Jump to content

Nova pravila u prijavi poreza na dohodak - pojašnjenje


Zeljkaaa

Preporučene objave

Poštovani,

 

Računovodstvo moje tvrtke me obavijestilo da po novome povrat poreza za godinu 2010. sjeda s mojom plaćom u prosincu.

 

Budući da sam prijavljen u PPDS grupe 2, imao sam dosad pravo na poveći povrat poreza (otprilike 5.500,00 kn).

 

Visina moje plaće i druge stavke porezne prijave nisu se mijenjale, ali računovotkinja tvrdi da ove godine imam povrat poreza 0,00 kn. Tvrdi da su nastupile neke promjene zbog kojih nemam više povrata.

 

Osim što je smanjena stopa poreza s 15% na 13,5% za primanja manja od 43.200,00 kn i što su uvedeni drugačiji porezni razredi za različite visine plaće, zanima me što se još mijenjalo?

 

Jesu li koeficijenti osobnog odbitka za nesamostalne djelatnosti isti kao prije ili ne?

(1,00 x 3.200 kn/mjesečno za PPDS 2)

 

Nije mi jasno da je moguće da s tolikog povrata poreza padnem na nulu u istim uvjetima kao prije. Vjerujem da je gđa računovotkinja nešto zeznula jer joj ne bi bilo prvi put da radi ogromne greške nama na štetu.

 

Hvala vam na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Definitivno se radi o pogrešnom tumačenju godišnjeg obračuna poreza na dohodak od nesamostalnog rada, koji je obveza poslodavca koji nije redovito mjesečno isplaćivao plaće tijekom godine itd.

 

Osim izmjene poreznih stopa, mjenjano je i pravo uvećanja osobnog odbitka za izdatke iz čl.12.st.9. Zakona o porezu na dohodak (uvećanje za zdravstvene i stambene potrebe, te darovanja)koje se umjesto dosadašnjih 12.000 kn može koristiti u iznosu do 6.000 kn i to ukoliko su uplate za navedeno izvršene do 30.06.2010.

 

Koeficijenti za uvećanje osobnog odbitka za područja PPDS-a svih skupina su jednake kao i ranije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija