Jump to content

Prijenos nasljedstva na sina


zoki_st

Preporučene objave

Pozdrav svima, pokušao sam sa pretraživačem ali nije išlo...

 

Moja majka je naslijedila dijelove nekretnina te novac na knjizicama iza pokojnog oca i sad bi htjela da se nekretnine odmah prepisu na mene kao jedino dijete. To bi ja morao sam napraviti jer se njoj ne ide po katastrima, sudovima i sl.

 

Ne znam šta mi treba od papira. Da li se moze napraviti darovni ugovor i onda ja sa tim ugovorom i njenim rješenjem o nasljeđivanju idem dalje. Ili se mora prvo prepisat nekretnine na nju pa onda na mene (ovo mi ne zvuci logicno)

 

Da li plaćam porez na promet nekretnine? (ne bi trebao kao sin, a ni ona kao kćer pok. oca)

 

Ili je dovoljna nasljedna izjava, ovo sam našao na netu: c/p

U postupku nakon ostavinske rasprave, nasljednik se poslije punomoćnosti Rješenja o ostavini može odreći svog dijela koji je dobio, te ga prenijeti na drugu osobu .

Međutim, prema Zakonu o nasljeđivanju, osoba kojoj se može prenijeti dio od osobe koja želi svoj dio predati drugoj, mora biti iz nasljednog reda po ostavini

 

ovo nasljednog reda mi nije baš jasno, da li se to odnosi na mene

 

da li mi treba punomoć?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ustup nasljednog dijela u korist nekog drugog nasljednika prakticira se kod više nasljednika istog nasljednog reda; izjavom o odricanju od nasljedstva Vaše majke Vi biste bili utvrđeni nasljednikom, ukoliko ste i jedini nasljednik u ovom slučaju. Doduše, sve se ovo odvija prije donošenja rješenja o nasljeđivanju, nikako nakon pravomoćnosti!

Možete napraviti ugovor o darovanju/dosmrtnom uzdržavanju ili neki drugi kojim Vaša majka prenosi nekretninu na Vas; možete najprije uknjižiti nju kao vlasnika u zemljišnim knjigama, pa onda sebe, ali je možda jednostavnije da po pravomoćnosti Rješenja o nasljeđivanju sastavite ugovor o prijenosu prava vlasništva ( ugovor o darovanju ili uzdržavanju, koji već hoćete), obavezno u ugovoru stavite odredbu o pravnom osnovu na kojem je Vaša majka stekla vlasništvo nekretnine, kao i činjenicu pravomoćnosti istog rješenja ( kao dokaz da nije pobijano redovnim putem ), te potom podnesete prijedlog za uknjižbu prava vlasništva u Vaše ime s djeda, s tim da ćete naravno morati u prijedlogu obrazložiti pravni slijed i priložiti isprave kao dokaz. U ovom slučaju će Vam trebati stručna pravna pomoć jer je zeru kompliciranije.

Porez na promet nekretnina ne plaćate, sukladno čl. 13. zppn.

Bilo bi korisno da podnesete poreznu prijavu sa zahtjevom za oslobođenje od plaćanja, postoji obrazac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@bonaca; Ugovorom; prenosi se ugovorom o doživotnom uzdržavanju koji po zakonu mora biti solemniziran kod javnog bilježnika ( solemnizacija je dosta skuplja od ovjere potpisa). Postoje i druge mogućnosti ( ugovor o darovanju uz ugovoreni habitatio primjerice). Nikako nemojte sami sastavljati ugovor s obzirom da je riječ o kompliciranijem, strogo formalnom obliku ugovora (isti mora biti sastavljen u posebnom obliku prema odredbama zakona o javnom bilježništvu i još neke sitnice).

 

@zoki-st; nakon što zaključite darovni ugovor, podnosite prijedlog za uknjižbu u kojem ćete vi biti navedeni kao predlagatelj, a Vaš djed kao protivnik predlagatelja jer je on trenutno, pretpostavljam, uknjiženi vlasnik, ali ćete nekretninu ipak steći od majke temeljem darovnog ugovora, ne izravno od djeda.

S obzirom da ovdje također trebaju biti zadovoljeni određeni uvjeti, kao i potrebu detaljnog obrazlaganja i poziva na određene članke zakona, uštedjet ćete si živce zbog mogućeg odbijanja prijedloga ukoliko angažirate stručnjaka koji će Vam ovo provesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

severus je napisao:

@bonaca; Ugovorom; prenosi se ugovorom o doživotnom uzdržavanju koji po zakonu mora biti solemniziran kod javnog bilježnika ( solemnizacija je dosta skuplja od ovjere potpisa). Postoje i druge mogućnosti ( ugovor o darovanju uz ugovoreni habitatio primjerice). Nikako nemojte sami sastavljati ugovor s obzirom da je riječ o kompliciranijem, strogo formalnom obliku ugovora (isti mora biti sastavljen u posebnom obliku prema odredbama zakona o javnom bilježništvu i još neke sitnice).

 

 

 

 

hvala na odgovoru severus.

kod mene se ne radi o dozivotnom uzdrzavanju, nego samo o

dozivotnom pravu stanovanja mojih roditelja u kuci

ili je to u formuliranju zakona isto?

 

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bonaca je napisao:

 

hvala na odgovoru severus.

kod mene se ne radi o dozivotnom uzdrzavanju, nego samo o

dozivotnom pravu stanovanja mojih roditelja u kuci

ili je to u formuliranju zakona isto?

 

 

Nije :-D . Navedena je i ta mogućnost u ranijem postu, u drugoj rečenici ( habitatio je isto što i pravo stanovanja, u ovom slučaju doživotni ). U ovom slučaju su blaži uvjeti i ugovor se ne treba solemnizirati, dovoljna je ovjera potpisa prenositelja prava vlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija