Jump to content

Pravo na osobnu invalidninu sa obiteljskom mirovinom


gstaba

Preporučene objave

Dobro veče,

100% sam invalid i za svakodnevno kretanje koristim invalidska kolica. Imam 36 godina, 20 godina beneficiranog radnog staža i primam doplatak za pomoć i njegu u iznosu od 500 kn (100%).

16. 8., nakon 6 mjeseci bolovanja me je liječnička komisija proglasila opće nesposobnim za rad. Lani mi je umro otac pa su mi na HZMO-u rekli, da imam pravo na obiteljsku mirovinu ako dokažem, da sam u vremenu očeve smrti već i tada bio nesposoban za rad.

Zanima me, ako to dokažem, mogu li primati osobnu invalidninu zajedno sa obiteljskom mirovinom ili ne?

Na ovoj web stranici (http://infos.hok.hr/hr/faq/a_pravni_savjeti/a9_zdravstveno_osiguranje/tko_moze_ostvariti_pravo_na_osobnu_invalidninu) sam otkrio, da uz doplatak za pomoć i njegu imam pravo i na osobnu invalidninu, pošto ne ostvarujem nikakav osobni prihod jer tamo lijepo piše, da se invalidska mirovina ne smatra osobnim prihodom. Međutim, nigdje se ne spominje obiteljska mirovina. Zato me zanima, da li mi je u tom slučaju bolje ići umjesto obiteljske u invalidsku mirovinu makar ona bila puno manja, samo da ostvarim pravo na osobnu invalidninu?

To jest, da li mi se uopće isplati ići u obiteljsku mirovinu, ako zbog nje gubim pravo na osobnu invalidninu? Otac nije primao ogromnu plaću od 20000 kuna, već oko 5500-6000 kn, iako i to nije malo.

Moja firma mi je zaključila radnu knjižicu 2. 9., pa me još zanima zna li netko kada su mi u firmi dužni najkasnije isplatiti otpremninu u iznosu od 3 plaće? Koliko dugo moram čekati na svoju otpremninu? Je li to određeno u Kolektivnom ugovoru ili u Zakonu o radu?

Molim vas za savjet.

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerojatno sam puno zakomplicirao, pa ću ukratko postaviti pitanje.

 

Mogu li sa obiteljskom mirovinom dobiti i osobnu invalidninu i koliko dugo se čeka isplata otpremnine od strane poslodavca u iznosu od 3 plaće prilikom odlaska u mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad?

 

Legalis, Cigo, ili netko drugi, tko zna bar nešto u svezi ovog, molim vas, da mi pomognete i odgovorite na ova 2 pitanja. Unaprijed vam se zahvaljujem. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gstaba je napisao:

Mogu li sa obiteljskom mirovinom dobiti i osobnu invalidninu ...

 

Ukoliko kao korisnik invalidnine ostvarujete prihod po bilo kojoj drugoj osnovi, osobna invalidnina utvrđuje se kao razlika između iznosa invalidnine (250% od osnovice) i prosječnog prihoda ostvarenog u prethodna tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva.

U navedene prihode po drugoj osnovi ne uračunava se obiteljska mirovina.

Nema zapreke da istovremeno koristite pravo na osobnu invalidninu i pravo na obiteljsku mirovinu.

Jedino što ne možete istovremeno ostvariti osobnu invalidninu i pravo na doplatak za pomoć i njegu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
Ukoliko kao korisnik invalidnine ostvarujete prihod po bilo kojoj drugoj osnovi, osobna invalidnina utvrđuje se kao razlika između iznosa invalidnine (250% od osnovice) i prosječnog prihoda ostvarenog u prethodna tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva.

U navedene prihode po drugoj osnovi ne uračunava se obiteljska mirovina.

Nema zapreke da istovremeno koristite pravo na osobnu invalidninu i pravo na obiteljsku mirovinu.

Jedino što ne možete istovremeno ostvariti osobnu invalidninu i pravo na doplatak za pomoć i njegu.

 

Prvi puta se uključujem u neku temu, pa možda griješim. Naime, zanima me da li se uz obiteljsku mirovinu (udovica sam), može ostvariti pravo na starosnu mirovinu, budući da se obiteljska mirovina ne uračunava u prihode po drugoj osnovi.

Hvala unaprijed na odgovoru,G.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija