Jump to content

Ispit 13.06.


anonimno

Preporučene objave

Kad učim taj predmet stalno mi se mota ured državne uprave ovakve ili onakve, pa središnji. Dajte mi objasnite, učim iz knjige od informatora, jer nije mi fora naučiti napamet, a ne razumit o čemu pričam. Kad krenem predmet sustav državne uprave onda idu poslovi pa tijela, podjele unutar tih tijela ko je kome tijelo tj. tko iz koga proizlazi, sve mi se zvuzlalo. Možda meni fali više koncentracije ili mi je potrebno da mi jeko "zdravo seljački" objasni jer ovak po člancima ja "neznam čitat". Hvala unaprijed. I još me zanimaju službenički odnosi, imam samo izvučen zakon, šta moram iz njega znati, jer po pitanjima za koja sam čula moram znati sve. Zato sam htjela na mejl, ali imaš pravo nek i drugi čitaju možda nisam jedina kojoj je to problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vako-moraš kombinirat ZoSDU i Zakon o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave.

 

imaš tijela državne uprave u jedinicama lokalne samuprave tj. Županijama. Takvih tijela ima u svakoj županiji osim u gradu Zagrebu.

Ima ih za 8 vrsta poslova (gospodarstvo, statistika, opća uprava,...).

 

E onda pogledaj Zakon o L i P samoupravi, dio o državnom nadzoru i slučajevima raspuštanja predstavničkih tijela te imenovanja povjerenika.

 

Onda bi se trbalo malo razbistrit što je državna uprava, što lokalna i kako se nadopunjuju.

 

Ja sam položio prošli četvrtak pa mi je friško i isto me pitanje žderalo pa eto...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Misliš: Imaš tijela državne uprave u jedinicama područje samouprave. A šta je sa središnjim državnim uredima oni su direkt iz Vlade, i daj mi još objasni prethodno pitanje iz ZUP-a i koje su vrste upravnih akata (jel to rješenje i zaključak ili još nešto ili nije zaključak). Imam samo izvučen zakon o državnim službenicima, a nebi ga rado učila napamet jel možda neko ima ili ti neku skraćenu verziju, imam knjigu ali sa starim zakonom. Bojim se da sve što učim ne pamtim i stalno tapkam u istom mjestu. Ja bi na pitanja odgovarala svojim riječima, pate me te stručne riječi tu se zmotam kaj misliš jel to prolazi kod ispitivača. Možda sam ti dosadna s pitanjima, ali lagano me hvata panika, daj se druži s nama koji tek trebamo izaći na ispit, prošao si to i znaš kak nam je, Nisam ti ni čestitala, bravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Misliš: Imaš tijela državne uprave u jedinicama područje samouprave. A šta je sa središnjim državnim uredima oni su direkt iz Vlade, i daj mi još objasni prethodno pitanje iz ZUP-a i koje su vrste upravnih akata (jel to rješenje i zaključak ili još nešto ili nije zaključak). Imam samo izvučen zakon o državnim službenicima, a nebi ga rado učila napamet jel možda neko ima ili ti neku skraćenu verziju, imam knjigu ali sa starim zakonom. Bojim se da sve što učim ne pamtim i stalno tapkam u istom mjestu. Ja bi na pitanja odgovarala svojim riječima, pate me te stručne riječi tu se zmotam kaj misliš jel to prolazi kod ispitivača. Možda sam ti dosadna s pitanjima, ali lagano me hvata panika, daj se druži s nama koji tek trebamo izaći na ispit, prošao si to i znaš kak nam je, Nisam ti ni čestitala, bravo.

 

središnji državni uredi su u rangu ministarstava.

uredi državne uprave u jedinicama lokalne samouprave su "niža" tijela i od ministarstava, i od središnjih državnih ureda i od državnih upravnih organizacija.

 

prethodno pitanje je samostalna pravna cijelina čije rješavanje je u nadležnosti nekog drugog tijela ili suda i koju prvo treba riješiti da bi se moglo rješavati u upravnom postupku.

recimo, predmet upravnog postupka je naknada za obnovu kuće - kao prethodno pitanje može se pojaviti pitanje tko je vlasnik kuće. to je samostalno pravno pitanje iz sudske nadležnosti. organ koji vodi postupak može uputiti stranku da na sudu dokazuje svoj vlasništvo, a može i sam provesti postupak i dokazati vlasništvo. u ovom drugom slučaju, takvo utvrđenje ne vrijedi izvan upravnog postupka.

 

u upravnom postupku donose se rješenje i zaključak. rješenje se donosi o predmetu postupka, a zaključak o procesnim pitanjima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odnos između konačnosti, pravomoćnosti i izvršnosti rješenja, i onaj dio kad kaže da nema redovnog pravnog lijeka, to je žalba, znači da ostaje samo spor ili obnova postupka, ili ako nema ni žalbe ni spora onda onda ostaje samo obnova postupka to mi se mota malo bi da mi to jednostavno razjasniš. Sori kaj gnjavim ali 24 sata sam u svim tim podacima i o ničem drugom ne mislim. Hvala kaj imaš razumjevanja i strpljenja za ovakve bisere kao ja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pravomoćnost ti je najširi pojam znači kad je rješenje pravomoćno protiv njega se ne može podnjeti ni žalba ni pokrenut upravni spor ali se može pobijati izvanrednim pravnim lijekovima, ako je pravomoćno onda je i konačno i izvršno.konačno je ono rješenje protiv kojeg se ne može izjaviti žalba ali se može pokrenuti upravni spor+naravno izvanredni lijekovi,izvršnost znači da se neka obveza određena u rješenju može izvršiti(tu je paricijski rok pa zaključak o dozvoli izvršenja ali to je druga priča) e sad kod izanrednih pr lijekova obnova, zahtjev za zaštitu zakonitosti, poništavanje i ukidanje,mjenjanje i sl neki se mogu izjaviti i prtiv konačnog rješenja (obnova) a neki moraju čekati pravomoćnost (zahtjev za za štitu zakonit)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stvar je jednostavna, pokušaj ovako naučiti:

tijela državne uprave su:

- ministarstva - 13

- državne upravne organizacije 9

- središnji državni uredi 4

- uredi državne uprave u županijama - pazi - u svakoj je županiji jedan i jedini ured državne uprave, dakle imamo 20 županija i isto toliko ureda državne uprave

 

Razlika je između prva tri i četvrtog tipa tijela u tome što su uredi državne uprave prvostupanjska tijela državne uprave u županijama, dakle imaju niži rang, a prva tri su središnja tijela državne uprave

 

središnji državni uredi su tijela državne uprave kao i svako drugo (bili su prvotno zamišljeni kao uredi Vlade, ali je to brzo promijenjeno)

 

Razlika je između ministarstava i ostalih središnjih tijela državne uprave u tome što su ministri članovi Vlade a čelnici ovih ostalih nisu

 

(ono što je netko spomenuo o 8 ili 7 ureda u županijama je stvar prošlosti iz neke stare skripte, to je postojalo prije i zvali su se županijski uredi)

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Evo ja jučer položio, super lagano, ispitivači, ma super ljudi, dovoljno je da samo nešto kažete kada vas pitaju i ako baš ne ide oni dalje sami nastavljaju jednostavno se ne može pasti, pitanja su jednostavna i lagana, općenita. Ma ustvari tamo je najgore čekanje i nepotrebna nervoza.Svi smo prošli i stariji i mlađi i vss i sss.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čestitam ti ali te i molim ja idem 13. na ispit pa me zanima, koja su pitanja iz EU i daj reci kak ti postave pitanje jel to pitanje kratko pa ti i odgovoriš kratno npr. kako se dijeli vlast a ti kažeš na zakonodavnu izvršnu i sudbenu i to je to ili nešto više reci i koja su to pitanja tako lagana, sve sam prošla i mislim da ništa neznam. Zanima me lokalna samouprava i službenički odnosi i EU, koja pitanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam bio na ispitu prosli tjedan. Sam ispit je stvarno lagan (ali to ne znaci da ne treba uciti, jer ne znate sto ce vas pitati), ali mogu reci da sam imao i jako dobru komisiju (npr. Ljubanovica iz ZUP/ZUS). Iz lokalne je bilo: predstavnicko tijelo, izvrsno tijelo (ukratko nacin biranja i ovlasti), ovlasti nacelnika izvrsnog tijela, kako se osnivaju jedinice, europska povelja (sto je to i tko je donio); iz sluzbenickih povrede duznosti, sluzbenicki sud, uvjeti za prijem u sluzbu, sto su sluzbenici a sto namjestenici; EU - koje su institucije i ukratko o parlamentu, koji su kopenhaski kriteriji i ukratko o acquisu, predpristupni fondovi; ustav - kad je donesen Ustav, ovlasti Sabora, nepovredivost doma, vojna obveza; uprava - poslovi drzavne uprave, upravni i inspekcijski nadzor; zup/zus - nacelo slobodne ocjene dokaza, moze li dijete biti svjedok, rok za donosenje prvost. rjesenja, sutnja administracije kao povod za upr. tuzbu; uredsko - gdje se stavlja prij. stambilj, za sto se placa pristojba... i jos neki korisni savjeti:

1. pitanja za pravnike nisu posebno teska, pitanja za nepravnike su daleko laksa

2. nemojte sutjeti. Ako lupite, ispravit ce vas, nista strasno (samo nemojte previse lupati :))

3. citajte pitanja na legalisu, vidjet cete da znaju pitati neke stvari koje mozda niste uzeli ozbiljno

 

sretno svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Evo javlja se djevojčica koja se je brinula za tebe i koja je mislila na tebe.

Prvenstveno, ČETITAM TI NA POLOŽENOM ISPITU!!! Stvarno mi je drago.

Evo ja ti polako učim, ali mislim da imam vremena do 9. mjeseca.

Kako je bilo?

Ja sam još uvijek zainteresirana za skriptu.

Moj mail je dragananiksic@yahoo.com pa ako mi se želiš javiti možeš slobodno.

Čekat ću tvoj mail.

Oprosti što ti se tek sada javljam ali imala sam problema sa kompjuterom, bio mi je na popravku pa nisam išla na stranicu.

Veliki pozdrav!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija