Jump to content

vještačenje i podnesci u prekšajnom postupku


alantitus

Preporučene objave

Kratki uvod:

fizički sam napadnut na ulici od, po svemu sudeći, strane duševnog bolesnika kojega nikad u životu nisam vidio, bez ikakvog povoda. Pozvao sam policiju koja je po dolasku rekla da po zakonu moraju napisati prijavu protiv kršenja javnog reda i mira i meni i napadaču, tj. da ćemo obojica dobiti poziv na prekršajni sud u svojstvu okrivljenika zbog remećenja javnog reda i mira.

 

Pitanje:

Ukoliko u prekršajnom postupku predložim psihijatrijsko vještačenje za drugog okrivljenika tko mora platiti to vještačenje?

 

Ukoliko prijedloge i očitovanja budem dostavljao u pisanim podnescima, moram li pisati podnesak u 2 primjerka (za sud i policiju) ili u 3 primjerka (za sud, policiju i drugog okrivljenika)?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je tako stvarno bilo kako ste ovdje napisali nemate nikakve razloge za brigu, jer je dopušteno sam sebe obraniti.

 

 

PREKRŠAJNI ZAKON

Nužna obrana

Članak 18.

(1) Nema prekršaja kad je počinitelj postupao u nužnoj obrani.

(2) Nužna obrana je ona obrana koja je prijeko potrebna da počinitelj od sebe ili drugoga odbije istodobni ili izravno predstojeći protupravni napad.

(3) Počinitelj koji je prekoračio granice nužne obrane može se blaže kazniti.

 

 

Ukoliko ste nešto zatajili preporučam vam odvjetnika kojem će te moći u povjerenju ispričati što se zapravo dogodilo i kvalitetnije organizirati obranu.

 

Ništa od vještačenja drugog sudionika, to će biti brz postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala. Nemam namjeru trošiti novac na odvjetnika jer nisam kriv pa ne vidim zašto bih ga plaćao.

 

Zanima me još u kolikom broju primjeraka moram dostaviti podneske? U Prekrš. zakonu piše:

 

(3) Podnesci koji se prema ovom Zakonu dostavljaju protivnoj stranci predaju se sudu u dovoljnom broju primjeraka za sud i drugu stranku. Ako podnesak nije predan u dovoljnom broju primjeraka, sud će isti umnožiti na trošak podnositelja podneska.

 

"Druga stranka" će u ovom postupku biti podnositelj optužnog prijedloga (dakle MUP), ali ne znam smatra li Zakon i drugog okrivljenika "drugom strankom"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije problem u trošku, mogu pripremiti podnesak u 5 primjeraka ako treba, ali bih volio doći na raspravu pripremljen i ne postavljati suvišna pitanja. Nikada nisam bio na prekršajnom sudu i ne znam kakva je praksa a zakonodavac, po običaju, nije dovoljno jasan da se iz odredbi samog zakona može nešto iščitati bez potpitanja i tumačenja, čak i kod ovako banalnih stvari, tko se sve smatra "drugom strankom".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija