Jump to content

Mirovina po posebnim uvjetima ili po braniteljskim uvjetima.


noaluka

Preporučene objave

Poštovani,

Predala sam zahtjev za umirovljenje s 31.12 ove godine. Imam 33 g radnog staža, od toga 17 god s benificiranim radnim stažem u sustavu pravosudne policije i 103 dana ratišta 1991g kao dragovoljac. Kad sam tražila izračun mirovine rekli su mi ako idem po posebnim uvjetima nemam pravo na korištenje na prava uvećanja mirovine za 30 % koje ostvaruju dragovoljci. jako sam razočarana odnosom u mirovinskom nitko mi nije htio ništa podrobnije objasniti. Molim vas ako netko zna koja imam prava, je li moguće da ostvarivanjem prava koji sam zaradila, gubim druga stečena prava?? Kome se obratiti, molim Vas za pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost nemate pravo na to uvećanje za sudjelovanje u ratu jer odlazite u povlaštenu mirovinu (policajci, pravosudni policajci.....)

 

Međutim, imate neka druga prava kao branitelj-dragovoljac koja nisu vezana za mirovinu, a bilo bi najbolje da pročitate zakon opravima HB.

 

Da vam sada ne nabrajam" evo linka pa ćete pronaći ono što bi vas moglo zanimati:

http://www.zakon.hr/z/325/Zakon-o-pravima-hrvatskih-branitelja-iz-Domovinskog-rata-i-%C4%8Dlanova-njihovih-obitelji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

2. PRAVA IZ MIROVINSKOG OSIGURANJA

 

Pravo na starosnu mirovinu

 

Članak 13.

 

Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ostvaruje pravo na starosnu mirovinu pod uvjetom i na način propisan Zakonom o mirovinskom osiguranju, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

 

Članak 14.

 

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu manju od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

 

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

 

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

 

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

 

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

 

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

 

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

 

(2) Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnoga mirovinskog staža.

 

(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu.

 

Ja sam ovaj članak zakona o braniteljima protumačio kako piše da će mi prijevremena starosna mirovina kao dragovoljcu biti uvećana za 30%, ali su mi u HZMO rekli da se to tako ne računa, pa se pitam zašto onda postoji zakon o braniteljima, napominjem da ne idem u mirovinu po povlaštenim uvjetima već iz normalnog radnog odnosa 60 g. života, 38 g. mir.staža plus uvećanje za provedeno vrijeme u oružanim snagama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Veza teme:

usporedni izračun mirovina

mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

 

 

Poštovani vm-1954 nakon Vašeg pitanja:

 

Ne obračunali su mi 60 g, i 38 g.staža, zanima me ovaj 3 stavak člana 14, citiram

 

(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu.

 

i točnog odgovora poštovanog Mrljavca

 

Ne znam koliko bi vam povećali mirovinu, ali ako bi to povećanje povrijedilo u čl.14 stavak 2 (maksimalno 40 god. mirovinskog staža) onda je sve jasno (bez obzira što idete u prijevremenu mirovinu).

 

želim na dva primjera objasniti Vašu situaciju:

 

Ako Vaša temeljna mirovina po općim propisima iznosi 2.000 kn.

 

-po Zakonu o braniteljima(na koji se pozivate) uvećava se cca 5 % i iznosi cca – 2.100 kn.

-za umirovljene 2010.g i kasnije po općim propisima uvećava se za 27 % i iznosi – 2.540 kn.

 

ili

 

Ako Vaša temeljna mirovina po općim propisima iznosi 3.000 kn.

 

-po Zakonu o braniteljima(na koji se pozivate) uvećava se cca 5 % i iznosi cca – 3.150 kn.

-za umirovljene 2010.g i kasnije po općim propisima uvećava se za 27 % i iznosi – 3.810 kn.

 

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2. PRAVA IZ MIROVINSKOG OSIGURANJA

 

Pravo na starosnu mirovinu

 

Članak 13.

 

Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ostvaruje pravo na starosnu mirovinu pod uvjetom i na način propisan Zakonom o mirovinskom osiguranju, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

 

Članak 14.

 

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu manju od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

 

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

 

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

 

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

 

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

 

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

 

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

 

(2) Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnoga mirovinskog staža.

 

(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu.

 

Ja sam ovaj članak zakona o braniteljima protumačio kako piše da će mi prijevremena starosna mirovina kao dragovoljcu biti uvećana za 30%, ali su mi u HZMO rekli da se to tako ne računa, pa se pitam zašto onda postoji zakon o braniteljima, napominjem da ne idem u mirovinu po povlaštenim uvjetima već iz normalnog radnog odnosa 60 g. života, 38 g. mir.staža plus uvećanje za provedeno vrijeme u oružanim snagama.

 

Poštovani,ako idete u prijevremenu mir. 60 g.starosti i 38g. radnog staža pravo na uvečanu mir. ako ste sa statusom dragovoljca imate tek nakon navršenih 65g.starosti.Ako pak idete u mir.sa općom nesposobnosću za rad onda je to drugaćije. Ovo je moje iskustvo.

pozdrav i sve najbolje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na odgovorima.

@Ocelot , mislite da ću za 5,g, imati pravo da mi se ponovo izračuna mirovina, ne vjerujem, sada idemu prijevremenu, da imam 65 išao bi u starosnu.

__________________________

Nakon navršenih 65g. starosti prema zakonu o HB trebali bi ostvariti prava iz ovog članka:

Članak 14.

 

"(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu manju od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

usporedni izračun mirovina

mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

 

 

Poštovani vm-1954

 

1. @prof

Zašto povečanje 5%, a ne 30% kao dragovoljcu po tablici iz navedenog zakona o braniteljima?

LP

 

 

Ovo nije medij gdje Vam se u potpunosti može objasniti (a jednostavno) svu problematiku našeg mirovinskog sustava.

Vaš primjer je samo mali dio nepotrebne kompliciranosti istog.

 

1.Za muškarce odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu uvjetovan je sa 35 god. mirovinskog staža i 60 god. starosti po općim propisima ZOMO.

2.Tek tada možete ostvariti prava iz Zakona o braniteljima, po člancima koje Vi citirate ali ne u potpunosti. U naravi se radi o maksimalno cca 15 % (5 god.) do maksimalnih 40 god. mirovinskog staža.

U Vašem primjeru samo 2 god. jer imate 38 god. staža to jest cca 5 %.

 

Predlažem da u HZMO paralelno zatražite dva zahtjeva za mirovinu:

 

- Prijevremena starosna mirovina po općim propisima ZOMO

- Prijevremena starosna mirovina po općim propisima ZOMO uvećana po Zakonu o braniteljima ( u naravi manja od prethodne).

 

Kad dobijete oba rješenja sve će Vam biti jasnije.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav svima!!!

Pregledavajući portal došao sam do ove teme pa me ista jako zaintrigirala jer imam nedoumice i nejasnoće u pogledu mog umirovljenja, a u potpunosti nisam uvjeren da su mi priznata sva prava.

Naime, hrvatski sam branitelj (dragovoljac) i 2009. godine sam umirovljen sukladno odredbama Zakona o mirovinama DVO, PS i OSO, a u trenutku umirovljenja imao sam 20 godina efektivnog staža i 30 godina mirovinskog staža, te mi je tom prilikom izračun mirovine 3.067,00 kuna.

Interesira me dali imam kakva prava po Zakonu o braniteljima i dali bi mi se mirovina uvećala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!!!

Pregledavajući portal došao sam do ove teme pa me ista jako zaintrigirala jer imam nedoumice i nejasnoće u pogledu mog umirovljenja, a u potpunosti nisam uvjeren da su mi priznata sva prava.

Naime, hrvatski sam branitelj (dragovoljac) i 2009. godine sam umirovljen sukladno odredbama Zakona o mirovinama DVO, PS i OSO, a u trenutku umirovljenja imao sam 20 godina efektivnog staža i 30 godina mirovinskog staža, te mi je tom prilikom izračun mirovine 3.067,00 kuna.

Interesira me dali imam kakva prava po Zakonu o braniteljima i dali bi mi se mirovina uvećala

 

Dajte ljudi više malo prelistajte ovaj forum prije nego postavite pitanje. Pogotovo ovakvo. Po tisućiti puta će sada netko upitati : da li imaš hrvi ? da li si u prof. ili opća ili 6a.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija