Jump to content

Tužba za utvrđivanje vlasništva


ZAGI

Preporučene objave

Vlasnica sam kuće i dvorišta pregrađenog kamenim zidom koji odvaja mali vrt od ostatka mojeg dvorišta. Susjeda me tuži za utvrđivanje prava vlasništva nad dijelom vrta koji je upisan na moju česticu. Poziva se na dosjelost po prednicima, ja nemam ništa protiv da joj prepustim tih par kvadrata, ali me moj odvjetnik upozorava, ako joj prepustim taj dio da ona automatski postaje suvlasnik na mojoj čestici, znači suvlasnik u mojoj kući, dvorištu,.... da bez njezine suglasnosti više ne mogu sama odlučivati na mojoj cijeloj čestici.

 

Ja sam to susjedi rekla, no međutim ona tvrdi da to nije točno.

 

Ljubazno molim, žurni odgovor, da mi po mogućnosti odgovore samo stručne osobe za ovakve slučajeve.

 

Zahvaljujem, s poštovanjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dosijelost se može tražiti ako je nekretnina nekim pravnim poslom promjenila vlasnika (kupnja, dar...)

novi vlasnik je zaboravio ili nije mogao upisati vlasništvo a godinama neometano koristi istu nekretninu.

ili ako nekretnina nema vlasnika (nepoznat)samo korisnika

koji može tražiti nekretninu u vlasništvo dosjelošću

ako je i obrađivala vrt dok je bio u vlasništvu prednice uz odobrenje prednice ,bilo joj je poznato ko je vlasnik

kad je prednica prodala nekretninu Vama

susjeda je istu nekretninu prestala koristiti ,koristili ste je Vi kao vlasnik .

i zbog dragovoljnog prestanka mirnog uživanja nekretnine više se nemože pozvati na dosijelost.

 

osim ako postoji dokumenat da je prednica prodala ili darovala taj dio nekretnine susjedi.

zbog navedenog bi prednicu trebalo pozvati kao svjedoka ako tužba ipak bude podnignuta (što je gubitaknovca i vremena)

ali tada seod prednice može tražiti povrat djela cijene ili poništavanje kupoprodajnog ugovora zbog pravnih nedostataka na nekretnini.

 

nema razloga da susjedi darujete dio svoje nekretnine ?

ali traženi dio nekretnine možete prodati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija