Jump to content

visina mirovina?


rozenica

Preporučene objave

rozenica je napisao:

Bok dečki i cure,,

koja je najmanja mirovina invalidska sa 20rvi,statusom dragovoljca,,i omjer 20-80(rat-mir)?opća nwsposobnost...

 

 

vidim da svi imaju razlićo i nema nekog pravila da svi imaju otprilike jednako...ako nije tajna?

 

Ovih 20 % ( voji dio ) vam ovisi o činu koji imate priznat za mirovinu, te o koeficjentu koji vam je priznat.

 

A ovih 80 % vam ovisi o civilnom radnom stažu ( koliko imate godina staža, kolika vam je bila plaća, doprinosi za hzmo i ostalo...). Tako da ako recimo nemate niti dana radnoga staža ( civilnoga - osim onoga što ste bili u ratu ), imati ćete 0 kn civilnoga a ostalo vojng djela.

Isto tako ako ste radili i imate određeni broj odrađenih godina koje vam se priznaju kao radni staž , ovi u HZMO-u će to izračunati i odrediti vam na osnovu toga visinu mirovine za ovih 80 % .

 

Tako da je sve od slućaja do slućaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sumaglica je napisao:

Pozdrav,pitao bi tko i gdje utvrđuje čin koji se priznaje za mirovinu sa omjerom 20 rat 80 mir,a koje je donijela mirovinsko u Zagrebu,na što sam uložio žalbu odnosno pokrenuo upravni spor zbog omjera.

 

Čin vam dojeluje MUP ( policijsko zvanje koje kasnije HZMO prevede u odgovarajući vojni čin s tim zvanjem ) ili

MORH, zavisno o tome da li ste u ratu bili pripadnik MUP-a ili HV-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sumaglica je napisao:

Hvala kompa,a koji se kriteriji uzimaju,ja sam pripadnik MUP-a,a to sam bio i u ratu,samo što sam 2004 godine sa zvanjem viši policajac-vođa ophodnje premješten na radno mjesto policajac-policijski službenik.

 

Zatražite od HZMO-a da od MUP-a zatraže za vas odgovarajuće pol. zvanje a koje će onda HZMO prevesti u vojni čin poradi izračuna mirovine. Znaju oni to i sami ali možete ih i vi zatražiti pisanim putem.

 

Kriteriji su da vam MUP da ono zvanje koje ste imali na papiru položeno, odnosno jedno zvanje više, a ako imate status HRVI-a onda dobijete od MUP-a 2 zvanja više od onoga koje ste imali položeno.

 

Zatražite od MUP-a i spomen značku. Napišite u svojoj PU iz koje odlazite u mirovinu zahtjev da vam MUP povodom odlaska u mirovinu da spomen značku ( to vam je kao suvenir na policiju, nešto kao npr. kada su poduzeća davala prije radnicima za odlazak u mirovinu satove. Spomen značka je ista kao i prava samo uz broj koji ste zadnji imali piše i vaše ime i prezime - lijepo ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ofit je napisao:

Pozdrav svima . U mirovini sam od 28.9.2009. invalidska , profesionalna , 60%vojna 40% CIVILNA ,1937,00 KUNA , PRIJE MJESEC DANA SAM DOBIO OD dlp 20% RVI . ZNA LI NETKO KOLIKO ČE MI SADA BITI MIROVINA .

 

Povečat če vam koeficjent i računajte za otprilike nekih 15 - 20 % veća mirovina.

 

Zavisi da li ste iz MUP-a otišli u mirovinu ili bili u MUP-u tijekom rata jer če HZMO sada od MUP-a morati zatražiti i novo veče pol. zvanje od onoga s kojim ste otišli u mirovinu a to znači i veči vojni čin za izračun mirovine.

Ako nemate veze s MUP-om, onda će vam samo koeficjent narasti i računajte mirovinu veću za nekih 15 do 20 %.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ofit je napisao:

Dali ču i dobiti razliku mirovine od prošle godine ?

 

To je već pitanje.

 

Netko dobije i zaostatke mirovine od dana od kada mu se prizna status hrvi-a ( recimo ako je u mirovinu otišao 2007 a status hrvi - a mu se prizna od 2006, onda dobije i novi izračun mirovine u kojem mu se priznaje hrvi i obračunaju mu mirovinu po hrvi od kada je i otišao u mirovinu bez obzira što je u mirovinu otišao bez statusa hrvi-a - tako je bilo u mom slućaju ),

dok opet neki kažu da su zaostatke mirovine dobili tek od datuma od kada su u HZMO poslali 2. st. rješenje - odnosno od dana kada ga je HZMO zaprimio .

 

Znači da rezimiramo; možda dobijete i te zaostatke od mirovine a možda ne, zavisi od slućaja do slućaja izgleda i od područne službe do područne službe HZMO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U 9 mj.2009.dobio riješenje za mirovinu a u 11. mj. su mi poslali dopis da im dostavim novo riješenje za RVI i baš sam onda dobio od Plp. i odnio im u Tvrtkovu . Teta je to pogledala i dvoumila se dali mi napravi obračun po ovom i onda mi rekla da kad donesem od Dlp. da če mi onda napraviti novi izračun pa mi to nije jasno. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ofit je napisao:

U 9 mj.2009.dobio riješenje za mirovinu a u 11. mj. su mi poslali dopis da im dostavim novo riješenje za RVI i baš sam onda dobio od Plp. i odnio im u Tvrtkovu . Teta je to pogledala i dvoumila se dali mi napravi obračun po ovom i onda mi rekla da kad donesem od Dlp. da če mi onda napraviti novi izračun pa mi to nije jasno. :kavica:

 

Ako do tada niste imali priznat status HRVI-a, odnosno mirovina vam se nije obračunavala sa statusom HRVI-a i to vam je prvi put da nosite rješenje u HZMO o statusu HRVI-a, onda vam je ta teta dobro rekla, jer oni u HZMO-u kao i večina drugih službi 98,99 % njih priznaje samo 2. st. rješenje LP-a o statusu HRVI-a ( jer inače i u 1. st. rješenju piše da isto nije važeće dok ne prođe reviziju 2. st. tjela ).

 

A ako ste već imali priznat status HRVI-a i to vam je bio samo produžetak već onoga šta vam je priznato , odnosno mirovinu su vam već obračunavali takao kao da imate status HRVI-a onda samo od ureda državne uprave dostavite u područni ured potvrdu da je status priznavanja u tijeku i to nastavno.

I mirovina ide dalje kao da imate 2. st. rješenje.

 

A kada dobijete 2. st. rješenje , bez obzira na gore opisane slućajeve obavezno isto rješenje ( odnosno ovjerenu kopiju istoga ) dostavite HZMO-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija