Jump to content

gubitak bjanko zadužnice


Fuptomek

Preporučene objave

Poštovani!

 

Naša tvrtka dala je bjanko zadužnicu do 50000 kn kao sredstvo osiguranja plaćanja tvrtki x. Tvrtka x je u međuvremenu promjenila 3 uprave, pred stečajem je, grad je upisan kao vlasnik al direktora nema. Naše obveze prema tvrtki x su podmirene, ali tvrtka x je izgubila našu bjanko zadužnicu ili je ona otuđena. Zanima me kako poništiti bjanko zadužnicu, da ne bi došlo do zlouorabe iste.

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud inače u parničnom postupku radi amortizaciju (poništaj) vrijednosnih papira. No, zadužnica nije vrijednosni papir, pa ne znam da li bi se ona mogla amortizirati preko suda.

Ima li netko više iskustva s tim?

Možda da vam tvrtka x izda ovjerenu priznanicu-potvrdu da nema nikakvih potraživanja prema vama, te da vam nije u mogućnoasti vratiti zadužnicu, jer su je izgubili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Evo rupe u zakonu :P.

 

Šala, no stvarno zeznuta situacija kada netko veli da je izgubio zadužnicu, tvrtka ode u stečaj, a stečajni je naknado pronađe i naplati se po istoj.

 

Kako je poštovana notarica to rekla bilo bi dobro da tvrtka izda neku izjavu da je zadužnica izgubljena i da više ne vrijedi.

 

Ako to ne žele:

 

Tužba na utvrđenje :). Svašta se tužbom na utvrđenje može utvrditi, pa tako i da zadužnica br. taj i taj, od tog i tog datuma izdana po tom i tom javnom bilježniku više ne vrijedi.

 

Protiv zadužnice je moguće ustati privremenom mjerom, no ako vam skinu čitav iznos, pa potraživati od tvrtke u stečaju nazad stečeno bez osnove.... :misli:

 

Inače je kazneno djelo kad netko potegne zadužnicu, a nisu se stekli uvjeti za aktiviranje iste i ako time budete oštećeni netko bi morao odgovarati za štetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

POZDRAV ČLANOVIMA!

 

Slučano naišao na ovu temu pa budući da ja imam sličan problem odlučio sam ovdje postaviti pitanje.

Jedna strana izdala drugoj bjanko mjenicu kao osiguranje plaćanja na temelju sklopljenog ugovora.

 

Nakon ispunjenja obveza, druga strana tvrdi da ne može vratiti mjenicu jer je izgubljena.

 

Budući da se, prema Zakonu o mjenici, mjenica MOŽE amortizirati (dakle ne mora) zanima me je li i u slučaju gubitka mjenice dovoljna izjava druge strane da ju je izgubila i da nema nikakvih potraživanja?

 

I je li takva izjava valjana, tj. može li se takva mjenica naplatiti usprkos takvoj izjavi?

 

Molim za savjet.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija