Jump to content

Vipnet - ovrha - 2 kratka pitanja


saturn1861

Preporučene objave

Zakon o obveznim odnosima propisuje rokove potrebne za zastaru kao i stopu zakonske zatezne kamate

1.

Članak 214.

(1) Zastarom prestaje pravo zahtijevati ispunjenje obveze.

(2) Zastara nastupa kad protekne zakonom određeno vrijeme u kojem je vjerovnik mogao zahtijevati ispunjenje obveze

 

Tražbine utvrđene pred sudom ili drugim nadležnim tijelom

Članak 233.

(1) Sve tražbine koje su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugoga nadležnog tijela javne vlasti, ili nagodbom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, odnosno javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i one za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare.

(2) Međutim, sve povremene tražbine koje proistječu iz takvih odluka ili nagodbe, odnosno javnobilježničkog akta i dospijevaju ubuduće zastarijevaju u roku predviđenom za zastaru povremenih tražbina.

 

2.

Članak 29.

(1) Dužnik koji zakasni s ispunjenjem novčane obveze duguje, pored glavnice, i zatezne kamate.

(2) Stopa zateznih kamata na odnose iz trgovačkih ugovora i ugovora između trgovca i osobe javnog prava određuje se, za svako polugodište, uvećanjem eskontne stope Hrvatske narodne banke koja je vrijedila zadnjeg dana polugodišta koje je prethodilo tekućem polugodištu za osam postotnih poena(7+8), a u ostalim odnosima za pet postotnih poena(7+5).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, Veteran.

 

shvatio sam za zastaru, al za postotak kamata bas i ne...

 

Evo, možete mi molim vas, na čistom primjeru nekako izračunati.

 

U 4. mjesecu kad je ovrha postala pravomoćna, iznos dugovanja (zajedno s javnobilježničkim naknadama i svima zajedno) je iznosio 3.000 kn.

 

Sad ću dobiti neke veće novce pa mislim platiti,

 

po Vašoj procjeni, koliko sada iznosi iznos dugovanja, 7 mjeseci poslije?

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kamate se obračunavaju sukladno zakonu o obveznim odnosima i zakonu o kamatama, na godišnjoj razini. Kod razdoblja kraćeg od jedne godine primjenjuje se isključivo prosti način računanja kamata. Ukratko.

 

Ne znam kako Vam iznos može "rasti" za 500 kn svakih 5 dana, jer to nema smisla. Ovaj dio biste trebali malo bolje provjeriti u svakom slučaju jer tu nešto ne štima najbolje.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija