Jump to content

Što je najbolje za dijete


MANCI

Preporučene objave

Poštovani svi koji ste čitali prvi dio rasprave nadam se da će te isto tako pratiti i drugi dio evo samo par novosti...

 

Završili smo sa posredovanjem ili mirenjem kako ga već zovu u CZSS... tamo sam bio predao dopis u kojem sam i napisao sve što me mučilo neki znaju o čemu pričam konkretno...

nakon dva razgovora to posredovanje je završilo...ništa konkretno nam nisu rekli osim toga da bi trebali poraditi na našoj komunikaciji da bi bolje mogli funkcionirati radi djeteta...

da skratimo tamo se nismo složili oko toga di kod kojeg če roditelja dijete živjeti kako kaže ona mi dijete neda jer je dijete njezino i ona je majka...a ja želim da dijete živi kod mene...iz par razloga koje sam u prijašnjoj raspravi naveo...

e sada čekamo mišljenje centra nakon čega idemo opet na sud i tamo nas opet čeka rasprava...ova nam je psihologica rekla da ako se i tamo ne dogovorimo kod kojeg če roditelja dijete živjeti onda nas sud šalje dalje opet u CZSS gdje će se vršiti psihološka slika svakog roditelja da bi se utvrdilo šta je za dijete najbolje...sad ne znam kako u istinu to ide ...????

ima nešto šta bi volio napomenuti...jedna stvar koju su me pitali je ta dali imam povjerenja u bivšu kao u majku mog djeteta na koji sam odgovor odgovorio sa ne iz razloga jer se nije brinula o djetetovom zdravlju kako treba i zbog niza obećanja koja nije nikad održala...

na to se moja bivša jako naljutila jer ja sam po njoj to išao reći da bi oni njoj oduzeli dijete a nije joj nimalo smetalo to što nemam povjerenja u nju već to što sam to rekao njima...a druga stvar koju bi naveo su riječi moje bivše kad smo izašli iz CZSS... pokušaš li tražiti dijete angažirati ču sve moguće odvjetnike ali ti dijete nećeš dobiti....

pripremamo se za drugi dio ...sud i šta dalje????nadam se podršci svih koji su do sada bili uz mene...već preči ovaj mali dio bilo je jako teško..... vjerovati u institucije znam da je teško zato se nadam vašoj podršci...hvala svima unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sory nisam bio u toku ali sada sam se prisjetio tvoje situacije...znam to je sad ono što čeka mene mi u biti sada idemo na sud i tamo ćemo vjerojatno tražiti vještačenje---i meni se desilo da su moj dopis tako reći zanemarili na ta dva ročišta šta smo imali u CZSS iako je u dopisu bilo jako važnih stvari...majka je čak izlagala da nikad nije bolovala od ozbiljnije bolesti a ima epilepsiju o čemu ja pišem u dopisu...a oni su u njihov zapisnik zapisali da nije bolovala o ničemu...sad se ja pitam dali je to ipak bilo samo posredovanje između mene i nje kao smisao da se pomirimo pa pravo vještačenje dolazi tek poslije ili je to propust centra ?

vidjet ćemo šta će pisati u zapisniku kad ga dobijemo i reci mi još nešto ...ja sam do sada uplatio za razvod samo 200 kn taksnih markica reci mi koliko će to u istinu koštati ako se nastavi s vještačenjem ? odvjetnika nemam za sada bojim se da mene ne bude čekala ista situacija na vještačenju jer je ova več u centru napomenula da se u biti dijete ne odvaja od majke do 5 godine jedino ako je majka nesposobna za brigu o njemu...

al ja se pitam dal nemar oko dijetetovog zdravlja,ta njena bolest ,sumnja da ima bpd(GRANIČNI POREMEČAJ OSOBNOSTI)i prijetnja samo ubojstvom...zar su to sve stvari koje nisu važne do 5 godine zar se sve to može zanemariti i bez obzira na to za dijete je najbolje da živi kod takvog roditelja pa bio on otac ili majka...?????????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemoj nikad vjerovat institucijama i uvijek se unaprijed osiguraj na njihove razloge kao emocionalna privezanost majci što su naveli u našem slučaju...

Drugo, nigdje u zakonu ne stoji da dijete do 5 god treba živjet s majkom, to su njihove izmišljotine kako bi i tebe zavarali da je djetetu mjesto s majkom.

Kod majke u našem slučaju je i dijagnosticiran BDP, samoubojstvo je pokušala izvršit mnogo puta, prijetila vlastitom dijeteu nožem , ruke su joj izrezane od samoozljeđivanja, bila je na psihijatriji 2 tjedna, ima tetovaže "siluj me"....a i dalje su mišljenja da dijete živi s majkom... pa ti ostani pametan uz sve to.

A psihijatrica na sudskom vještačenju tvrdi da je normalna...šta???

Evo nama je za sad sve ukupno 7000 kn... no koliko će se ovo odužiti barem duplo će se uvećat cifra.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

samo malo 7000 kn to ste plaćali su samo sudu ili odvjetnicima i ostalo...i dali se vještačenje plača ?sama rastava do sada je mene koštala 200 kn taksnih markica odnosno sporazumni zahtjev za razvod braka zato mi ništa više nije jasno oko tih troškova...

reci mi tko joj je dijagnosticirao bpd? kako se uopće osigurati unaprijed da će ljudi u tim institucijama raditi svoj posao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

1. To što ste rekli da nemate povjerenja u majku je samo produbilo sukob između Vas i majke, ispravite me ako se zbog toga nešto pozitivno dogodilo, što ne zamjećujem.

 

2. Temeljem toga će Vam u mišljenju centra pisati da ne uvažavate važnost majke u životu djeteta i da niste razriješili partnerski odnos, a vjerojatno i da nemate empatije za majku. To prevedite kao da tražite da dijete bude s vama zato što ne uviđate da je važno da dijete ima oboje roditelja te da se preko djeteta osvećujete majci na koju ste zbog nečega ljuti, što ukazuje na smanjene roditeljske sposobnosti.

 

3. Ubuduće se fokusirajte na dijete. Ako Vam je tako važno pričati o majci, možda zaista niste razriješili partnerski odnos, pa to učinite što prije, kako Vam se ne bi prelamalo preko djeteta.

 

4. Svijet nije crno bijel. Tako ni majka nije sva crna a Vi sav bijel. Imajte uvid u sebe i stavite se u cipele majke, lakše ćete premostiti sukob, a i bit ćete vjerodostojniji svakome u svojoj brizi za dijete.

 

5. Mišljenje Centra mora stići unutar 30 dana, i ono Vam neće ništa riješiti. Nakon toga je ročište, pa ono što već i sami znate, sud će od centra tražiti obradu i mišljenje o sadržajima roditeljske skrbi.

 

6. Epilepsija uz današnje lijekove i nije neka bolest. Uostalom, nigdje u zakonu ne piše da je bolestan roditelj, osim ako ga bolest teško ometa u funkcioniranju, manje sposoban roditelj. Osim toga su to već potrošene priče - kad se razvode, ako se ne mogu složiti oko djeteta, onda roditelji počnu iskapati bolesti onoga drugoga, to zaista pokazuje gore spomenuti nedostatak empatije, koji će Vam svaki psiholog s guštom nalijepiti - možda i s pravom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zahvaljujem na komentarima i na savjetima...pokušati ću iz njih izvući najbolje...

ne znam ako ste pročitali prvi dio moje teme ?

u svakom slučaju volio bi samo koliko toliko odgovoriti na vašu poruku...što se tiče mojeg povjerenja prema majci to je bilo pitanje koje su mi postavili u centru dali vjerujem njoj kao majci ...moj je odgovor bio ne iz određenih situacija koje su se dogodile...ja na to dali ču imati povjerenje u nju ili ne nije da sam mogao previše utjecati...to je ovisilo o njezinim djelima... uglavnom mogao sam lagati ali nisam bio sam iskren izrazio sam svoje mišljenje i svoje sumnje...

naši su partnerski odnosi bar s moje strane razriješeni u potpunosti...

što se tiče fokusiranosti na dijete pokušavam da samo to i činim...fokusiram se na njegovo zdravlje u ovom trenutku pošto je ono najvažnije.

što se tiče epilepsije...nije bolest problem koliko je već njezino ponašanje i brige oko te bolesti i ne samo to već njezini postupci svo to vrijeme od odgovornosti oko uzimanja lijekova itd... a i njezini postupci u prošlosti koje u ovoj temi nisam naveo već sam ih naveo samo u dopisu koji sam poslao centru ...tako da možda i ne možete konkretniji zaključak o svemu tome donijeti...

 

shvaćam što ste htjeli da kažete i uvažavam kritiku ...svakako s drugog kuta stvari izgledaju drugačije , znam koliko sam u lošoj poziciji jer je majka uvijek na prvom mjestu ...ali ono što mi je najvažnije je to što želim da prije nego se bilo kakva odluka donese da se razmotre sve okolnosti i sve činjenice do sada...

zahvaljujem još jednom i nadam se da ču imati prilike pročitati još koju vašu poruku ovdje..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Večer!

Gle, meni se moja bivša upravo ovih dana sprema oteti i djecu i novac. Kao, nismo se slagali i zato se trebamo rastati. Uglavnom sve se svodi na to da su muškarci potpuno diskriminirani a žene privilegirane. Nije istina da je djetetu bolje uz majku, dijete treba i oca i majku, a ne vidim niti jedan razlog da dijete u razvodu ode majci a ne ocu.

Ja znam da ću sigurno učiti svoje sinove da se ne žene i da ne rade djecu jer u ovom zakonskom sustavu su osuđeni na izrabljivanje od razmaženih i obijesnih žena. Čast iznimkama koje nisu takve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz svima,nadam se da sam na pravom mjestu jer bih trebao pokoji savjet..Ukratko,otac sam 16 mjesečne curice čija je majka odlučila ostaviti nas i sreću potražila /našla negdje drugdje.To se zbilo prije nekoliko mjeseci(5) a od tada dijete viđa u prosjeku 2puta tjedno.Odgovara joj da je dijete kod mene a sama ni ne želi neku veću odgovornost.Pristala je dati mi puno skrbništvo nad djetetom (na čemu sam inzistirao) i ne radi nikakve probleme oko tog.Mene zanima koja je procedura i što me čeka da se naoružam strpljenjem i razumijevanjem prema našoj divnoj birokraciji,centru i kojim god već ustanovama ću se morati obratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

najprije pozdrav...

pa ovako po ovome što ja znam ako je ona pristala da vam prepusti dijete,,,iako ne razumijem to ''puno skrbništvo''

jer bi dijete trebalo imati ovca i majku ali ako je pristala na to da dijete živi sa vama nebi trebalo biti nekih prevelikih problema...ako ste oženjeni trebali biste predati sporazumni razvod braka u kojem čete i navesti ovo što ste sada rekli odnosno napisali ovdje...za detaljniji savjet javite se na privat pa vam mogu poslati primjer mojeg sporazumnog razvoda...trebat čete samo promijeniti podatke i to bi trebalo biti to..

šokiralo me to kako je majka samo tako pristala na to al valjda i ona ima svoje razloge...važno je sada da dijete ima vas i da budete stalno uz njega i koliko je to moguće da uvjetite i majku da je dobro da i ona bude uz njega... eto toliko vam mogu pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

obratite se pismenim putem CZSS i opišite im tu situaciju(u 2 primjera jedan pečatiran s uruđbenim brojem ostaje Vama, a drugi njima).

ako ste bili vjenčani morate se razvesti(sporazumom ili tužbom)-na sudu.

ako niste napisati prijedlog sudu za određivanje s kime će mlt. dite živjeti(tu ćete navesti da je dite s Vama........),s kime će dite i kako održavati susrete i druženja i koliki će biti iznos uzdržavanja mlt. djeteta(plaća roditelj koji ne živi s djetetom)...

sud nakon toga triba održati ročište na kojem će Vas uputiti Czss na posredovanje....CZSS će sudu dostaviti svoje mišljenje sudu o tome s kime triba dite živjeti......a na temelju obavljenih razgovora s Vama i majkom djeteta,testiranja, uvida u stambene i dr. prilike.

Kad sud dobije mišljenje CZSS održat će još jedno ili više ročišta i doniti presudu o svemu prije navedenom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zahvaljujem Vam na odgovorima al sve je to već obavljeno i na sudu smo bili i u centru ...i na žalost ništa ne izgleda onako kako ste vi opisali...

kao prvo u centru razgovor je trajao 2 puta po 45 u kojima smo jako malo mogli zaključiti iako sam ja već prije ročišta poslao dopis centru u kojem opisujem detaljno situaciju...al eto opet ništa od tog i sada nakon tok kratko jako kratkog razgovora u centru čekamo njihovo mišljenje koje tebaju dostaviti meni i bivšoj na kućnu adresu nakon čega imamo rok 8 dana za se zaliti ako nešto nije uredu i kasnije treba netko od nas to mišljenje odnesti na sud i tek tada čekamo sud da nas opet pozove...i tek onda slijede vještačenja i uvid u stambene uvijete psihološke analize i sve ostalo...

pitanje je bilo kako to da je prošlo mjesec dana a još nam iz centra nisu dostavili mišljenje ? a rok im je mjesec dana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisno o kvaliteti rada CZSSa na koji "naletite", toliko će i biti kvalitete razgovora. Ima, nažalost CZSSova koji nisu obavili posao psihologa, ima ih koji nisu uopće provjervali stambene prilike roditelja, itd, a najiskrenije ne bih opisivala sve što su nam ljudi opisivali u postupku.

 

O vremenu bismo mogli reći da i ona 3 mjeseca u koja bi trebali dovršiti postupak nerjetko nije dovršen (maaaaa niti u pribiližnom roku)... tako da i ovo pitanje koje ste postavili.... :(

 

Ali, pardonček imam pitanjce, nije mi jasno- očekuje se mišljenje CZSSa, pa nakon toga će oni odraditi uvid u stambene uvjete i procjenu roditeljskih sposobnosti ili...?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

Ovisno o kvaliteti rada CZSSa na koji "naletite", toliko će i biti kvalitete razgovora. Ima, nažalost CZSSova koji nisu obavili posao psihologa, ima ih koji nisu uopće provjervali stambene prilike roditelja, itd, a najiskrenije ne bih opisivala sve što su nam ljudi opisivali u postupku.

 

O vremenu bismo mogli reći da i ona 3 mjeseca u koja bi trebali dovršiti postupak nerjetko nije dovršen (maaaaa niti u pribiližnom roku)... tako da i ovo pitanje koje ste postavili.... :(

 

Ali, pardonček imam pitanjce, nije mi jasno- očekuje se mišljenje CZSSa, pa nakon toga će oni odraditi uvid u stambene uvjete i procjenu roditeljskih sposobnosti ili...?!

 

NE već nakon što dobijemo njihovo mišljenje na kućnu adresu imamo rok za žalbu na isto ako se ne žalimo to isto mišljenje moramo predati na sudu da bi postupak nastavio a na sudu ako se ne slažemo sa mišljenjem centra i naravno sa mišljenjem što donese sud traži se vještačenje nakon čega nas sud opet šalje u centar tada na vještačenje tek bi tada trebali odraditi uvid u stambene uvjete i procijeniti roditeljske sposobnosti ...jedino što to vještačenje košta i to dosta tako sam barem čuo od nekih ljudi što kroz to prolaze...a tek tada to traje i to dosta...pitam se samo dali ima smisla sve to i prolaziti kroz sve to dali če se uopće išta postići s tim ljudima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...

eto nije me bilo dugo malo zbog posla malo i zbog toga što nije bilo novosti ...napokon stigli papiri iz centra za socijalnu skrb ..ne mogu vjerovati da im je za to što su napisali trebalo toliko mjeseci...prvo ima par propusta a to je pitanje o zdravlju supružnika...uopće nisu pročitali moj dopis jer da su ga pročitali znali bi za zdravlje bivše i drugačije bi razgovarali s njom i znali bi kad je lagala oko zdravalja...al otom potom doći će i to na red...uglavnom u mišljenju centra stoji to da je bračni odnos između supružnika trajno poremećen...

 

u podacima o dinamici odnosa u obitelji stoji:

da iako se radi o malodobnom djetetu roditelji nisu uspjeli postići dogovor kod kojeg će roditelja dijete živjeti nakon razvoda. majka želi da dijete živi s njom, te smatra da je djetetu te dobi potrebnija majka i da je prirodnije da živi uz nju. s druge strane, otac ističe kako bi njemu to bilo prihvatljivo ,kad bi u majku mogao imati povjerenja da će o djetetu skrbiti adekvatno i kvalitetno.međutim, majka je sa svojim odnosom prema zdravlju djeteta pokazala da nije dovoljno odgovorna i pouzdana,da bi on mogao biti miran.dijete ima problema sa bubregom ,radi čega je i operiran pa su potrebne redovite kontrole i testiranja, o čemu otac vodi pažljivo računa , dok majka preskače rokove i nedovoljno brine o tome. uvjeren je da bi on o djetetu brinuo sa više ozbiljnosti i odgovornosti.To je razlog radi kojeg otac želi da dijete živi s njim.

 

to je sve šta smo dobili od centra...kontaktirao sam se sa odvjetnikom i sada čekam samo da se vrati sa godišnjeg da možemo s time nastaviti dalje...al ima još nešto jako važno šta se desilo u međuvremenu...

dijete je trebalo naručiti na redoviti preglet sada u osmom mjesecu što je naravno majka preskočila ili zaboravila ili kako kaže ona je mislila da ga treba u 9 mjesecu naručiti... al sam zato to ja obavio na vrijeme...

al ima još nešto

u međuvremenu prije 4 dana se dogodilo da je majka istukla sina došao je kod mene sa masnicom od kuhače na guzici...nisam znao što napraviti netko mi je savjetovao da odem u czss netko na policiju ...odvjetnik mi je rekao ako napravim bilo što da to napravim za dobrobit djeteta a ne da napakostim njoj ...jedna mi je socijalna radnica rekla da uopće ne moram u centar jer oni ne će niš posebno poduzeti ...na kraju sam otišao kod njegove doktorice koja je i sama ostala šokirana...razgovarali smo i razgovarali...rekao sam joj kako se dijete plaši rekao mi je da ga je bilo strah kad ga je mama istukla ....sada svaki put kad ode na spavanje traži da ja spavam s njim ne želi zaspati sam...svaki dan se popiški u hlače preko dana onako kao da mu pobjegne... ne želi u vrtić i kad mu kažem da idemo kod mame on odgovara kako bi on rađe bio tu... uglavnom ona je rekla da možemo to prijaviti na policiju al da je to možda prvi put pa da se možda to više ne će dogoditi i da bi bilo bolje da to riješimo među nama...u svakom slučaju zamolio sam joj da mi da papir od pregleda na kojem je napisala

:tata navodi da je dječak pred 5 dana zadobio udarac u području desnog gluteusa kuhačom od strane majke,a on je to vidio fotografirao pred dva dana ,na slikama-2 se vidi jasno modrica 5-6 cm

 

na današnji nad vidi se uglavnom blijeđelividni trag polukružnog oblika koji bi mogao odgovarati rubovima kuhače.tata je za događaj saznao od djeteta a majka je naknadno to i potvrdila...

nisam to još prijavio ni policiji ni centru...netko mi govori da to prijavim svakako policiji...a netko kako mi je i taj papir dovoljan kao dokaz na sudu o zlostavljanju djeteta...ne želim dignuti uzbunu i da mi djetet prolazi kroz to al svakako tražim pomoć što da napravim jer ako poduzmem nešto onda to moram u ponedjeljak ili utorak...dali to što je majka tako postupila može e iznesti na sudu kao zlostavljanje i dali na temelju toga i toga što majka zanemaruje dijetetovo zdravlje i ne vodi redovitu brigu oko njega može sud dodijeliti dijete meni? molim svakako za savijet šta da radim sa prijavom???????????????????????????????????????????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

drago mi je sto su tu očevi pa da ocijene moju situaciju...

naime, djete ima 5 godina i živi cijelo vrijeme samnom, i uvijek sam ga vikendom pustala kod oca i nisam tražila sve do sada alimentaciju... Živim u svom stanu s djetetom, roditeljima, sestrom i njenim malim, a on se oženio prije 4 mjeseca. prije 3 tjedna sam mu poslala neslužbeno pismo od odvijetnika, za 1000 kn alimentacije na sto nitko nije dobio odgovor i zvala ga 5 puta da se nadjemo da popricamo, ali je to izbjegavao i rekao da nema vremena... prije 3 dana mi je dosla socijalna radnica na vrata da vidi stan i uvijete, ocijenila ga je prosjecnim i rekla da je on dao na czss poziv da ja zanemarujem , ne brinem o higijeni djeteta i bančim okolo, što je glupost. Mali ga voli i voli otići kod njega jer tamo može sve, ali voli i mene naravno samo sto ja ne dopuštam da se svaki dan jedu čevapi i gluposti, i imam pravila oko spavanja i kad nije u vrtiću nego doma da ide odmoriti, a on ga pusti da gleda crtane po cijele dane i ne treba odmarati. nakon što je socijalna radnica rekla da dodjem kod njih za par dana sam nazvala svoj odvijetnika i odmah drugi dan je tužba poslana na sud, ali ovog puta ne tražim 1000 kn kao na neslužbenoj nego maksimalnu + 5 godina u nazad i skrbništvo te viđanja svaki drugi vikend. On je u podstanarima sa novom ženom , nema sss i mijenja poslove ko čarape, a ja u svom stanu samo nas je 6, ali ja i mali imamo svoju sobu koju sam kupila prije 2 godine, imam sss i radim na neodređeno skoro 2 godine....

Može li mi ga ikako oduzeti?

Da ne zaboravim nismo nikada bili u braku niti živjeli skupa, kad sam ostala trudna je govorio da djete nije jegovo i nije ni pitao kako sam , ali ga je na koncu priznao, dok se nije oženio je živio s roditeljima u podstanarima takodjer i nikada nije spominjao skrbništvo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E sad kad je on vama, sad ćete vi njemu ...

Tako se ne ponašaju odgovorni roditelji.

 

Alimentacija i susreti i druženja legitimna su prava djeteta i ne smiju se jedno sa drugim uvjetovati.

Skrbništvo je zajedničko, dakle u budućem postupku neće se odlučivati o skrbništvu nego o povjeravanju djeteta na zajednički život jednom od roditelja.

Visina uzdržavanja se ne određuje temeljem vaše želje za vraćanjem iste mjere djetetovom ocu nego na temelju djetetovih potreba, starosti djeteta, mogućnosti roditelja koji će plaćati uzdržavanje, temeljem preporuke Ministarstva zdravstva itd.

Nije mi jasno što ste do sada čekali sa ostvarivanjem djetetovog prava na uzdržavanje?

Kolike su mjesečne potrebe vašeg djeteta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte se baviti nebitnim stvarima. Može se na czss napisati što se hoće - oni to i onako ne čitaju i ne bave se time. Čak i da ima dokaze da zanemarujete dijete, czss se ne bi puno pokrenuo. Ako se otac, kao što tvrdite, inati, ne morate se i vi inatiti. Dijete treba bar jednog zrelog i odgovornog roditelja.

 

To što dijete isprobava granice tvrdeći da mu je nešto kod oca dozvoljeno ne znači da je djetetu kod oca dozvoljeno sve što ono kaže da je. Možda ocu govori da mu je nešto dozvoljeno kod vas što nije. Posebno predškolsko dijete živi u svijetu mašte i ima tzv. magijsko mišljenje, gdje, između ostalog, vjeruje da je pravda ono što ono želi.

 

Dogovorite opsežne kontakte djeteta s ocem. Doprinos za uzdržavanje je djetetovo pravo pa se vi toga nemate pravo odreći. Sud će od oca tražiti porezno rješenje za prethodnu godinu i temeljem toga i preporuka MZSS donijeti odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

naime, djete ima 5 godina i živi cijelo vrijeme samnom, i uvijek sam ga vikendom pustala kod oca i nisam tražila sve do sada alimentaciju... Živim u svom stanu s djetetom, roditeljima, sestrom i njenim malim, a on se oženio prije 4 mjeseca. prije 3 tjedna sam mu poslala neslužbeno pismo od odvijetnika, za 1000 kn alimentacije na sto nitko nije dobio odgovor i zvala ga 5 puta da se nadjemo da popricamo, ali je to izbjegavao i rekao da nema vremena... prije 3 dana mi je dosla socijalna radnica na vrata da vidi stan i uvijete, ocijenila ga je prosjecnim i rekla da je on dao na czss poziv da ja zanemarujem , ne brinem o higijeni djeteta i bančim okolo, što je glupost. Mali ga voli i voli otići kod njega jer tamo može sve, ali voli i mene naravno samo sto ja ne dopuštam da se svaki dan jedu čevapi i gluposti, i imam pravila oko spavanja i kad nije u vrtiću nego doma da ide odmoriti, a on ga pusti da gleda crtane po cijele dane i ne treba odmarati. nakon što je socijalna radnica rekla da dodjem kod njih za par dana sam nazvala svoj odvijetnika i odmah drugi dan je tužba poslana na sud, ali ovog puta ne tražim 1000 kn kao na neslužbenoj nego maksimalnu + 5 godina u nazad i skrbništvo te viđanja svaki drugi vikend. On je u podstanarima sa novom ženom , nema sss i mijenja poslove ko čarape, a ja u svom stanu samo nas je 6, ali ja i mali imamo svoju sobu koju sam kupila prije 2 godine, imam sss i radim na neodređeno skoro 2 godine....

Može li mi ga ikako oduzeti?

Da ne zaboravim nismo nikada bili u braku niti živjeli skupa, kad sam ostala trudna je govorio da djete nije jegovo i nije ni pitao kako sam , ali ga je na koncu priznao, dok se nije oženio je živio s roditeljima u podstanarima takodjer i nikada nije spominjao skrbništvo..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi baš ne popuštate u srdžbi.

 

1. Skrbništvo nećete dobiti jer skrbništvo imate i vi i otac djeteta, sud će jedino odlučiti s kojim će roditeljem dijete živjeti.

 

2. Pravo skrbništva se može i izgubiti u postupku za lišenje roditeljske skrbi u posebno teškim kršenjima prava djeteta.

 

3. Pišete da ste 'puštali' dijete. Naravno da ste ga 'puštali' da provodi vrijeme s ocem, to je djetetovo pravo.

 

4. Da napravimo mali pregled onoga što pišete:

- pet godina ste dijete 'puštali', čime ste pokazali da skrbite za pravo djeteta na obitelj

- niste tražili do sada alimentaciju čime ste pokazali da ne skrbite za pravo djeteta na uzdržavanje

- otac ima novu partnericu

- vi odlučujete početi skrbiti za pravo djeteta na uzdržavanje u 'maksimalnom iznosu i unatrag pet godina' i

- odlučujete više ne 'puštati' dijete kod oca, dakle ograničiti mu pravo na obitelj i tražiti od suda odluku 'svaki drugi vikend'.

 

5. Zašto ne i alimentacija u skladu s pravom djeteta i očevim primanjima i 'puštanje'?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Dobra Vam večer. zanima me par stvari.

Podigla sam tužbu protiv bivšeg s kojim imam zajednicko dijete ( 5 godina) , nikad nismo živjeli skupa, a prekinuli smo kada sam ostala trudna. Pokrenula sam postupak za alimentaciju od sada i za prijašnjih 5 godina.

Isto tako tražila sam da se dijete povjeri meni na življenje i skrb i da se odrede viđanja oca s djetetom svaki drugi vikend. Do sada nisam branila viđanja jer dijete ima pravo na oca.

Naime otac se nedavno oženio i živi u podstanarskom stanu, izjavio je na prvoj raspravi na sudu da želi da se dijete povjeri njemu na življenje i skrb, podstanar je, često mijenja prebivališta. Dijete je više s njegovim roditeljima nego s njim, a ja sam u roditeljskom stanu, skupa s roditeljima, sestrom i njenim malim djetetom.

Na raspravi je naveo da se moj otac i sestra deru na mog sina, i da mu sestra uzima hranu iz usta onu koju on donese, a ono sto donese je juha možda od tog dana kada je mali bio kod njega pa nije pojeo ili monte. Što nije istina!

Doma sve šta kupiomo sve se dijeli, i djeci nikada se fali.

 

Također je naveo i da su mi doma nehigijenski uvijeti i da mi je dijete praktički kao siroče. Što također je jedna velika laž.

 

I sada ce mi dolaziti doma centar za soc. i provjeravati, ok neka .

 

Ali zanima me može li mi se ikako oduzeti djete i stvarno me strah jer ovo što je naveo je stvarno nisko od njega

 

P.s. na sudu je rekao kako mi nije dao lipe, ali da je kupovao robicu, za zadnjih 5 godina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dijete je zajedničko i trebalo bi se povjeriti onom roditelju koji ima bolji plan roditeljstva.

A to znači onom roditelju koji može bolje brinuti za djetetove dnevne rutine, koji djetetu može omogućiti vlastitu sobu (ili da je djeli sa braćom ili polubraćom ako ih ima), koji djetetu može omogućiti bolje obrazovanje, zdravstvenu zaštitu, koji pred djetetom nikad neće ocrnjivati drugog roditelja, koji će djetetu omogućiti maksimalne kontakte sa drugim roditeljem.

To su kriteriji koji se primjenjuju u svijetu, dok u Hrvatskoj nema jedinstvenih kriterija.

 

Kažete da djetetu nikad niste branili viđanje sa ocem, a u tužbi želite ograničiti djetetovo pravo na viđanje sa ocem svaki drugi vikend!? Nema logike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

" Dijete je zajedničko i trebalo bi se povjeriti onom roditelju koji ..."

 

Da Gringo, " trebalo bi se " ali znaš i sam !!!

Majka je još uvijek ta, koja bez obzira na sve njezine eventualne "nedostatke", do daljnjega u ovoj lijepoj našoj dobiva sve bitke.

 

Naravno uz bezgraničnu i svesrdnu pomoć gospođa u CZSS.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tražim svaki drugi zbog toga sto dijete jednostavno mora imati svoj red i samopouzdanje što nema i uvijek je malo tu malo tamo , a vikendi su od petka popodne do nedjelje popodne. Nemam nista protiv da se dodje po njega u vrtić i one negdje na 2 ,3 sata naravno i da se druže i da je doma do 7 jednom tjedno, a vikend da bude svaki drugi, da dijete zna s kim zapravo živi...

Naravno da treba biti s ocem , ali ocem koji se skrbi za njega kako treba i koji ce mu pružit sve što može i skupa samnom na podignut na pravi put, a to se ne može kad djete dođe meni doma poslije vikenda i kaže znaš mama , tat je rekao da cete ici na sud i da cu ja ici živjeti kod njega ali ja bi bio tu kod tebe. Smatram da djete mora imat svoj red i da ga se nesmije sa sudom maltretirat i punit glavu, i da imaju tajne. Pa to dijete ima 5 godina i u glavi mu je zbrka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Tražim svaki drugi zbog toga sto dijete jednostavno mora imati svoj red i samopouzdanje što nema i uvijek je malo tu malo tamo "

Zar vi zaista mislite da će vam dijete biti samopouzdanije ako će oca viđati svaki drugi vikend!?

 

"da dijete zna s kim zapravo živi..."

Vaše dijete ima tu sreću da ima dva doma i ništa manje vas neće voljeti ako bude imao opsežne kontakte sa ocem.

 

"tat je rekao da cete ici na sud i da cu ja ici živjeti kod njega ali ja bi bio tu kod tebe."

 

Dijete se ne smije opterećivati sa ovakvim stvarima i o tome trebate porazgovarati sa djetetovim ocem, a ne djetetu ograničavati kontakte.

 

"Pa to dijete ima 5 godina i u glavi mu je zbrka"

Naravno da mu je zbrka i biti će još veća ako budete koristili dijete za međusobne obračune.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 godina kasnije...

Dobar dan,

Imam pitanje. Naime od 10.-te godine imam epilepsiju (sada imam35 godina). Udata sam i prije 8 mjeseci smo dobili bebu.

Moji napadaji su uglavnom svakih 2 - 3 godine. E sada, neću komplicirati i pisati na dugo i široko pa ću direktno. U slučaju razvoda da li bi suprug mogao dobiti puno skrbništvo zbog moje bolesti?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Aurora888 je napisao:

Dobar dan,

Imam pitanje. Naime od 10.-te godine imam epilepsiju (sada imam35 godina). Udata sam i prije 8 mjeseci smo dobili bebu.

Moji napadaji su uglavnom svakih 2 - 3 godine. E sada, neću komplicirati i pisati na dugo i široko pa ću direktno. U slučaju razvoda da li bi suprug mogao dobiti puno skrbništvo zbog moje bolesti?

 

Poštovana,

Ne. 

Oni koji su imali infarkt mogu ga dobiti više puta nakon inicijalnog infarkta pa zbog toga drugi roditelj ne može dobiti sam skrbništvo.

Ipak ako ste primijetili neke promjene da bi moglo doći do razvoda, suzdržite se da pišete preko poruka i prenosite bilo što u vezi Vašeg zdravlja, da Vas boli glava i druge najnormalnije stvari koje bole svakoga od nas, zato jer sve to može biti iskorišteno protiv Vas.

U najvećem broju slučajeva se dobiva zajedničko skrbništvo i roditelji se razvode sporazumno (sastavljate sa ocem roditeljski plan u kojem definirate susrete s djetetom i druge stvari). Obzirom se radi o bebi, odvajanje od Vas obzirom na dojenje i ostale potrebe djeteta, ne dolazi u obzir.

Uglavnom, ne brinite, ako ste iznijeli trudnoću i porod, ovo dalje možete također.

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 06. 2023. u 14:55, Aurora888 je napisao:

U slučaju razvoda da li bi suprug mogao dobiti puno skrbništvo zbog moje bolesti?

Vaša bolest samo po sebi sigurno nije razlog za oduzimanje skrbništva.

Odluka o tome s kojim bi roditeljem dijete živjelo, odnosno kako bi se odvijali susreti i viđanja s drugim roditeljem, ovisi o raznim činjenicama i okolnostima, uostalom posve isto kao i kod svih drugih roditelja. 

Tako da se ne zamarate previše s ovom temom, jer uostalom "nije bolest sve što boli".  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija