Jump to content

Nasljedni dio darovao sestri... da li...?


Draganec

Preporučene objave

Nakon majčine smrti nisam se kao sin odrekao svog nasljednog dijela, ali sam ga darovao sestri u cijelosti.

Da li moram dobiti odgovor od JB i nadležnog suda o mojoj izjavi o darovanju u korist sestre.

Tu se je navodno našlo još neke imovine za koju nisam znao, nego sam saznao naknadno.

 

Sestra je napravila ugovor o dosmrtnom uzdržavanju za života majke bez mog znanja ( kuća i zemljište uz kuću) za koji nisam imao pojma do dana smrti kao niti za ostale pokretnine ušteđevine itd.

ostavina prošla, a ja nisam dobio niti slova službenog odgovora, izjave. Inače smo u dobrim odnosima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draganec je napisao:

Nakon majčine smrti nisam se kao sin odrekao svog nasljednog dijela, ali sam ga darovao sestri u cijelosti.

Da li moram dobiti odgovor od JB i nadležnog suda o mojoj izjavi o darovanju u korist sestre.

Tu se je navodno našlo još neke imovine za koju nisam znao, nego sam saznao naknadno.

 

Sestra je napravila ugovor o dosmrtnom uzdržavanju za života majke bez mog znanja ( kuća i zemljište uz kuću) za koji nisam imao pojma do dana smrti kao niti za ostale pokretnine ušteđevine itd.

ostavina prošla, a ja nisam dobio niti slova službenog odgovora, izjave. Inače smo u dobrim odnosima.

 

Poštovani moderatoru: Zar i Vi ništa neznate o navedenoj temi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po završetku ostavinskog postupka javni bilježnik donosi rješenje o nasljeđivanju koje se dostavlja svim strankama i na koje je moguć prigovor. Rok za prigovor u odnosu na vas počinje teći nakon što ste ga preuzeli ili, iznimno, ako je dostava pokušana a vi niste preuzeli rješenje, onda objavom na oglasnoj ploči suda. Na kraju rješenja mora se nalaziti uputa o pravnom lijeku, tj. mogućnosti podnošenja prigovora i roku.

 

Ako je proteklo dosta vremena od ostavinske rasprave, kontaktirajte bilježnika i pitajte ga za rješenje.

 

Na ostavinskoj raspravi morali ste saznati o kojoj se imovini odlučuje, a ona imovina o kojoj nije odlučeno nije niti raspodijeljena nego se može raspodijeliti u postupku raspoređivanja naknadno pronađene imovine. Izjava o odricanju odnosno ustupu dana u ostavinskom postupku za tu imovinu ne vrijedi.

 

Nasljednička izjava je neopoziva, osim izuzetno u slučaju mane volje, tj. da u trenutku davanja izjave niste bili upoznati sa svime što je bilo važno za vašu odluku. U tom slučaju biste mogli to navesti u prigovoru na rješenje odnosno tražiti ponavljanje postupka ako je rješenje postalo pravomoćno objavom na oglasnoj ploči.

 

Međutim, sasvim je neuvjerljivo da vi niste znali da majka ima kuću i zemljište, a nije napravljena nikakva pogreška u postupku ako ste s ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju između majke i sestre bili upoznati prvi puta na samoj ostavinskoj raspravi, ali prije davanja nasljedničke izjave odnosno izjave o ustupu. Doduše, ako je bilo obratno (što baš nije vjerojatno, iako sam i sam bio na ostavinskim raspravama na kojima su javni bilježnici radili nevjerojatne pogreške) a iz zapisnika i rješenja se to ne vidi, teško ćete dokazati da je bilo tako.

 

Postoji mogućnost da svoju izjavu povučete i ako vaša sestra nije izrijekom prihvatila imovinu koju ste joj ustupili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KronicnaStranka je napisao:

 

 

Ako je proteklo dosta vremena od ostavinske rasprave, kontaktirajte bilježnika i pitajte ga za rješenje.

 

Na ostavinskoj raspravi morali ste saznati o kojoj se imovini odlučuje, a ona imovina o kojoj nije odlučeno nije niti raspodijeljena nego se može raspodijeliti u postupku raspoređivanja naknadno pronađene imovine. Izjava o odricanju odnosno ustupu dana u ostavinskom postupku za tu imovinu ne vrijedi.

 

Nasljednička izjava je neopoziva, osim izuzetno u slučaju mane volje, tj. da u trenutku davanja izjave niste bili upoznati sa svime što je bilo važno za vašu odluku. U tom slučaju biste mogli to navesti u prigovoru na rješenje odnosno tražiti ponavljanje postupka ako je rješenje postalo pravomoćno objavom na oglasnoj ploči.

 

 

 

Postoji mogućnost da svoju izjavu povučete i ako vaša sestra nije izrijekom prihvatila imovinu koju ste joj ustupili.

 

Poštovana /ni Kronična stranka!

 

Da ne citiram cijeli tekst,odnosno Vaš odgovor.

 

Na dan smrti majke tel.sam obavješten o istoj od strane sestre kojom prilikom sam tada čuo izjavu sestre da je napravila sa majkom ugovor o dosmrtnom uzdržavanju za kuću i zemljište iza kuće (2-3god. unazad)

Sadržaj ne znam niti datum sklapanja ugovora.Međutim, želim Vam dati primjer:

Sklopio sam sa suprugom ugovor o dosmrtnom uzdržavanju njezinih roditelja,kojom prilikom su na samo sklapanje, upoznavanje i volju sa sadržajem ugovora bili upoznati njezini roditelji,njezina sestra i brat, JB te 2 svjedoka koja nisu u rodu do 4 koljena sa nama. Sve je bilo javno i ništa tajnovito. Ovjereno, plačeno i u roku 10 dana supruga postala vlasnik njihovih nekretnina i pokretnina,kao i punomoći tekućih računa ( mirovina),štednih knjižica kao i svega ostalog što se zatekne nakon njihove smrti.....

 

Stoga smatram da je takođe istim postupkom trebala postupiti i sestra, osobito iz razloga što sam se sa majkom čuo tel. par dana prije smrti.

 

Nasljednička izjava...da,stojim iza toga, kuća i zemljište iza kuće. O svim drugim pokretnim stvarima, ušteđevinama,knjižicama,računima....nemam pojma,niti sam upoznat kod bilježnika o istom, kao i samim sadržajem ugovora.

Da ne duljim....

Način povlačenja izjave...kome i na koji način?

Ostavina obavljena krajem 1 mj.2012.

Kakova je sudska praksa vezana za neavedeni sadržaj?

 

Zahvaljujem i molim što hitniji odgovor, a može i na PP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju je dvostrani ugovor između primatelja i davatelja uzdržavanja. Budući ostavitelj, primatelj uzdržavanja, nije dužan obavijestiti nikoga o tome što čini sa svojom imovinom.

 

Ugovor mora imati zakonom određenu formu i može se pobijati ako ta forma nije poštovana ili zbog mana volje ostavitelja. U praksi se takvi ugovori koji su sklopljeni na formalno korektan način jako teško pobijaju.

 

Kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju davatelj uzdržavanja odmah postaje vlasnik imovine na koju se odnosi ugovor i može se upisati u zemljišne knjige. U tom slučaju ta imovina i nije predmet ostavinske rasprave, budući da nije vlasništvo ostavitelja. Presliku ugovora temeljem kojeg je izvršen prijenos vlasništva možete dobiti iz zbirke isprava u z.k. odjelu suda (gruntovnici).

 

Ako se davateljica uzdržavanja nije upisala u knjige, pa je ostaviteljica na ostavinskoj raspravi predočila ugovor, trebali ste tražiti uvid u njega, a možete izvršiti i uvid u spisa pa vidjeti kopiju ako je tamo.

 

Što se tiče pokretnina, ako nisu bile predmet ostavinske rasprave i nisu navedene o rješenju o nasljeđivanju, možete prigovoriti rješenju o nasljeđivanju da je nepotpuno ako se ne odnosi na svu imovinu poznatu u vrijeme rasprave, pa tražiti da se i to raspravi.

 

Ako to ne bude prihvaćeno, takva imovina se smatra naknadno pronađenom imovinom pa možete podnijeti zahtjev za raspoređivanje te imovine.

 

Izjava o odricanju ne odnosi se na onu imovinu koja nije bila navedena na ostavinskoj raspravi.

 

Što se tiče povlačenja ove izjave u odnosu na imovinu koja je bila navedena, mislim da za to nemate temelja budući da ste znali sve bitno o tome u vrijeme davanja izjave.

 

Budući da tek trebate dobiti rješenje, za sve što smatrate da nije bilo u redu možete prigovoriti u danom roku (mislim da je 15 dana, u svakom slučaju mora pisati u uputi o pravnom lijeku).

 

S obzirom na sve nejasnoće koje vas muče, meni je nejasno zašto ste uopće davali bilo kakve izjave dok se niste upoznali sa svime što vam je važno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija