Jump to content

Brak & novac


003

Preporučene objave

Bok,

 

imam jedno pitanje...

Naime, zenim se za koji mjesec pa me zanima jedna stvar...

Trenutno na racunu imam neke novce koje skupljam u zadnjih 10 ak godina.. Skupio se ajmo rec solidan iznos... E sad, ja volim svoju boducu i to sve, ali zanima me, u slucajnu hipotetskog razvoda, ima li ona ikakva prava na te novce?

Znaci, sve sam sam skupio i zaradio tokom godina, i jedan dio je nasljeden, uglavnom - to nije novac koji smo stekli "zajedno"...

 

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete to regulirati npr.bračnim ugovorom.

 

Obiteljski zakon

 

Članak 255.

 

(1) Bračnim ugovorom mogu se urediti imovinskopravni odnosi na postojećoj ili budućoj imovini.

 

(2) Prema trećim osobama uglavci o upravi ili raspolaganju imovinom imaju pravni učinak ako su upisani u zemljišne knjige, odnosno u javne upisnike kod kojih je upis nužan za stjecanje prava ili se stvar ne može rabiti bez takva upisa.

 

(3) Bračni ugovor sklapa se u pisanom obliku, a potpisi bračnih drugova moraju biti ovjereni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako budočoj predložiš bračni ugovor brzo će te otpiliti.

trajno čuvaj knjižicu na koju je uplaćen novac koji si skupio prije braka.

imovina stečena prije braka,nasljeđem ,darom je osobna imovina a ne bračna stečevina.

ako nešto za kućanstvo i zajednički život kupuješ novcem koji si stekao prije braka

istu svotu nadoknadi iz zajedničkih prihoda .

imovina koju kupiš novcem koji si imao prije zajedničkog života i braka je osobna imovina.za kupovinu imovine novcem stečenim prije sklapanja braka vodi računa o tome da postoji dokaz plaćanja (isplata sa knjižice).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolji način je ugovorom, ali ...

ako vam to nije zgodno, onda jednostavno zaboravite

taj račun i prestanite uplaćivati na njega nakon sklapanja braka. Tako ćete uvijek moći dokazati da su sredstva na tom računu stečena prije sklapanja braka.

Sa svojom suprugom otvorite u nekoj drugoj banci vaš zajednički račun, na koji ćete štedjeti zajedno i koji će uistinu biti vaša zajednička - bračna stečevina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija