje) .

 

Međutim, ta služnost je objektivno nepotrebna i besmislena jer ta susjedna parcela koja koristi moj put ima direktan kontakt sa javnim putom u duljini cca 20 met.

 

Napomena : Kada je služnost uspostavljana prije 40 god. između moje pokojne majke i njenog brata , brat je rekao da mu treba ta služnost zbog prilaza autom iza kuće jer da mu nije parcela dovoljno široka . Međutim ispred kuće ima veliki prostor i direktan kontakt sa putom, pa se auti mogu parkirati i ispred kuće.

 

Pitanja su :

1. da li se ta služnost ( uz napomenu kao gore) prolaza autom može sudski ukinuti kao nepotrebna ( jer sestrična može parkirati aute ispred , a ne iza kuće , iako mislim da objektivno ipak može doći autima i iza kuće ) ?

 

2. put je u suvlasništvu 1/2 mene i moje nećakinje a ona bi htijela ostati izvan toga tj. ne želi sudski tražiti ukinuće, pa pitam da li ja sam kao suvlasnik puta mogu pokrenuti sudski postupak ukinuća služnosti ( putem odvjetnika) i bez nje?

 

Zahvaljujem ,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa zar stvarno nitko ne zna ništa o tome odgovorit i dat savjet ? nemrem vjerovati !!

 

 

mrblues je napisao:

Na putu ( posebna grč. koji je u suvlasništvu od 1/2 mene i moje nećakinje , a koji put vodi na javnu cestu ) postoji uknjižen teret pravoslužnosti prolaza autom u korist susjedne parcele koja je u vlasništvu moje sestrične ( i ja i ona smo naslijedili takvo stanje) .

 

Međutim, ta služnost je objektivno nepotrebna i besmislena jer ta susjedna parcela koja koristi moj put ima direktan kontakt sa javnim putom u duljini cca 20 met.

 

Napomena : Kada je služnost uspostavljana prije 40 god. između moje pokojne majke i njenog brata , brat je rekao da mu treba ta služnost zbog prilaza autom iza kuće jer da mu nije parcela dovoljno široka . Međutim ispred kuće ima veliki prostor i direktan kontakt sa putom, pa se auti mogu parkirati i ispred kuće.

 

Pitanja su :

1. da li se ta služnost ( uz napomenu kao gore) prolaza autom može sudski ukinuti kao nepotrebna ( jer sestrična može parkirati aute ispred , a ne iza kuće , iako mislim da objektivno ipak može doći autima i iza kuće ) ?

 

2. put je u suvlasništvu 1/2 mene i moje nećakinje a ona bi htijela ostati izvan toga tj. ne želi sudski tražiti ukinuće, pa pitam da li ja sam kao suvlasnik puta mogu pokrenuti sudski postupak ukinuća služnosti ( putem odvjetnika) i bez nje?

 

Zahvaljujem ,čuđenje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Već su više puta dati odgovori na identična pitanja .

Onaj koji trpi služnost treba podnijeti sudu zahtjev za ukinuće služnosti jer su prestali razlozi koji su ranije postojali .Osoba koja koristi služnost direktno je spojena sa javnom površinom -cestom ,pa je prestala potreba da na javnu površinu prolazi preko tuđe nekretnine . Sada se postavlja pitanje da li je dotična osoba dala pravičnu naknadu za korištenje tuđe nekretnine .Sve te pojedinosti treba ispitati .U knjizi isprava u gruntovnici naći ćete tj. moći imati uvida u dokumente na temelju kojih je utvrđeno pravo služnosti.Tražite kopiju , te kopiju katastarskog plana kao prilog zahtjevu iz kojeg bi bilo vidljivo stanje ranije i sada .

 

 

Zahtjev Vam treba sročiti pravno educirana osoba .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija