Jump to content

Pravo na nužni dio očuhove kuće


snoopy2

Preporučene objave

Poštovani,

 

živim u kući s očuhom i majkom, te mlađim polubratom.

 

Zanima me da li u slučaju smrti očuha imam pravo na nasljedstvo ili samo u slučaju smrti majke?

 

Isto tako ako sada očuh prebaci vlasništvo na polubrata, da li nakon smrti majke imam pravo na nužni dio ili postoji mogućnost da ostanem bez svega?

 

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se, ponekad mi tak zna izletjeti kad sam isfrustriran što drugi imaju što naslijediti po defaultu, a ja se moram zakonski boriti protiv staraca samo da imam neki osjećaj sigurnosti.

 

Kad su se razveli, otac je sve zapio pa po njemu nema ničega, stoga je ovo sve što imam i ne mislim više nikome dopustiti da mi oskvrne/oduzme ono što je moje.

 

Najviše me muči eventualni prijenos vlasništva na polubrata, jer onda koliko sam upoznat ništa nemam po majčinoj smrti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ništa od očuhove i majčine imovine nije vaše dok su živi, i oni mogu s tim raditi što hoće.

 

Dakle, od te imovine nemate ništa, niste vlasnik i nemate nikakvo pravo odlučivanja o toj imovini niti o tome što će s njom biti. Prema tome, nitko vam ne može "oskvrnuti" nešto čega nema. (Imate li neke druge imovine, to ovdje nije bitno.)

 

Iznimno, ako ste doprinijeli uvećanju imovine koja glasi na njih, pod određenim uvjetima možete steći pravo na odgovarajući dio imovine.

 

Kad bi svi drugi nasljeđivali po defaultu, na ovom forumu pod nasljednim pravom bi bilo puno, puno manje poruka.

 

Što se tiče "prijenosa" na polubrata, ovisi o kakvom prijenosu se radi. Ako se radi o darovanju, i ako majka nadživi očuha, ona je nužni nasljednik pa može tražiti uračunavanje darovanoga u ustavinu.

 

Očuh ne može "prenijeti" na polubrata ono što predstavlja bračnu stečevinu majke odnosno majčin dio u zajednički stečenoj imovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija