Jump to content

Pojašnjenje oko obračuna otpremnine


prljavi13

Preporučene objave

Poštovanje. Pročitao sam postove koje sam uspio pronaći oko obračuna otpremnine, otprilike mi je jasno, osim jedne stvari. Naime, u Narodnim Novinama piše ovako:

 

Članak 5.

 

(1) Podaci o otpremnini iz članka 4. stavka 1. podstavka 3. ovoga Pravilnika sadrže najmanje:

 

1) mjerila za utvrđivanje otpremnine i to:

 

– broj godina za koje je radnik ostvario pravo na otpremninu,

 

– iznos prosječne bruto plaće u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu,

 

– druga ugovorena ili utvrđena mjerila

 

Dakle, nije mi jasan onaj dio "prije prestanka ugovora o radu", jer on prestaje zaključno sa otkaznim rokom, zar ne?

 

Nedavno smo nekolicina nas dobili poslovno uvjetovani otkaz, u kojem nije bio ispoštovan otkazni rok. Nakon podnesenog Zahtjeva za zaštitu prava, dobili smo izmjene Odluke sa ispravnim datumima. No, poslodavac tumači Zakon o radu, tako da otpremnine računa zajedno sa otkaznim rokom, dakle ne 3 mjeseca prije dana dostave Odluke. Tako bih, uostalom, i ja shvatio, čitajući NN, gdje piše "prije prestanka ugovora o radu", a ne npr. "prije dana Odluke o otkazu". Što je točno? Ostali radnici se neće žaliti jer im nije neka razlika u cifri, ali meni igra nekih 1000kn (11 godina staža). Naravno, plaće je smanjio tih zadnjih mjeseci, a pronašao sam i Ugovor o radu sa mojim potpisom koji je falsificiran, ali neću sada o tome...Puno hvala na odgovoru, srdačan pozdrav :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima. Burn, tako kaže i moja odvjetnica koja nam je sastavila Zahtjev za zaštitu prava, ali nije li to malo nejasno navedeno u Zakonu o radu? Dakle, ako je Odluka o otkazu donesena krajem veljače, poslodavac mi treba računati otpremninu u odnosu na studeni, prosinac i siječanj? Već vidim da će biti borbe sa njim, samo bih htio biti siguran da sam u pravu sa tim zahtjevom, jer kažem, nejasno je napisano...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, slažem se s Vama da je nejasno napisano, ali kako se gotovo cijeli ZOR koncentrira na zaštitu radnika i prvenstveno gleda njegove interese, ovakav stav zauzeo je Vrhovni sud. Vrhovni sud zauzima stav da ugovor o radu prestaje odlukom o otkazu a radni odnos prestaje istekom otkaznog roka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Burn, da li to znači da citirana sudska odluka (par postova iznad) nije ispravna? Odnosno, da li se može pročitati odluka vrhovnog suda na netu?

 

"Drugostupanjski sud pravilno zaključuje da tužitelju pripada pravo na otpremninu jedne prosječne bruto plaće isplaćene po radniku tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu – 12. rujna 2003. (a ne tri mjeseca prije donošenja odluke o otkazu ugovora o radu), budući da radniku ugovor o radu nije prestao sve dok traje otkazni rok, tako da se uzimaju u obzir plaće isplaćene radniku za vrijeme trajanja otkaznog roka prilikom obračuna te otpremnine."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

elles je napisao:

Burn, da li to znači da citirana sudska odluka (par postova iznad) nije ispravna? Odnosno, da li se može pročitati odluka vrhovnog suda na netu?

 

"Drugostupanjski sud pravilno zaključuje da tužitelju pripada pravo na otpremninu jedne prosječne bruto plaće isplaćene po radniku tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu – 12. rujna 2003. (a ne tri mjeseca prije donošenja odluke o otkazu ugovora o radu), budući da radniku ugovor o radu nije prestao sve dok traje otkazni rok, tako da se uzimaju u obzir plaće isplaćene radniku za vrijeme trajanja otkaznog roka prilikom obračuna te otpremnine."

 

Elles, brzopletost nikada nije dobra al je svakako dobro ako se ispravi:)

 

U pravu ste, presuda je ispravna a što je najsmješnije to je moj postupak koji je završio revizijom nakon nekoliko godina, a tijekom nekoliko prvostupanjskih postupaka, te drugostupanjskog-toliko se puta mijenjalo tumačenje (prestanka ugovora o radu, radnog odnosa) da smo skoro svi glavu izgubili. I sad kažem stajalište koje sam pobijala svih tih godina-jer upravo je logično to što je VS odlučio-vezano na naknadu koja se uzima u obzir, ali po meni ne za dospjelost otpremnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani,

 

malo su me zbunili odgovori u ovoj temi pa bih molio pojašnjenje jer sam u istoj situaciji.

 

Naime poslodavac mi dostavlja 4.2.2013. Odluku o otkazu ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora. Taj izmijenjeni ugovor mi nije prihvatljv i prema odluci sa danom primitka odluke počinje mi teći otkazni rok u trajanju 2 mjeseca.

 

Kako sam sada na bolovanju, koja 3 mjeseca mi se računaju za obračun otpremnine?

Prije odluke ili računajući i otkazni rok na kojem sam za sada na bolovanju?

 

Pitam zato što je poslodavac u članku odluke naveo "Radniku prestaje Ugovor o radu istekom otkaznog roka koji počinje teći danom dostave ove Odluke o otkazu. Sukladno članku 114. Zakona o radu, radniku se utvrđuje pravo na otkazni rok u trajanju od 2 mjeseca."

 

Zar nije Ugovor o radu prestao danom uručenja poslodavčeve odluke radniku?odluka otkaz.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

malo su me zbunili odgovori u ovoj temi pa bih molio pojašnjenje jer sam u istoj situaciji.

 

Naime poslodavac mi dostavlja 4.2.2013. Odluku o otkazu ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora. Taj izmijenjeni ugovor mi nije prihvatljv i prema odluci sa danom primitka odluke počinje mi teći otkazni rok u trajanju 2 mjeseca.

 

Kako sam sada na bolovanju, koja 3 mjeseca mi se računaju za obračun otpremnine?

Prije odluke ili računajući i otkazni rok na kojem sam za sada na bolovanju?

 

Pitam zato što je poslodavac u članku odluke naveo "Radniku prestaje Ugovor o radu istekom otkaznog roka koji počinje teći danom dostave ove Odluke o otkazu. Sukladno članku 114. Zakona o radu, radniku se utvrđuje pravo na otkazni rok u trajanju od 2 mjeseca."

 

Zar nije Ugovor o radu prestao danom uručenja poslodavčeve odluke radniku?[ATTACH=CONFIG]170[/ATTACH]

 

Molio bih još jednom ako može tko pojasniti ovu temu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija