Jump to content

nezaposleni direktor...


alan5

Preporučene objave

poštovani,

 

prije 6 mj. sam otvorio D.O.o.

za sada se još ništa nije pokrenulo, nisam izdao niti jedan račun ali sam platio jedan s temeljnim kapitalom.

problem je u tome što nisam da sada plačao nikakve doprinose(mirovinsko/zdravstveno), pa me zanima kakva je opasnost.

pronašao sam mnogo slićnih tema u kojima se opisuje da je u mom slučaju obavezno plačati doprnose na osnovicu od oko 7000kn što iznosi cca 2600kn/mj. pošto firma za sada još nema niti 1kn ja si to još nikako ne mogu isplaćivati, stoga me interesira dali postoji mogućnost da ću morati plačati zaostatke za ovih 6 mj postojanja firme...

 

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Direktor mora biti u radnom odnosu.

Ako ste negdje drugdje u radnom odnosu, onda ne morate ništa plaćati, ali ako niste nigdje drugdje u radnom odnosu, onda morate plaćati doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Minimalni neto iznos na koji se obračunavaju doprinosi su negdje oko 2700-3000 kn (nisam sigurna za točan iznos, ali sigurno nije 7000 kn.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ili ne biti u radnom odnosu a biti prijavljen kao član uprave društva i po toj osnovi plaćati doprinose. U svakom slučaju prilikom obavljanja nadzora a ukoliko ostaneš u ovom nezaposlenom statusu postoji velika vjerojatnost da ćeš dobiti uplatnicu s iznenađujuće visokim iznosom tako da će ti se ovaj gore naveden činiti sićom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osnivač-član društva ili kako se "u narodu" veli - vlasnik

i član uprave- direktor društva su različiti pojmovi.

I vrlo često različite osobe.

Obveze plaćanje doprinosa za zdravstveno i mirovinsko odnose se na člana uprave - direktora društva.

Jedna osoba može biti direktor u X društava, ili zaposlena na nekom drugom mjestu.

Na jednom radnom mjestu se za direktora moraju plaćati doprinosi.

On ne mora nužno biti u radnom odnosu u društvu u kojem je direktor.

Član društva je obveznik plaćanja poreza na dobit, ako društvo posluje sa bitom.

Vi kao član društva ("vlasnik") uvijek možete opozvati direktora (smijeniti ga) i imenovati nekog drugog za direktora.

"Vlasnik" ostajete sve dok svoj poslovni udjel(udjele) ne prenesete na nekog drugog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zahvaljujem na odgovorima,

 

ako se recimo zaposlim na minimalac u svojoj firmi, neto cca 2.200,00kn što znaći da su ukupni troškovi za mene kao poslodavca cca 3.300,00kn, a državi sam mjesećno dužan cca 1.121,00kn(zdravstveno, mirovinsko i prirez...)

Da li sam obavezan sebi isplaćivati tu neto plaću ili mogu samo uplaćivati doprinose 1.121,00kn. (dok se posao ne razvije)

 

 

Lijep pozdrav

Alan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Imam pitanje .

Zaposlen sam u građevinskom poduzeću kao vozač.

Otvorio bih firmu - automehaničarsku, ali bi i dalje ostao zaposlen u poduzeću.

Rekli su mi da mogu biti zaposlen u jednoj firmi gdje sam prijavljen na mirovinsko i zdravstveno a uz to da mogu i otvorit svoju firmu u kojoj bi ja bio direktor.

Zanima me dali ja kao direktor te firme mogu (honorarno) obavljati mehaničarslke radove nakon punog radnog vremena u drugoj firmi ili mora biti netko zaposlen da bi to bilo legalno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

alan5 je napisao:

zahvaljujem na odgovorima,

 

ako se recimo zaposlim na minimalac u svojoj firmi, neto cca 2.200,00kn što znaći da su ukupni troškovi za mene kao poslodavca cca 3.300,00kn, a državi sam mjesećno dužan cca 1.121,00kn(zdravstveno, mirovinsko i prirez...)

Da li sam obavezan sebi isplaćivati tu neto plaću ili mogu samo uplaćivati doprinose 1.121,00kn. (dok se posao ne razvije)

 

 

Lijep pozdrav

Alan

 

Možda bi bilo dobro da se posavjetuješ s knjigovođom oko svega ovoga, on bi ti to sve najtočnije rekao da ne bi poslije bilo nekih zavrzlama...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija