Jump to content

burza rada


krakatau

Preporučene objave

Poštovani,

Nezaposlena sam ženska osoba s malim djetetom od dvije i pol godine koje ne ide u vrtić jer ga ne bi imao tko podići ako bih se ja zaposlila.

Moj muž radi terenski posao i zna izbivati čak po cijeli mjesec na terenu. Imam završenu školu za zaštitara osoba i imovine.

Nadalje na burzi rada se vodim kao nezaposlena osoba i svaki mjesec redovito dolazim tamo se prijaviti dok mi je zadnja dva puta moja savjetnica rekla da će me skinuti sa burze rada, maknuti sa burze rada ili kako već u glavnom izbrisati iz evidencije i gubim sva prava kao nezaposlena osoba.

Ja sam rekla njoj u kakvim sam uvjetima i zašto se nemogu zaposliti i da mi dijete nije primljeno u vrtić te da mi je dijete i primljeno da bih mogla raditi posao samo u jednoj smjeni i to prvoj jer bih morala podići dijete iz vrtića na što je ona rekla da nek mi dijete čuva susjed i da ljudi danas traže bilokakav posao, a ne samo u jednoj smjeni pa ga nemogu naći te da će me u dvanaestom mjesecu skinuti s burze ako se nešto ne promijeni... Moje pitanje vama je da li ona smije meni tako prijetiti, te me skinuti samo zato što ja nemogu raditi jer mi nemože naći uvjete pod kakvim se ja jedino mogu zaposliti ? I da li se ja mogu kome žaliti ako se prijetnje nastave ili me se skine sa burze rada te izgubim sva prava jer znam da su ljudi po 10 godina na burzi kao nezaposlene osobe, a ja tek 5 mjeseci?

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAKON

O POSREDOVANJU PRI ZAPOŠLJAVANJU I PRAVIMA ZA VRIJEME

NEZAPOSLENOSTI

 

Clanak 17.

(1) Zavod prestaje voditi osobu kao nezaposlenu u evidenciji, ako ta osoba:

1) zasnuje radni odnos,

2) ostvari mjesecni primitak od pružanja usluga prema posebnim propisima ili ostvari

mjesecni primitak, odnosno dohodak od druge samostalne djelatnosti prema propisima

o porezu na dohodak, a koji je veci od najniže mjesecne osnovice na koju se

obracunavaju doprinosi za obvezna osiguranja prema posebnim propisima,

3) obavlja posao bez potvrde, ugovora, odnosno rješenja na temelju kojeg radi,

4) registrira trgovacko društvo ili drugu pravnu osobu, odnosno stekne više od 25%

udjela u trgovackom društvu ili drugoj pravnoj osobi,

5) registrira obrt, slobodno zanimanje ili djelatnost poljoprivrede i šumarstva,

6) postane poljoprivredni osiguranik po propisima o mirovinskom osiguranju,

7) zaposli se prema posebnim propisima,

8) ispuni uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu, starosnu mirovinu, odnosno

ostvari obiteljsku mirovinu ili ostvari invalidsku mirovinu zbog opce nesposobnosti za

rad,

9) ima utvrdenu opcu nesposobnost za rad,

10) obavlja volonterski rad prema propisima o radu,

11) ostvari prava na rodiljnu, roditeljsku, posvojiteljsku ili skrbnicku poštedu od rada

po posebnom propisu,

12) postane redoviti ucenik ili student,

13) nastupi na dragovoljno služenje vojnog roka,

14) bude pritvorena,

15) nastupi na izdržavanje kazne zatvora,

16) navrši 65 godina života,

17) bude ukljucena u program obrazovanja od strane Zavoda do isteka toga programa,

18) odbije se ukljuciti u obrazovanje ili bez opravdanog razloga prekine, odnosno ne

završi obrazovanje koje je sukladno njezinim procijenjenim psihofizickim

mogucnostima organizirao i troškove snosi Zavod u cilju povecanja njezine

mogucnosti zapošljavanja,

19) se ne javi Zavodu u dva uzastopna mjeseca, a ne obavijesti Zavod o opravdanim

razlozima nejavljanja,

20) ne ispunjava uvjete o aktivnom traženju posla i raspoloživosti za rad u skladu sa

clankom 11. ovoga Zakona,

21) se odjavi s evidencije.

(2) Zavod prestaje voditi osobu kao nezaposlenu u evidenciji ako ta osoba ne prihvati

ponudena zaposlenja u okviru stecene strucne spreme i radnog iskustva do utvrdivanja

profesionalnog plana iz clanka 21. ovoga Zakona, a nakon toga ponudena zaposlenja

iz utvrdenoga profesionalnog plana ili ako svojim postupanjem uzrokuje odbijanje

zaposlenja od strane poslodavca:

1) u mjestu prebivališta ili uobicajenog boravišta prema clanku 12. ovoga Zakona,

2) izvan mjesta prebivališta ili uobicajenog boravišta udaljenom do 50 km pod

uvjetom da poslodavac snosi troškove putovanja sredstvima javnog prijevoza ili

organizira prijevoz na posao i s posla,

3) izvan mjesta prebivališta ili uobicajenog boravišta bez obzira na udaljenost pod

uvjetom da je osiguran odgovarajuci smještaj, osim ako odbije zaposlenje iz razloga

što poslodavac redovito ne ispunjava obveze prema radnicima.

(3) Odredbe stavka 2. tocke 2. i 3. ovoga clanka ne odnose se na trudnicu, jednog od

roditelja s djetetom do 8 godine života, jednog od roditelja djeteta s težim smetnjama u

razvoju prema posebnom propisu ako je drugi roditelj zaposlen, jednog od roditelja s

troje i više malodobne djece ako je drugi roditelj zaposlen, roditelja koji samostalno

skrbi o djetetu do 15 godine života, osim ako dade pisanu izjavu da prihvaca posao.

(4) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga clanka Zavod ce nezaposlenu osobu koja se

vodi u evidenciji Zavoda duže od 12 mjeseci, prestati voditi kao nezaposlenu ako ta

osoba ne prihvati ponudeno zaposlenje koje odgovara njezinim procijenjenim

psihofizickim sposobnostima.

 

Cijeli tekst zakona kao i ostale odredbe, pravilnike, odluke Zavoda možete pročitati na www.hzz.hr, s lijeve strane gore imate link -pravni temelji!

Neke odredbe zakona se meni osobno čine kao dobar temelj za bezrazložno brisanje ljudi s evidencije i fiktivno smanjenje nezaposlenosti- da bi se reklo da netko na birou ipak nešto radi ili da se političari mogu hvaliti kako raste zaposlenost! :namiguje: Ja sam osobno više puta doživjela famozne prijetnje "skidanjem s evidencije" ( kao da od biroa imam neke koristi :smijeh: jednom su skupili nas 30tak žena što smo odbile raditi za osigur.kuću na sklapanju polica život.osiguranja ( bez fiksnog radnog vremena, plaća po učinku, edukaciju trebalo platiti iz vlastitog džepa...) da bi nam održali lekciju! uglavnom, te prijetnje, maltretiranje, ponižavanje još nisam doživjela samo zato što nitko nije želio raditi taj posao. jedna žena je imala situaciju sličnu vašoj- 2 male djece koje nema tko čuvati, muž radi u inozemstvu. Znate koji je odgovor dobila od "face" s biroa kada je objasnila zbog čega ne može prihvatiti takav posao-" šta tražite onda na birou, tko mene pita gdje su moja djeca dok radim!"

Tako da vas takav stav i nerazumjevanje, apsolutno ne mora čuditi. Opet ovisi od slučaja do slučaja, i naravno savjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda je gospođa na birou mislila da se ukida novčana naknada. Moram napomenuti da mi je žao situacije u kojoj se nalazite, ali osoba koja želi raditi uvijek će naći mogućnosti da uskladi posao i kuću. Ja sam konkretno također bila nezaposlena osoba kada mi je dijete imalo 10 mjeseci. A suprug mi je radio u tri smjene. Iznenada sam dobila ponudu za posao i uopće nisam razmišljala zato što sam znala kako je teško doći do posla. Dijete sam svaki dan vozila s Trešnjevke u Novi Zagreb u 6 ujutro da stignem na posao na vrijeme, a po njega dolazila u 17,00. Kada je krenuo u jaslice priča slijedi: NA Knežiji su 3 vrtića, a u niti jednom nije bilo mjesta za moje dijete. Da li sam ostala doma? ne Upisala sam ga u jaslice na drugom dijelu Trešnjevke- kod placa i opet ista pruča. Moj sin prvi dolazi u jaslice i zadnji odlazi iz jaslica.

Sada ima 10 godina išao je u boravak u školi zato što ga nije imao tko čuvati i ništa mu ne fali. Zna se razboljeti, ali što je viroza ili gripa u usporedbi sa svim teškim bolestima koja postoje.

Ja i dalje radim i dalje se mučim. Kada je bio mali i išao u vrtić molila sam susjede, prijatelje, baku i dedu da ga pričuvaju, a ja sam radila. Nisam otvarala bolovanje zato što mi je novac i posao bio potreban. I sada mi je teško kada se razboli, a ja ga samog moram ostaviti doma jer moram raditi.

Najlakše je reći poslodavac će mi dati otkaz ako odem na bolovanje, a i mi bismo isto tako postupali da smo poslodavci. Dakle tko hoće raditi naći će načina da uskladi posao i dijete, a onaj tko neće stalno će kukati i svi drugi će mu biti krivi za njegove probleme.

 

Na kraju krajeva ako su Vam i ponuđeni poslovi na Burzi, a Vi ih niste prihvatili zašto Vas ne bi maknuli iz evidencije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prilikom prijave na Zavod, savjetnik popunjava vaš profesionalni plan koji se revidira svakih 6 mj. U njemu ( između ostalih podataka) mora biti navedeno i točno kakav posao tražite, da li ste spremni raditi posao u 1, 2, 3 smjene, preseliti se zbog zaposlenja... Ako vam ponude posao u skladu sa onim što ste izjavili u prof. planu a vi ga odbijete, realno vas mogu brisati iz evidencije. Isto tako ne bi trebalo biti dopušteno prijetnjama prisiljavati nikoga da prihvati neodgovarajući posao. Svatko najbolje zna svoju situaciju i bez obzira koliko je danas teško dobiti posao, svatko sam jako dobro može odvagnuti koliko mu je realno moguće, isplativo, finan. nužno... prihvatiti ponuđeno zaposlenje- i tu su svi komentari suvišni. Krakatau nije navela da li prima novčanu naknadu ili ne, ali gledano iz moje perspektive, nezaposleni prijavljeni na Zavod bez naknade, imaju jedino obveze prema toj instituciji a prava su svedena na minumum- čak i ispod njega. Da ne uzimamo u obzir da si za veeeliku većinu zanimanja koja njima nisu "in" posao jedino možete tražiti sami. A što se tiče brisanja iz evidencije- neka lijepo pozovu sve ljude koje su na ovaj ili onaj način obrisali da se opet prijave ( recimo žene starije od 50 god. kojima je dosadilo bespotrebno obijati njihova vrata itd.... ) pa da napokon vidimo istinit broj nezaposlenih u našoj državi. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne dobijam nikakva primanja sa burze, nemam apsolutno nikakve koristi ali ovakvo tretiranje mislim da nije u redu, posao mi nikakav nisu nudili jer odgovor im je da nema takvoga posla koji bi bio moguć samo do 16 sati, majka mi nemože čuvati dijete, psihički nije stabilna osoba, oca nemam, muževi roditelji odbijaju čuvati dijete jer imaju kako oni kažu svojih briga i svoje djece, a već sam navela kako muž radi djurda007 dakle ja ne znam uopće o čemu vi to meni? Moje pitanje, moja pitanja su bila jasna, a ne da netko ima pravo izbrisati me ako ovo ako ono. Ni u kom slučaju nisam odbila posao niti išta tražila osim redovitog dolaska na koje sam redovito dolazila, a sad ovo. Što bi tek bilo da imam koristi od burze?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Eto,u istoj sam situaciji-nezaposlena s djetetom od godinu dana,ne mogu računati na ničije roditelje,bez djetetovog oca. Od burze ne primam naknadu,posao ne nude.Međutim,fascinira me slijedeće:sa aktivnim znanjem 2 strana jezika,aktivnim korištenjem interneta,kompjutera isl. ne mogu naći nikakav posao koji bih radila od kuće na ugovor u djelu (što bih,svakako mogla-prevoditi,raditi kakve administrativne poslove isl.,obavljeno poslati internetom,a plaća po obavljenom poslu- valjda mi je onda u interesu stvarno i raditi).Na burzi ništa od toga,slanje molbi nula,preko internete nula...Kao da sam idiot ako,valjda,nemam kakvog šefa koji mi konstantno puše za vrat...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

krakatau je napisao:

Pa da li mogu podići privatnu tužbu ako me se obriše s evidencije tako bez ikakvog opravdanog razloga?

Baš me zanima koliko bi vam se to isplatilo! :misli: Idite ravnatelju Zavoda i iznesite mu svoje pritužbe i/ili tražite promjenu savjetnika ako se takvo ponašanje i prijetnje nastave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

ovako samo me jedno zanima trenutno sam zaposlen i na kraju mjeseca mi ističe ugovor, poslodavac će mi poslati novi ugovor ali ja ga ne želim produžiti jer bi se nastavio školovao, radim već dvije godine kod toga poslodavca i u tih dvije godine bio sam 6 mjeseci na bolovanju zbog operacije koljena pa ma zanima koliko bi imao mjeseci pravo na naknadu sa biroa kad ne bi potpisao idući ugovor i dali bi je imao, hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija