Jump to content

vlasnistvo 50:50, prava i obaveze


oltea

Preporučene objave

Brat i ja imamo kucu u zajednickom vlasnistvu nasljedenu od roditelja. Imamo polovicu svaki.

Dali mi netko moze reci koja prava i obaveze proizlaze iz 50:50 vlasnistva. Dali ja moram prodati kucu ako brat to zeli i nade kupca? Dali imamo pravo prvog otkupa jedan od drugog? Ako ga ja zelim isplatiti ali nisam jos spremna (roditelji su zeljeli da kuca ostane u obitelji) dali on mora cekati ili ne?

Hvala na savjetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BItno je tko je u posjedu. ako ste obadvojica, sva prava i obveze su popola. ako je samo jedan u posjedu, posjednik snosi troškove posjeda (režije), no isto tako i trošak za korištenje druge polovice. ne moraš prodati ako on nađe kupca, no ako stvar završi na sudu (civilna dioba), jer jedan želi razrješenje imovinskog odnosa isplatom druge strane, a druga strana ne pristaje, mora se prodati. nema prvenstva otkupa. nitko nikog ne mora čekati. ako nema dogovora, ide izvanparnično, civilnom diobom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BItno je tko je u posjedu. ako ste obadvojica, sva prava i obveze su popola. ako je samo jedan u posjedu, posjednik snosi troškove posjeda (režije), no isto tako i trošak za korištenje druge polovice. ne moraš prodati ako on nađe kupca, no ako stvar završi na sudu (civilna dioba), jer jedan želi razrješenje imovinskog odnosa isplatom druge strane, a druga strana ne pristaje, mora se prodati. nema prvenstva otkupa. nitko nikog ne mora čekati. ako nema dogovora, ide izvanparnično, civilnom diobom.

 

Samo mali dodatak, ne sasvim točnom odgovoru, poviše. Naime, ako dođe do izvanparničnog postupka - ne mora nužno doći do civilne diobe. Naime, ako jedan od suvlasnika ospori nešto što se, temeljem zakona može osporavati (primjerice obim vlasništva) dolazi do prekida izvanparničnog postupka i stranke se upućuju na redovni sudski postupak koji, kao što znamo, traje najčešće milijardu godina s neizvjesnim (ne)uspjehom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija