Jump to content

zahtjev za ispisom poziva osobe koja je sudjelovala u prometnoj nesreći


foxy

Preporučene objave

Molim Vas mišljenje. Sudjelovao sam u prometnoj nesreći u kojoj je ( prema mojoj procjeni i procjeni svjedoka iza mene )se osoba u osobnom vozilu bez razloga zaustavila pa sam se ja zabio u nju motorom. Zanima me na koji bih način mogao dokazati da je ta osoba u trenutku zaustavljanja pričala na mobitel. Da li bih trebao podnijeti zahtjev policiji da se taj podatak navede u zapisnik ili eventualno ako policija mene proglasi krivim to rješavam prilikom pisanja žalbe odnosno sudbenog postupka.

 

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na mišljenju,

svjestan sam toga da većina ljudi misli da je onaj koji je nekog udario od iza uvijek kriv. Nisam nerazuman čovjek i prihvatiti ću sve činjenice sa razumom i u jednoj prometnoj nesreci u kojoj sam sudjelovao odmah sam priznao krivicu jer to i mislim ali ovaj put nije ovako.

Znači opis nesreće je da ja krećem od semafora i nakon 200 metara osoba na cesti sa tri trake u lijevoj traci vozi 20 bez ikakvih zapreka ispred sebe tj otvorena traka u trenutku kad se ja približavam ona koći i totalno zaustavlja vozilo bez upozorenja ili upaljena četiri žmigavca. Ja stajem na kočnicu i kako je motor nestabilniji od auta izbacio me i samo se motor zabio u njezin lijevi kraj.

Između ostalog svjedok iza mene koji je stao i dao izjavu policiji tvrdi da je osoba ispred mene bez razloga zaustavila vozilo....

Znači sad sa onog stajališta da je potrebno držati razmak, ja sam razmak držao jer da nisam ja bih se zabio direktno u auto a ja sam izletio prije te je motor klizanjem udario u auto.

Prema pisanom zakonu potrebno je držati razmak između vozila za sigurnu vožnju ali isto tako zakon kaže:

 

Sukladno članku 51. navedenog Zakona, vozač ne smije bez opravdanih razloga voziti tako sporo da bitno usporava prometni tok ili ugrožava druge sudionike u prometu, a kada je brzina kretanja niža za više od polovice najveće dopuštene brzine na cesti ili dijelu ceste, vozač takvog vozila mora uključiti sve pokazivače smjera, osim ako koristi žuto rotacijsko svjetlo. Ako vozač ne postupi u skladu s citiranom odredbom Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna. Brzina kretanja vozila na cesti uz normalne prometne uvjete ne smije se ograničiti ispod 40 km/h

 

Napominjem da je nesreća bila u gradu na cesti sa tri trake i to u lijevoj traci i da je osoba zaustavila auto bez uključena sva četiri žmigavca.

 

Pa prema tome mislim da ne bi trebali generalizirati sva stanja koja nastanu kad netko nekog udari odostraga.

 

Pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

isto tako da si napisao cijeli čl. 51 ne bi ti se trebalo objašnjavati :

"(1) Vozač je dužan brzinu kretanja vozila prilagoditi osobinama i stanju ceste, vidljivosti, preglednosti, atmosferskim prilikama, stanju vozila i tereta te gustoći prometa tako da vozilo može pravodobno zaustaviti pred svakom zaprekom koju, u konkretnim uvjetima, može predvidjeti, odnosno da može pravodobno postupiti prema prometnom pravilu ili znaku."

tako da ti možeš tražiti opravdavanja za svoj prekršaj na koji način hoćeš ali u ovoj nesreći neće se suditi onom vozaću koji je vozio polako nego tebi koji nisi prilagodio brzinu kretanja ogranićenje od 50 km/h ne znaći da se moraš toliko voziti nego da je to najveća dopuštena brzina!!

 

znaći po tvome bi svi u koloni koja se vozi 20-30 km/h trebali imati upaljena 4 žmigavca!!!!

 

P.S. i to što ste se vozili po lijevoj prometnoj traci nema nikakve veze niste bili na autocesti da je ljeva pretjecajna traka!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

foxy je napisao:

Hvala na mišljenju,

svjestan sam toga da većina ljudi misli da je onaj koji je nekog udario od iza uvijek kriv. Nisam nerazuman čovjek i prihvatiti ću sve činjenice sa razumom i u jednoj prometnoj nesreci u kojoj sam sudjelovao odmah sam priznao krivicu jer to i mislim ali ovaj put nije ovako.

Znači opis nesreće je da ja krećem od semafora i nakon 200 metara osoba na cesti sa tri trake u lijevoj traci vozi 20 bez ikakvih zapreka ispred sebe tj otvorena traka u trenutku kad se ja približavam ona koći i totalno zaustavlja vozilo bez upozorenja ili upaljena četiri žmigavca. Ja stajem na kočnicu i kako je motor nestabilniji od auta izbacio me i samo se motor zabio u njezin lijevi kraj.

Između ostalog svjedok iza mene koji je stao i dao izjavu policiji tvrdi da je osoba ispred mene bez razloga zaustavila vozilo....

Znači sad sa onog stajališta da je potrebno držati razmak, ja sam razmak držao jer da nisam ja bih se zabio direktno u auto a ja sam izletio prije te je motor klizanjem udario u auto.

Prema pisanom zakonu potrebno je držati razmak između vozila za sigurnu vožnju ali isto tako zakon kaže:

 

Sukladno članku 51. navedenog Zakona, vozač ne smije bez opravdanih razloga voziti tako sporo da bitno usporava prometni tok ili ugrožava druge sudionike u prometu, a kada je brzina kretanja niža za više od polovice najveće dopuštene brzine na cesti ili dijelu ceste, vozač takvog vozila mora uključiti sve pokazivače smjera, osim ako koristi žuto rotacijsko svjetlo. Ako vozač ne postupi u skladu s citiranom odredbom Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna. Brzina kretanja vozila na cesti uz normalne prometne uvjete ne smije se ograničiti ispod 40 km/h

 

Napominjem da je nesreća bila u gradu na cesti sa tri trake i to u lijevoj traci i da je osoba zaustavila auto bez uključena sva četiri žmigavca.

 

Pa prema tome mislim da ne bi trebali generalizirati sva stanja koja nastanu kad netko nekog udari odostraga.

 

Pozdrav,

 

Poštovani,

 

većina ljudi brka pojmove vezane na prometne prekršaje. Vi ste napravili prekršaj temeljem Zakona o sigurnosti prometa na cestama i za to ste odgovorni-po provedenom prek.postupku, ukoliko VAs se proglasi krivim, platit će te kaznu u državni proračun. Ako je i druga osoba napravila prekršaj dok ste Vi napravili svoj-i ona će prekršajno odgovarati i platiti kaznu u državni proračun. Da-ako se netko BEZRAZLOŽNO zaustavi i Vi se u njega zabijete-krivi ste jer niste držali razmak i niste se mogli zaustaviti. Osoba koja se tako zaustavila može sama biti odgovorna za presporu vožnju itd. al ne zato jer ste se Vi zabili u njega. Sud kažnjava po počinjenom prekršaju a ne utvrđuje kauzalni neksus.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Moderatoru na suvislom odgovoru. Prihvaćam da ja mogu biti kažnjen za nepridržavanja razmaka vozila zbog ćega se ja nisam mogao pravodobno zaustaviti.

Ali se ne mogu složiti sa objavom GOSPODINA poviše jer onda bi se kako je spomenuo svaka vožnja u gradu mogla shvatiti kao vožnja u koloni.

Mislim da se vožnja u gradu i zaustavljanje bez najave u gradu na cesti sa tri trake bez žmigavaca može drugačije klasificirati nego vožnja u koloni.

Ako netko u koloni tko vozi prvi 20 km/h stane bez razloga tj nema nikakvih opasnosti zbog kojih on zaustavlja svoje vozilo a svi se ostali nabiju u njega tko je kriv ako se još pet auta zabije ( da li je drugi kriv za trećeg, treći za četvrtog jer svi oni iza prvog nisu pridržavali razmak potreban za zaustavljanje vozila )

I samo Vas molim mišljenje u vezi ovog slučaja kao kauzalnog nexusa ( ja sam samo laik pa Vas molim prosvijetlite me ) :

Osoba parkira na uzbrdici i slabo zategne ručnu, poslije toga auto ide unazad i udari u kontejner koji krene na cestu i na njega naleti auto. Da li je u tom slučaju kriva druga osoba koja se nije pridržavala razmaka prema kontejneru koji se pojavio na cesti.

 

Zahvaljujem na Vašem trudu da bolje svatim svoje eventualne šanse da izvučem barem podjeljenu odgovornost što se tiće osiguranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne ulazimo u hipotetičke slučajeve (jer kontejner nije vozilo u prometu) evo Vam jedan prekrasan primjer kako se sve čl. 51 može koristiti da se naplati kazna (to je inače omiljeni članak za pisanje prekršajnih naloga).

 

Osoba upravlja vozilom doslovno 20 km/h, pada sitna kišica, na laganoj nizbrdici vozilo prokliže (cesta jako izlizana na tom dijelu, susjedi kažu da svaki tjedan broje vozila koja tu "izlete"). Vozilo se "srećom" zaustavi frontalnim sudarom sa zidom, nitko nije ozlijeđen-ozbiljnije niti je ikome (osim tom vozilu) nanesena šteta. Zove se policija (radi kasko osiguranja) koja vozaču napiše prekršajni nalog zbog nepoštivanja čl.51. ZSPC (e, upravo taj famozni članak- u vezi s čl.293. - znači kazna 1.500,00 kn jer je vozaču nastala materijalna šteta). Na upit vozača-kako je moguće da dobije kaznu zbog loše ceste, nije pio, vozio je 20 km/h, svi susjedi su vidjeli što se dogodilo, kako je trebao upravljati vozilom da se to ne dogodi dobija odgovor policije-parkirate vozilo i lijepo odite pješke. :)

 

Treba li Vam i dalje polemizirati oko prometnih prekršaja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osoba upravlja vozilom doslovno 20 km/h, pada sitna kišica, na laganoj nizbrdici vozilo prokliže (cesta jako izlizana na tom dijelu, susjedi kažu da svaki tjedan broje vozila koja tu "izlete"). Vozilo se "srećom" zaustavi frontalnim sudarom sa zidom, nitko nije ozlijeđen-ozbiljnije niti je ikome (osim tom vozilu) nanesena šteta. Zove se policija (radi kasko osiguranja) koja vozaču napiše prekršajni nalog zbog nepoštivanja čl.51. ZSPC (e, upravo taj famozni članak- u vezi s čl.293. - znači kazna 1.500,00 kn jer je vozaču nastala materijalna šteta). Na upit vozača-kako je moguće da dobije kaznu zbog loše ceste, nije pio, vozio je 20 km/h, svi susjedi su vidjeli što se dogodilo, kako je trebao upravljati vozilom da se to ne dogodi dobija odgovor policije-parkirate vozilo i lijepo odite pješke. :)

 

Treba li Vam i dalje polemizirati oko prometnih prekršaja?

 

Policija pere ruke, i slučajeve slične ovakvima šalje sudu, radi svog vlastitog mira.

 

Sud postupa po nekoj svojoj ustaljenoj praksi - takve slučajeve kažnjava. Neka mi netko navede ijedan slučaj u Hrvatskoj gdje je cesta (i odgovorna fizička ili pravna osoba za održavanje iste) bila kriva? Ja mislim da takvog slučaja nema.

 

No jednom će se sigorno naći neki svadljivac koji će ovo dogurat do Strasbura, a onda će se otvoriti pandorina kutija. 8-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija