Jump to content

Trudnoća i naknade


maverick25

Preporučene objave

Pozdrav,

 

supruga i ja bi uskoro htjeli imati dijete. Ona je zaposlena na odredjeno i htio bih vidjeti kako je najbolje postaviti stvari tako da prima skroz iznos place jer nam njen prihod znaci puno. Naravno, prima 2500kn place.

 

Moja pitanja su sljedeca:

 

1) Koliko vremena prije isteka ugovora bi bilo dobro da ode na komplikacije kako bi dobijala punu naknadu na bolovanju i za vrijeme porodiljnog, kao i da joj skroz ide radni staz? Nesto sam nacuo da bi morala otici 45 dana prije isteka odredjenog ugovora.

2) Da li mora biti neko vrijeme prije toga u neprekidnom radnom odnosu, npr. 6 ili 12 mjeseci? Ako da, koliko?

 

Nadam se da ste shvatili sto me zanima, dakle ugrubo, voljeli bi da od odlaska na bolovanje pa do godine dana prima 2500 kn, pa me zanima da li je to moguce i kako je moguce.

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teško je špekulirati i prognozirati da li će i kada vaša supruga biti u tom stanju koje priželjkujete i da li će kada se to dogodi imati medicinske indikacije za korištenje prava na nadoknadu plaće za vrijeme bolovanja, pa Vam ovim putem želim da se ovo prvo dogodi čim prije, a ovo drugo nikada, već da direktno iz radnog odnosa stupi na rodiljni dopust.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

najljepsa hvala na pokusaju odgovora, no to nije bilo moje pitanje. Jasno mi je kao dan da ne mogu utjecati kada ce supruga ostati trudna, no mogu kada nece :) . Takodjer, vec je imala spontani pobacaj, pa ce vrlo lako dobiti komplikacije. S obzirom da je na ugovoru na odredjeno do 31.10, pa ce joj produziti za valjda 6 mjeseci, moja pitanja su vrlo jasna....dakle, molim izravan odgovor na pitanja.

 

1) Koliko supruga mora biti u radnom odnosu prije odlaska na bolovanje da bi dobijala punu naknadu na bolovanju te tokom trudnickog? Da li je to 6 mjeseci, 12 mjeseci ili nema veze?

 

2) Koliko prije isteka ugovora bi morala otici da bi joj tokom citavog trudnickog i bolovanja isao radni staz?

 

Ako mozete potkrijepiti linkovima na zakon o tome.

 

Hvala lijepa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju

 

Naknada plaće koja se isplaćuje na teret sredstava Zavoda pripada osiguraniku u visini

propisanoj ovim Zakonom, odnosno propisima i općim aktima donesenim na temelju ovoga

Zakona pod uvjetom, da prije dana nastanka slučaja na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu

ima ostvaren staž osiguranja u Zavodu na temelju radnog odnosa, obavljanja gospodarske

djelatnosti ili obavljanja profesionalne djelatnosti samostalno u obliku zanimanja, odnosno na

temelju primanja naknade plaće nakon prestanka radnog odnosa, odnosno prestanku obavljanja

djelatnosti osobnim radom ostvarene prema ovom Zakonu od najmanje 12 mjeseci neprekidno ili

18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine (prethodno osiguranje), ako posebnim propisom

nije drukčije utvrđeno.

 

Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama

 

Zaposleni ili samozaposleni roditelj koji ne ispunjava uvjet staža osiguranja u

trajanju od najmanje 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine

(prethodno osiguranje), za vrijeme korištenja prava prema ovom Zakonu ima pravo na novčanu

naknadu koja iznosi 50% proračunske osnovice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija