Jump to content

Pravo služnosti na javnom vodnom dobru


Kajman

Preporučene objave

Molim ako netko ima iskustva po ovom pitanju da mi pomogne. :o)

 

Situacija:

U procesu sam ishođenja rješenja o uvjetima građenja za obiteljsku kuću. Pristupni put parceli je u naravi izgrađen preko potoka (javno vodno dobro), a grad je čak otkupio komade susjednih parcela kako bi put dobio potrebnu sirinu. Naravno, grad nije ishodio niti lokacijsku dozvolu nego je samo asfaltirao put.

Za dobiti dozvolu rekli su mi da moram sklopiti ugovor o sluznosti za koristenje "potoka" kao pristupnog puta.

 

Pravilnik kaže:

Visina naknade za pravo služnosti na javnom vodnom dobru utvrđuje se u jednokratnom iznosu kako slijedi:

1. za služnost puta:

– područje Grada Zagreba i zaštićenog obalnog područja mora – 100,00 kn/m²,

– ostala područja – 50,00 kn/m²,

 

Prevedeno u kune to znači da ću morati platiti 20.000 kuna (200 kvadrata unutar ZOP). To isto će morati napraviti i susjedi.

Meni se čini suludo da ćemo mi svi platiti više od 100.000 kuna za nešto što je Grad trebao i vjerojatno će kad-tad riješiti.

 

Međutim, pravilnik također kaže:

Jedinice područne (regionalne) i lokalne samouprave, kao i pravne osobe kojima su jedinice područne (regionalne) i lokalne samouprave većinski udjeličar ili dioničar, odnosno osnivač s većinskim pravom odlučivanja, ne plaćaju naknadu iz točaka V. i VI. ove Odluke pod uvjetom da one ne naplaćuju naknadu za pravo služnosti, odnosno pravo građenja regulacijskih i zaštitnih vodnih građevina i građevina osnovne melioracijske odvodnje u vlasništvu Republike Hrvatske, u istoj površini.

 

Nisam siguran da razumijem što ovo gore točno znači. Postoji li način da Grad zatraži i dobije služnost za pravo puta preko tog potoka bez naknade?

 

 

Imate li kakav pametan savjet ili ću morati iskeširati...

:-(

 

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Najbolje da nastavim ovdje jer se moje pitanje tiče ove situacije.

Naime, postavio sam pitanje uredu za gradnju da li oni mogu zatražiti služnost javnog vodnog dobra (a mogu ga po propisima dobiti besplatno) te na osnovu dobivene služnosti za grad, izdati mi uvjete gradnje, tj. odobriti gradnju.

Dobio sam odgovor da sluznost puta treba glasiti na mene kao trazitelja uvjeta za gradnju, a da nije dovoljno da grad, kao izdavatelj uvjeta, dobije sluznost.

Da li je to tocno? Zar nije svejedno tko trazi i dobija sluznost puta, ja kao investitor, ili grad koji na kraju izdaje uvjete za gradnju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,stvarno pravo služnosti je stvarno pravo svagdašnjega vlasnika određene nekretnine (povlasna nekretnina) da se za potrebe te nekretnine na određeni način služi nečijom nekretninom (poslužna nekretnina), čiji svagdašnji vlasnik to mora trpjeti ili mora propuštati određene radnje glede svoje nekretnine koje bi inače imao pravo činiti....

Ako bi neko drugi stekao pravo sluznosti,onda to nije vase pravo.Kako onda da vam izdaju odobrenje za gradnju,stoga vam i jesu objasnili kako ste to opisali u vasoj objavi.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To mi je sada jasnije. Ocito grad nije mogao odgovoriti drukcije.

 

No situacija je takva da se radi o podrucju gdje je 100% objekata nelegalno, a ja jedini trazim uvjete gradnje, znaci krecem od nule. Tako ce se barem 20 objekata u tom podrucju sada legalizirati bez trazenja sluznosti za taj potok - put i pri tome ce neki izbjeci placanje i vise od 100.000 kuna, a ja koji trazim dozvolu legalno cu na kraju morati platiti sluznost, vjerojatno jedini!

 

POstoji li neki pravni lijek za ovu apsurdnu situaciju diskriminacije legalnih graditelja gdje se od mene trazi sve, a od nelegalnih nista. Ili se treba pomiriti s cinjenicom da je to tako...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To mi je sada jasnije. Ocito grad nije mogao odgovoriti drukcije.

 

No situacija je takva da se radi o podrucju gdje je 100% objekata nelegalno, a ja jedini trazim uvjete gradnje, znaci krecem od nule. Tako ce se barem 20 objekata u tom podrucju sada legalizirati bez trazenja sluznosti za taj potok - put i pri tome ce neki izbjeci placanje i vise od 100.000 kuna, a ja koji trazim dozvolu legalno cu na kraju morati platiti sluznost, vjerojatno jedini!

 

POstoji li neki pravni lijek za ovu apsurdnu situaciju diskriminacije legalnih graditelja gdje se od mene trazi sve, a od nelegalnih nista. Ili se treba pomiriti s cinjenicom da je to tako...

 

Imam istovjetan problem, pri razumijevanje su mi puno pomogli u Nota Iurisu probaj, moja su iskustva jako dobra.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija