Jump to content

pitanje za g.fakincinu


rujan2011

Preporučene objave

rujan2011 je napisao:

Poštovani! Da li poslodavac smije spriječiti otvaranje zaštićenog računa i u kojim slučajevima je to moguće? Koje su zakonske osnove za to? Plaća mi je 5350kn i ne dobivam ništa van. Imam 4 ovrhe koje se naplaćuju po redosljedu dolaska i 1 redovni kredit od 2100kn. Molim Vaš savjet !Hvala unaprijed

 

Poslodavac Vam ne može zabraniti otvaranje zaštičenog računa jer Vam za to od njega ni ne treba nikakvo odobrenje. Otiđite u FINU i popunite obrazac za otvaranje zaštičenog računa.

Po zakonu Vam se s obzirom na visinu plače može plijeniti iznos od 1.783,33 tj. 1/3 plače jer Vam je plača niža od prosjeka RH koji je 5.409 kuna. Ukoliko Vam se kredit naplačuje administrativnom zabranom iz plače ista ima pravnu snagu ovrhe te ulazi u iznos koji Vas se može plijeniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani g.fakincina! Puno hvala na odgovorima. Još me zanima dali mi možete odgovoriti kako šefica računovodstva tvrdi da ja ne mogu otvoriti zašt.račun jer na to nemam pravo jer su moje ovrhe došle poslodavcu i počele se naplaćivati kroz plaću iako mi je račun blokiran i u FINI.Da li mi možete preporučiti na koje se čl.zakona mogu pozvati i kako da se postavim? Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rujan2011 je napisao:

Poštovani g.fakincina! Puno hvala na odgovorima. Još me zanima dali mi možete odgovoriti kako šefica računovodstva tvrdi da ja ne mogu otvoriti zašt.račun jer na to nemam pravo jer su moje ovrhe došle poslodavcu i počele se naplaćivati kroz plaću iako mi je račun blokiran i u FINI.Da li mi možete preporučiti na koje se čl.zakona mogu pozvati i kako da se postavim? Unaprijed zahvaljujem

 

 

 

Otvaranje zaštičenog računa Vam ne može zabraniti nitko i možete ga otvoriti kad god želite.

Ovrhe koje su došle na naplatu ovršenikovu dužniku (Vašem poslodavcu) se naplačuju do 1/3 iznosa Vaših primanja a ostale idu u redoslijed naplate po datumima kako su zaprimljene.

 

Ograničenje ovrhe

članak 149. OZ-a

 

(1) Ovrha na plaći, naknadi umjesto plaće, naknadi za skraćeno radno vrijeme i naknadi zbog umanjenja plaće i mirovini, radi naplate tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno udržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja može se provesti do iznosa od jedne polovine, a radi naplate tražbine po drugoj osnovi do iznosa od jedne trećine plaće, naknade umjesto plaće ili mirovine.

 

(2) Ako ovršenik prima zajamčenu plaću u skladu s kolektivnim ugovorom ili zakonom, ovrha radi naplate tražbine iz stavka 1. ovoga članka može se provesti do iznosa od jedne trećine, odnosno do iznosa od jedne četvrtine takve plaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija