Jump to content

obrtnik postaje poduzetnik?!


anonimno

Preporučene objave

Zbog visine iznosa ostvarenog prometa u prosloj godini,te broja zaposlenih osoba(9) u mom obrtu,porezna uprava me je s 1.1.2006. prebacila sa statusa obveznika placanja poreza na dobit u status "dohodasa" i tako mi dodatno zakomplicirala zivot.

knjigovodstvo je odmah poskupilo dodatnih 1200 kn,doprinosi za mene su se udvostrucili,kontrole postrozile,a nitko mi nije objasnio cemu sve to.

 

Naime sad se vec kod svih(drzavnih institucija) vodim kao poduzetnik,

a i dalje imam samo obrt.

 

Buduci su mi nametnute obveze poduzetnika, mene zanima slijedece>>

 

Jeli i moja odgovornost postala poduzetnicka(odgovornost samo imovinom firme-iako je ostala formalno obrt)ili je moja odgovornost i dalje obrtnicka(dakle svom svojom imovinom)?

 

Ni u knjigovodstvenom servisu kojeg godinama skupo placam mi nisu znali dati konkretan odgovor,pa bih bio zahvalan svima koji ista o tome znaju...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obtrnik uvijek ostaje obrtnik - na poreznoj se vodite preko JMBG-a odnosno maticnog broja obrta; kao obrtnik ste i dalje fizicka osoba koja za poslovanje odgovara svom svojom vlastitom, privatnom imovinom te imovinom obrta (osnovna sredstva, sitni inventar, itd.). Bez obzira na dohodovni status (oprezivanje dobiti) i dalje ste samo - obrtnik. Raspitajte se u ovoj situaciji u transformaciju u doo jer ce ionako ulaskom u EU vecina obrta po sili zakona najvjerojatnije (?) morati biti preregistrirana u trgovacka drustva. Lijepi pozdrav, poslao bih Vam rado neki Plivadon, ali prije toga sam ih ja sam vec sve potrosio u okolici !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala!

Vecina svega mi je vec poznata,ostalo sam pretpostavljao.

 

Poznate su mi i procedure transformacije u doo-cisto tlacenje.

kome se ponovo da raditi sve moguce ugovore s dobavljacima i kupcima,odjavljivati i prijavljivati radnike na mirovinsko,zdravstveno,radne knjizice,trazenje imena za firmu,mijenjanje ziro i ostalih racuna-Uzas!

 

Najjednostavnije je samo proglasiti preuzimanje obrta od strane nove firme.ali ima i to mana.

sva imovina obrta se formalno proda d.O.o.-u,na to drzava odmah odrapi 22%.Obrt se zatvori,ali moras odmah uplatiti istih 22%.

Firma je za isti iznos poreza u pretplati.

 

jedina je razlika u tome sto iznos kojim se tereti obrt moras odmah platiti,a novce koje ti duguje drzava za firmu prebijas mjesecima,pa i duze.

 

Naravno mozes traziti povrat,ali s obzirom da si i sam bio(ili jos jesi)obrtnik znas cemu to dalje vodi.

 

Svejedno,hvala na odgovoru. :couple:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz vlastitog iskustva znam nesto drugo o cemu bi mozda (makar u nekom malom kutku razmisljanja) trebalo na sekundu pomisliti. U Vasoj situaciji, kada ste silom prilika postali poduzetnik, iako jos uvijek obrtnik, teoretski (ne daj Boze da Vam se to ikada desi), ako nesto podje lose, obrtnik za poslovanje odgovara svojom imovinom. Sve je super tako dugo dok ZAISTA ne morate poceti odgovarati svojom imovinom. Direktor doo odgovara za svoje poslovanje pred raznim zakonima, ali ne i svojom imovinom (odgovara u pravilu novcano, ostalo je sve isto kao i za obrtnike). Takodjer, cinjenica je da su mnogi (koji su bili obrtnici i postali poduzetnici) ipak presli u doo. Mozda ne bi bilo lose malo cuti njihova iskustva. Vjerojatno i u Vasoj okolici postoji netko takav. Moj e-mail otvoren je za pitanja, a sto se konkretnog slucaja tice (s obzirom da ne smijemo nikog reklamirati) mogu Vam odgovoriti sa konkretnim imenom firme u Medjimurju (obrtnik - poduzetnik -> doo). Inace, bilo mi je drago osim sto Vam vjerojatno nisam nista pomogao (al smo bar malo pocakulali). Lijepi pozdrav ! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

I jeste,pomogli ste.

U svakom slucaju ste potvrdili moje sumnje(koje zbog toga vise to nisu) i to konkretnim odgovorom.

Nazalost niko od brojnih obrtnika i poduzetnika koje poznam nije mogao sa sigurnoscu reci sto mi je ciniti jer jos nisu bili u takvoj situaciji.

 

Slazem se s Vama da je najbolje(iako iziskuje dosta trckaranja po razno-raznim uredima) osnovati vlastiti d.O.o.

Znam i da je jako lako upasti u probleme prema poreznoj.

A i da se tesko ako ne i nemoguce iz njih izvuci.

 

Dovoljno je da jedan mjesec nesto zaskripi u poslovanju,da se preskoce davanja drzavi(kod mene je taj iznos oko 20000 kn doprinosi,obustave i porez na place).Slijedeci mjesec je sve teze namiriti taj i novi dug i tako se bez problema u 2-3 mjeseca covjek nadje u bezizlaznoj situaciji.

Pa digne kredit za pokrivanje duga i odjednom se nadje u zacaranom krugu iz kojeg je tesko van.

 

Prosao sam to prije par godina pa Vas potpuno razumijem u toj muci.

 

Nazalost svaka skola se placa.

Samo se nadam da necu morati ponavljati razred.

 

Lijep pozdrav.

ps. Htio sam ovo poslati mailom ali vidim da se sad ne moze.

 

 

:wavey:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svakom slucaju drago mi je bilo popricati. U svemu se u potpunosti slazem s Vama. Ja sada prolazim taj razred koji je nezgodan, ali upravo zahvaljujuci legalisu pronasao sam pocetne korake rjesenja. Nazalost, iz vlastitog iskustva znam kako je kada je lose. Ne zelim to nikome. Nikada. Iako nisam u okolnostima za promjenu statusa dohodasa/dobitasa, takodjer ubrzano radim (uz pomoc HITRO-hr) na transformaciji u doo. Svaka medalja ima dvije strane, tako i doo. U Vasoj poziciji svejedno morate krenuti sa dvojnim knjigovodstvom pa i ta malena prednost dohodasa nestaje u tom trenutku. U mojoj poziciji, doo je jedina mogucnost koju imam : to vam je kao kada malo dijete padne. Ili se rasplace i ostane lezati, ili se ipak digne i krene dalje. Da se nismo dizali dok smo bili mali, sada bismo svi hodali cetveronoske (ili bi puzali ne znam ni sam kak). I velik covjek kada padne, opet se digne. Eh, bas sam se raspricao. U svakom slucaju, zelim Vam puno uspjeha u poslovanju i da nikad ne padnete ! Puno srece i lijepih pozdrava salje Vam GaiusI (pravim imenom Boris) ! :thumbs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija