Jump to content

Dužina godišnjeg odmora


klappy1

Preporučene objave

Kad je u pitanju minimalno trajanje godišnjeg odmora zakon je prilično jasan. Dakle, minimum je 4 tjedna. Odnosno, 20 dana u petodnevnom radnom tjednu i 24 ako je radni tjedan šest dana. Ja sam u situaciji da imam šestodnevni radni tjedan i 30 dana GO. Poslodavac tvrdi da je to 5 tjedana, a ja tvrdim da je 6.

 

Tko je tu u pravu ili smo možda oboje?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sami ste rekli da je minimalan godišnji odmor 4 tjedna. Za one u koji rade u petodnevnom radnom tjednu to je 20 dana, a za one u šestodnevnom radnom tjednu 24 dana.S obzirom da Vi radite u šestodnevnom radnom tjednu, 30 dana godišnjeg odmora je 5 tjedana. Poslodavac ima pravo.

30 dana podijelite sa 6 dana u tjednu i dobijete 5 tjedana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mene također zbunjuje trajanje godišnjeg odmora,inače radim u ugosteljstvu znači radim i sub. i ned.imam 24 dana god. ali s tim da su mi u tome dodani i dani na staž i na djete do 10 god.Po svemu što čitam mislim da bi trebala imati više dana godišnjeg ako je početno 24 dana + dani na staž i ostalo.dali mi možete to malo pojasnit

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pogledajte Kolektivni ugovor za ugostiteljstvo ili ako imate Pravilnik o radu u firmi.

Koliko znam da je osnovica 18 dana na koje se dodaju dani na staž, stručnu spremu, malodobno dijete i dr.

Ovih 24 dana je minimum koji možete imati a ne polazna osnovica na koje se dodaju dani.

Naravno, bilo je puno rasprava i na Legalisu oko tog da li je osnovica 18 dana kako pište u Kolektivnom ili 20, odnosno 24 dana što je minimum godišnjeg odmora.

Mislim da se treba držati zakona, ma kako on nelogičan bio. Ili urediti Pravilnikom povoljnije uvjete. No to je moje mišljenje. Možda netko drugi može dati neki savjet ili mišljenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KOLEKTIVNI UGOVOR UGOSTITELJSTVA - urednički pročišćeni tekst, NN br. 69/2002, 139/2004 i 95/2010

 

Članak 22.

1. Dužina godišnjeg odmora svakog radnika utvrđuje se tako da na najmanji broj od 18 radnih dana dodaje se još najmanje:

a) s osnova složenosti poslova:

– radniku na radnom mjestu sa VII stupnjem obrazovanja

4 dana

– radniku na radnom mjestu sa VI stupnjem obrazovanja

3 dana

– radniku na radnom mjestu sa IV i V stupnjem obrazovanja

2 dana

– radniku na radnom mjestu do IV stupnja obrazovanja

1 dan

b) s osnova radnog staža, na svake tri godine radnog staža

radnika 1 dan

c) s osnova invalidnosti i tjelesnog oštećenja 1 dan

d) samohrani roditelj 2 dana.

 

2. Kolektivnim ugovorom kod poslodavca pobliže se određuju uvjeti i dužina godišnjeg odmora.

3. Osim malodobnih radnika i radnika koji rade na poslovima sa štetnim utjecajem, zbog čega im je priznato pravo na skraćeno radno vrijeme i staž s uvećanim trajanjem, najduže trajanje godišnjeg odmora koji se utvrđuje po osnovama iz stavka 1. ovoga članka je trideset (30) radnih dana.

4. Najkraće trajanje godišnjeg odmora koji se utvrđuje po osnovama iz stavka 1. i 2. ne može biti kraće od 20 dana ako se subota ne uračunava u godišnji odmor, odnosno 24 dana ako se subota uračunava u godišnji odmor.

 

Cijeli kolektivni ugovor za ugostiteljstvo pogledajte na

http://www.poslovni-savjetnik.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Molim tumačenje dviju odredbi iz Kolektivnih ugovora. Radi se o godišnjem odmoru:

Prema Granskom KU za ustanove u kulturi

1. Ukupno trajanje godišnjeg odmora ne može biti manje od najkraćeg trajanja toga odmora utvrđenog Zakonom o radu.

2. Godišnji odmor iz stavka 1. ovoga članka uvećava se prema kriterijima i u trajanju kako slijedi: ........

 

Prema Temeljnom KU za javne službe

1. Trajanje godišnjeg odmora utvrđuje se tako da se na 18 dana dodaju dani godišnjeg odmora prema kriterijima utvrđenim kolektivnim ugovorima djelatnosti.

2. Ukupno trajanje godišnjeg odmora ne može iznositi manje od najkraćeg trajanja toga odmora utvrđenog Zakonom o radu, niti više od 30 radnih dana.

 

MOlim lijepo tumačenje da li je prema Granskom kolektivnom ugovoru osnovica 20 dana? I ako je da li se može primjenivati pravo povoljnije za radnika ako se u Temeljnom kolektivnom ugovoru izrijekom navodi osnovica od 18 dana?

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija