Jump to content

Prijava poreza na nasljeđivanje


Vrganj

Preporučene objave

Poštovanje

 

Pročitah veći broj tema ali nisam pronašla odgovor na ono što me muči pa molim pomoć!

 

Znam da u roku 30 dana od pravomoćnosti Rješenja o ostavini, moram prijaviti poreznoj upravi što sam naslijedila. Pošto se radi o nasljeđivanju koje ne podliježe oporezivanju jer nasljeđujem od OCA, da li je dovoljno popuniti obrazac PRIJAVA POREZA NA NASLJEĐIVANJA I DAROVANJA i pod točkom 4. PODACI ZA PRIZNAVANJE POREZNE OLAKŠICE (osnova po kojoj se traži porezno oslobođenje) pozvati se na članak 13. ili moram popuniti i obrazac ZAHTJEV ZA OSLOBOĐENJE.

 

Nekako mi logika govori da je ovo prvo dovoljno i da se ovo drugo odnosi na ljude koji kupuju svoju prvu nekretninu, ali u pravu se ne mogu povoditi sa logikom zato pitam vas koji znate.

 

Drugo pitanje se odnosi na vikendicu koja se nalazi u drugoj županiji. Da li i za nju mogu podnijeti ovdje u ZG ili to moram poslati Poreznoj upravi u tom gradu? Može li se to poslati poštom?

 

I na kraju, da li moram Poreznoj upravi prijaviti samo nekretnine ili i Dionice i vezanu štednju ( radi se malim iznosima ) :-?

 

Hvala unaprijed svma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obzirom da ste nasljednica 1. nasljednog reda ne plaćate porez na nekretnine stečene nasljeđivanjem sukladno

odredbama poreza na promet nekretninama.

 

Članak 13.

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,

 

trebali biste prijaviti poreznoj upravi gdje se nekretnine nalaze.

 

većina poreznih ima pripremljene obrasce za prijavu poreza. zapravo ćete dobiti žig da ste oslobođeni plaćanja poreza na promet, ali svakako trebate prijaviti.

neznam može li se prijaviti poštom, sugeriram da nazovete konkretnu poreznu upravu i pitate njih.

 

mislim da se trebate pozvati na oslobađanje po čl. 13.

 

poreznoj ionako nosite Rješenje o nasljeđivanju a u njemu su navedene i nekretnine i pokretnine.

 

tako da ne trebate voditi brigu o tome što treba što ne treba, kad im svakako morate dostaviti rješenje, pa će sami vidjeti što u njemu stoji.

 

svakako priložite i svoj izvadak iz matice rođenih da se vidi da vam je pok. otac (iako to treba stajati u rješenju- vaše srodstvo sa ostaviteljem, ali za svaki slučaj, čujem da nekad i to traže)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija