Jump to content

Etažiranje bez posjeda


Jethro

Preporučene objave

Nekretnina (kuća, uredno sve knjiženo tako kako pišem) ima 4 vlasnika od kojih ja (A) i B imamo po 1/3. Ja sam kupio tu 1/3 nedavno. Ista je bila prazna godinama. Jedan od ovih ostalih je upao u taj prostor i suludo silom želi etažirati kuću bez mene. Kuća u gruntovnici ima 120, no u naravi ima duplo više. Isti tvrdi kako je u posjedu, što i jest.

Ne želim upasti u kuću, nego želim sudom riješiti da mi da ključ.

Pa jel on mora/može birati od čega da mi da ključ? Nije fizički ništa djeljivo....

Mora se etažirati da bi mi dao ključ od nečega, a ja ne želim da se etažira prije nego se utvrdi odnos. Napominjem da ja imam duplo više od njega (1/3, a on 1/6) i lik veli da me ne pusti unutra, da je u posjedu i da mi daje jednu sobicu. Isti koristi pola kuće, a ima pravo 1/6. Usput koristi i podrum u kojem je napravio ogromnu galeriju.

istina, tip je uložio jako puno love u podrum i jasan mi je njegov (krivi) stav.

Kako sad?

Bez posjeda ne mogu etažirati, a da bih došao u pojsed trebalo bi se znati gdje dolazim.

zavrzlama.

pliz help!

To se vuče već godinama. Imam li pravo na komercijalnu najamninu svojeg dijela?

koji je red veličine po godini?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Podnesite sudu zahtjev za razvrgnuće suvlasničke zajednice .To je prvi korak .Kada se utvrdi da koristi Vaš dio tužbom ćete tražiuti naknadu za korištenje Vašeg dijela 1/3 .

O cijenama za najam takvog prostora možete informaciju dobiti u LS.Naknadu za korištenje Vašeg dijela možete tražiti do 5 godina unatrag.

Ako je protivna strana registrirana u katastru kao posjednik , tada je moguće da je vanknjižni vlasnik i može

tužbom za utvrđenje vlasništva steći vlasništvo dosjelošću,i kupoprodajom .

Vi bi trebali pristati na etažiranje u skladu sa vlasničkim udjelom .

 

Trebate sve provjeriti u gruntovnici i katastru .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jethro je napisao:

Jedan od ovih ostalih je upao u taj prostor i suludo silom želi etažirati kuću bez mene. Kuća u gruntovnici ima 120, no u naravi ima duplo više.

 

Niti vi niti taj suvlasnik ne razumijete što znači etažirati građevinu.

 

Za stjecanje dosjelošću ni približno nema uvjeta.

 

Za informacije o visini najma prava adresa bila bi porezna uprava. U 'lokalnoj' bi vas mogli čudno gledati, ako se radi o kakvoj manjoj općini. Jedino ako je veći grad...

 

Ako je kuća u naravi veća od uknjiženog, bespravno je dograđena? Tko je dogradio?

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Jethro je napisao:

Jedan od ovih ostalih je upao u taj prostor i suludo silom želi etažirati kuću bez mene. Kuća u gruntovnici ima 120, no u naravi ima duplo više.

 

Niti vi niti taj suvlasnik ne razumijete što znači etažirati građevinu.

 

Za stjecanje dosjelošću ni približno nema uvjeta.

 

Za informacije o visini najma prava adresa bila bi porezna uprava. U 'lokalnoj' bi vas mogli čudno gledati, ako se radi o kakvoj manjoj općini. Jedino ako je veći grad...

 

Ako je kuća u naravi veća od uknjiženog, bespravno je dograđena? Tko je dogradio?

 

:kavica:

 

kuća je takva kakva je od prije valjda xyz godina, jer nema cementa, čiste grede, ma skoro suhozid. inače, ona jest stara kojih 400 godina. vidi se izvana da je dograđivana, ali je stvar u tome da ako jeste, nije iza 1930 godine (vidi se po materijalu - nema cementa, drvene su grede i to).

upisana je u gruntovnicu sa tlocrtnom površinom, no u naravi je na više katova, pa od tuda veća površina.

on je inače pjesnik, smatra posjed iznad vlasništva, hoće on nešto etažirati da ozakoni ono što ima u pojsedu. bezumno.

on je dio uredio i živio godinama unutra, sad je zaposjeo i taj neuređeni dio, što mi u načelu i paše. ja ga ne namjeravam dirati, nego sudom istjerati, jer ako bih ga tjerao kao samopomoć (30 dana), onda bih uletio u neuređeni prostor, a ovako ako je neetažirano, u idealnom dijelu, postoji uređen i neuređen dio, i on je u posjedu svega pa ću zahtjevati i uređen dio :-))))

u svakom slučaju, ako će ići na licitaciju, imam kupca. nekog svog.

nego, felixx, molim te objasni mi kako bi ti etažirao nešto čega nisi u posjedu, odnosno kako bi ti na mojem mjestu postupio. 1/6 je super uređeno, uredio lik, a 1/3 koma.

on zaposjeo sve i ne pusti me unutra, hoće da mu potpišem da on sve koristi osim jedne sobice.

pa i nije baš tako lud kako se čini, ha?

ne želim ništa potpisati a i paše mi da ne ulazim unutra, nego da se natežem po sudu koji je u drugom gradu.

nekretnina je na moru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jethro je napisao:

 

on je dio uredio i živio godinama unutra, sad je zaposjeo i taj neuređeni dio, što mi u načelu i paše. ja ga ne namjeravam dirati, nego sudom istjerati, jer ako bih ga tjerao kao samopomoć (30 dana), onda bih uletio u neuređeni prostor, a ovako ako je neetažirano, u idealnom dijelu, postoji uređen i neuređen dio, i on je u posjedu svega pa ću zahtjevati i uređen dio :-))))

 

 

Tak si to mali Ivica zamišlja... Pa i on će tražiti povrat svog ulaganja.

 

Što je sa ostalim vlasnicima? Što oni kažu na sve ovo?

 

To sa 'istjerivanjem' sudom zaboravi.

 

Tražiti najam, za što? Onće reći da ne koristi tvoj dio, nego drugih suvlasnika.

 

Inače, etažiraju se samo zasebne funkcionalne cjeline, kao stan, poslovni prostor... Za etažiranje se treba napraviti elaborat, i SVI suvlasnici moraju dati pristanak ovjerenim potpisom. Pritom je posjed nekretnine nebitan.

 

 

 

 

 

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Jethro je napisao:

 

on je dio uredio i živio godinama unutra, sad je zaposjeo i taj neuređeni dio, što mi u načelu i paše. ja ga ne namjeravam dirati, nego sudom istjerati, jer ako bih ga tjerao kao samopomoć (30 dana), onda bih uletio u neuređeni prostor, a ovako ako je neetažirano, u idealnom dijelu, postoji uređen i neuređen dio, i on je u posjedu svega pa ću zahtjevati i uređen dio :-))))

 

 

Tak si to mali Ivica zamišlja... Pa i on će tražiti povrat svog ulaganja.

 

Što je sa ostalim vlasnicima? Što oni kažu na sve ovo?

 

To sa 'istjerivanjem' sudom zaboravi.

 

Tražiti najam, za što? Onće reći da ne koristi tvoj dio, nego drugih suvlasnika.

 

Inače, etažiraju se samo zasebne funkcionalne cjeline, kao stan, poslovni prostor... Za etažiranje se treba napraviti elaborat, i SVI suvlasnici moraju dati pristanak ovjerenim potpisom. Pritom je posjed nekretnine nebitan.

 

 

 

 

 

 

 

:kavica:

povrat svojeg ulaganja? jel pitao ikoga da li smije ulagati? mislim da bi trebao vratiti sve na staro. narušio je starinski izgled zgrade...

ostali gledaju svaki svoj dio u kojem je i ne diraju nikoga. svi su zadovoljni sa dijelom koji oni koriste i svi međusobno se slažemo s tim. nitko ne svojata to što svojata taj koji ima najmanje.

sa istjerivanjem da zaboravim? zašto? zaposjeo je sve, ne da ključ, mogu provaliti pa me tuži da mu fale čuda.

najam za korištenje I onog dijela koji je moj. budući da su svaki stanar u svojem posjedu i na svojem dijelu, jedino je moj (najveći) upitan.

interesantno, ja ni u svoj dio ne mogu ući, iako on ne koristi moj dio.

 

ovo za posjed - nebitan za etažiranje, to nisam znao. no ne pada mi napamet potpisati etažni elaborat dok ne vidim što mi pripada.

eh sad... ako ima neka kvaka dalje, ne znam. sa mojom 1/3 da spadnem na 3 kvadrata...

zato pitam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija