Jump to content

zastara


antispin

Preporučene objave

Za to kazneno djelo predviđena je kazna od 1 do 8 godina zatvora.

 

Tijek i prekid zastare kaznenog progona

Članak 20.

(1) Zastara kaznenog progona počinje teći od dana kad je kazneno djelo počinjeno.

(2) Zastara ne teče za vrijeme za koje se prema zakonu kazneni progon ne može poduzeti ili se ne može nastaviti.

(3) Zastara se prekida svakom postupovnom radnjom koja se poduzima radi kaznenog progona počinitelja zbog počinjenog kaznenog djela.

(4) Zastara se prekida i kad počinitelj počini isto tako teško ili teže kazneno djelo.

(5) Nakon svakog prekida zastara počinje ponovno teći.

(6) Zastara kaznenog progona nastupa u svakom slučaju kad protekne dvaput onoliko vremena koliko je prema zakonu određena zastara kaznenog progona

 

Ako je postupak pokrenut, ali je prije njegova pokretanja ili za vrijeme njegova vođenja isteklo određeno vrijeme, počinitelja se ne može osuditi zbog počinjenog KD, nego se postupak mora obustaviti tijekom istrage ili povodom prigovora protiv optužnice, dok se u skraćenom postupku optužni prijedlog ili privatna tužba moraju odbaciti.

 

Ako ipak dođe do glavne rasprave, sud mora donijeti presudu kojom se optužba odbija.

 

I žalbeni sud vodi brigu o zastari kaznenog progona pa ako utvrdi da je ona nastupila nakon donošenja prvostupanjske presude, po službenoj dužnosti preinačuje prvostupanjsku presudu zbog povrede kaznenog zakona i donosi presudu kojom se optužba odbija.

 

Vrijeme nakon čijeg isteka nastupa zastara (zastarni rokovi) ovisi o težini KD te iznosi:

 

- 25 godina za KD s propisanom kaznom dugotrajnog zatvora,

 

- 15 godina za KD s propisanom kaznom težom od 10 godina zatvora,

 

- 10 godina za KD s propisanom kaznom težom od 5 godina zatvora,

 

- 5 godina za KD s propisanom kaznom težom od 3 godine zatvora,

 

- 3 godine za KD s propisanom kaznom težom od 1 godine zatvora,

 

- 2 godine za KD s propisanom kaznom zatvora do 1 godine ili samo s novčanom kaznom.

 

Kazneni zakon propisuje da se nemogućnost primjene kaznenog zakonodavstva RH ne odnosi se na KD genocida, agresivnog rata, ratnih zločina te drugih KD što ne zastarijevaju prema međunarodnom pravu.

 

Apsolutna zastara je 2013 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

govoreći o zastari molim Vas da mi odgovorite kada nastupa zastara za KD iz čl. 345. st 1. Kaznenog zakona? Uz navredeno interesira me koja je to visina navodno nastale štete koja razgraničava dali se radi o pričinjenoj šteti male vrijednosti ili velike vrijednosti.

Sa poštovanjem i hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ariggo je napisao:

Poštovani,

govoreći o zastari molim Vas da mi odgovorite kada nastupa zastara za KD iz čl. 345. st 1. Kaznenog zakona? Uz navredeno interesira me koja je to visina navodno nastale štete koja razgraničava dali se radi o pričinjenoj šteti male vrijednosti ili velike vrijednosti.

Sa poštovanjem i hvala.

 

apsolutna zastara za čl. 345. st.1. je 10 godina.

Obično do 5000 kuna, zavisi kako vas državno odvjetništvo želi procesuirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

antispin je napisao:

Hvala. Ako mi još možete reči koje su to dobre olakotne okolnosti.

Dali za kazneno djelo 292 st.2 mogu dobiti odvjetnika po službenoj dužnosti i da li on može i hoće li voditi moju obranu kvalitetno kao i odvjetnik kojeg optuženici sami plačaju.

 

Prijašnja nekažnjavanost, obiteljske prilike, financijsko stanje, zdravstveno stanje...

možete dobiti odvj. po službenoj dužnosti, a da li će vas kvalitetno braniti to vam ne mogu odgovriti,ali da će se više interesirati za vaš slučaj ako mu sami plaćate - to je zdravorazumski.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da mi uskoro počinje glavna rasprava i da imam odvjetnika koji me je zastupao za vrijeme istrage a s kojim nisam zadovoljan i kojem mislim otkazati punomoć , da li ću ako se pojavim na glavnoj raspravi bez odvjetnika i zatražim odvjetnika po službenoj dužnosti biti u nepovoljnijem položaju od ostalih suoptuženika odnosno molim za savjet , što če se dešavati ? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Molim za odgovor...naime interesuje me za osobu koja ima dvije kazne po 6 mjeseci zatvora,pravomocne(teska kradja je u pitanju) i jednu od 10 mjeseci,pravomocna presuda takodjer,kada nastupa zastara i da li bi iste mogao odlezati u BiH ,posto se sada tamo trenutno nalazi i drzavljanin je BiH...kome bi se trebao obratiti.Kazne nisu spajane.Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija