Jump to content

Uzdržavanje supruge upomoć


ivanbrzo

Preporučene objave

Pozdrav.

Nakon 26 godina brak, razveo sam se 2/2009. Bivša supruga i ja po njenoj tužbi sklopili smo nagodbu o uzdržavanju koja je ispunjena 10/2010 godine.

Jučer stiže mi tužba, zaprimljena u roku 9/2010 na sudu, o daljnjem uzdržavnju. Razlog nezaposlena supruga, dužina braka i neuka stranka /iako je supruga imala odvjetnika/.

Do kada tako jel to doživotna robija.

Molim pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je bivša radno sposobna nisi je dužan uzdržavati .

traži da se utvrdi njena invalidnost ili radna sposobnost (koja bi obzirom nagodine mogla biti umanjena).

 

neuka stranka možda znači da je nepismena i bez škole.

 

ako je supruga bila radno nesposobna i invalid u vrijeme trajanja bračne zajednice ,dužan si doprinositi njemom uzdržavanju .

 

bivšu nisi dužan uzdržavati (osim ako je takav ugovor)

ako nije zainteresirana za posao (na sudskoj raspravi traži na uvid zamolbe za posao i prijavu na zavod za zapošljavenje)

saznaj dali radi na crno i prikupljaj dokaze.

 

bitno pitanje je dali je radila za vrijeme trajanja bračne zajednice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala bovu na odgovoru, a molim i druge učesnike foruma da se malo uključe. Zbog toga da i pojasnim malo tužbu. Obavezu po nagodbi /plaćanje ukupnih režijskih troškova - silom prilike još smo u istoj kući suvlasnici-i uzdržavanj/ sam ispunio. Po novoj tužbi bivša me traži za uzdržavanje 1000 kn mjesečno /naravno od 15.10.2010 do danas/ a moje primanje je 4000 kn mjesečno. U ovom periodu ja i dalje plaćam svu režiju i uzdržavam suprugu. Argumenti tužebe jesu:

- "zbog neznanja nije podnijela zahtjev za uzdržavanje do zaključenja glavne rasprave, niti ju je na to sud upozorio"

*kakvo neznanje a imala je odvjetnika na raspravi? i što mu to dođe "do zaključenja glavne rasprave"

-nezaposlena od 92 /radila je cca 10 godina u braku/

- ozljeda od 2002 kao zdravstveni argument - nema invalidnosti ni posljedice

-u "razgovoru" ja odbijam dobrovoljno plaćanje / bože moja a uzdržavam je/

I molim vas ako "loše" prođem do kada može trajati ta robija?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
Hvala bovu na odgovoru, a molim i druge učesnike foruma da se malo uključe. Zbog toga da i pojasnim malo tužbu. Obavezu po nagodbi /plaćanje ukupnih režijskih troškova - silom prilike još smo u istoj kući suvlasnici-i uzdržavanj/ sam ispunio. Po novoj tužbi bivša me traži za uzdržavanje 1000 kn mjesečno /naravno od 15.10.2010 do danas/ a moje primanje je 4000 kn mjesečno. U ovom periodu ja i dalje plaćam svu režiju i uzdržavam suprugu. Argumenti tužebe jesu:

- "zbog neznanja nije podnijela zahtjev za uzdržavanje do zaključenja glavne rasprave, niti ju je na to sud upozorio"

*kakvo neznanje a imala je odvjetnika na raspravi? i što mu to dođe "do zaključenja glavne rasprave"

-nezaposlena od 92 /radila je cca 10 godina u braku/

- ozljeda od 2002 kao zdravstveni argument - nema invalidnosti ni posljedice

-u "razgovoru" ja odbijam dobrovoljno plaćanje / bože moja a uzdržavam je/

I molim vas ako "loše" prođem do kada može trajati ta robija?

 

moja bivša je bila sa mnom 10 god. u braku, u bilo kakvoj firmi nije radila niti dana, nema med. dokumentacije da je radno nesposobna, ali je ipak pokušala " isposlovati " skrb u visini 1 000 kn.

Sud je odlučio da za to nema uvjeta i odbio je prijedlog njezinog odvjetnika .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
NADOVEZALA BIH SE NA OVU TEMATIKU sa svojim pitanjem

nekoliko godina sam u braku. imamo dijete. još uvijek se trudim ostati u braku, sve manje sam sigurna da je to dobro i radi mene i radi male....

prijeći ću na stvar. otkrila sam nevjere, laži , skrivanje financijskih sredstava i sl. koje očito traju od početka braka s njegove strane.

s druge strane ja sam u kreditima do grla za dovršenje stana i osnovnih uvjeta za život, minusima na karticama (registracija auta, pokrivanje njegovih dugova itd.)

nedavno sam saznala i za činjenicu da je koristio moj trn (tada bez mog znanja- imao je broj i pin) da bi mu se izvršile uplate za posao . razlog tome je njegov dug prema državi zbog obrta pa na želi da mu sjednu na žrn i na ta novouplaćena sredstva...

moje pitanje- da li mogu koristiti izvadke iz banke za te uplate radi dokazivanja njegove radne sposobnosti ili čega već.

prijeti mi da ne pokrečem brakorazvodnu parnicu jer će me natjerati da mu plaćam alimentacije ili uzdržavanje jer se vodi da je bez primanja i bez imovine (na crno , po mojim saznanjima, izvrti barem 10 000 kn mjesečno, od toga možda 1000 uđe u domaćinstvo).

inače nema nikakve stečevine - stan je prepisan prije braka na majku a auto je na prijatelja... taj dio mi ni nije bitan

imam nasreću siguran i relativno dobro plaćen posao.

što mogu učiniti s tim izvadcima iz banke, da li to šta vrijedi i za utvrđivanje sposobnosti plaćanja alimentacije za malu

hvala

 

To vam vrijedi ukoliko uz dobrog odvjetnika dokažete da suprug ipak ima primanja na "crno",no to dokazivanje bi moglo potrajati...dali vam je bitno izbjeći da vi njemu plaćate alimentaciju ili je težište na tome da on plaća alimentaciju za dijete(malodobno pretpostavljam)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija