Jump to content

Dugovi,problemi,ostavinka?


markancic

Preporučene objave

Muž mi je umro pred 3 mjeseca.

Nasljednici pozvani na ostavinsku raspravu su:

ja (II. supruga) moje 2 punoljetne djece i 2 djece iz prvog braka. Od ostavštine je ostalo: tekući račun s minusom od cca 5000 kn te jako puno ovrha na mirovini, te pravo korištenja obiteljskog groba. Obiteljsku mirovinu dobile smo ja i kćer (redovni student). Za dugove na tekućem i muževoj mirovini znam da ih neću prihvatiti.

 

Pitanje:

Ako se moja djeca i ja odreknemo nasljeđa (u biti muževih dugova) gubimo li time i pravo korištenja obiteljskog groba?

Šta je sa troškovima sprovoda (cca 14000 kn) koje sam platila ja i moje 2 djece.

Znam da nagradu JB dijelimo na 5 djelova,ali kako na to primorati djecu iz prvog braka, kad ni sprovod nisu htjeli platiti.

Spada li u nužni dio za moju djecu i kuća, koju je muž još prije njihovog rođenja darovao svojoj dvoje djece iz prvog braka?? Naglašavam da ja i moja djeca nismo ništa nasljedili od muža, ni pokretnine ni nekretnine, ostali su samo dugovi.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po pitanju kuce sam misljenja da vasa djeca nemaju pravo na imovinu koju je ostavitelj darovao prije njihovog rodjenja,medjutim vi bi imali pravo ako je to darovanje uradjeno dok ste s ostaviteljem bili u braku.

Odricanjem od nasljedstva,odricete se svih prava ostaviteljevih koje je imao,u obrnutom slucaju tj.prihvatanjem,imate svoja nasljednicka prava,ali i dugove ostavitelja,naravno odgovarate za dugove u visini iznosa naslijedjene imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=11914

 

 

na ostavinskoj tražite nužni dio.

ako dobijete pravo na nužni dio dužni ste i platiti dugove ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

 

grobno mjesto nije vlasništvo i nemožete ga nasljediti.

možete samo preuzeti obvezu održavanja i plaćanja grobne naknade .

 

troškove sahrane bi trebali snositi svi nasljednici u jednakim djelovima.

od djece iz prvog braka možete tražiti isplatu njihovog djela troška.

ako neće dragovoljno ispuniti tražbinu

potrebno je podnijeti tužbu i tražiti povrat uloženoga (stjecanje bez osnova)sa zakonskim zateznim kamatama, od dana plaćanja računa . račune trebate posjedovati i čuvati .

kao dokaz uz tužbu treba priložiti i račun za trošak sahrane .

 

jednako postupiti i sa troškom javnog bilježnika .

njegova djeca iz 1. braka su daroprimatelji i imaju obvezu platiti dug ostavitelja kao i trošak sahrane. (iz darovanog djela imovine ili drugačije)

 

c) Umanjenje raspolaganja oporukom i vraćanje darova zbog povrede nužnog dijela

Povreda vrijednosti nužnog dijela

Članak 77.

(1) Nužni je dio povrijeđen kad je ukupna vrijednost raspo*la**ga**nja oporukom i/ili vrijednost darova tolika da zbog **nje nužni nas**ljednik ne bi dobio punu vrijednost svoga nužnoga dijela (članak 70. stavak 5.).

(2) Pri utvrđiva**nju ukupne vrijednosti oporučnih raspolaga**nja i darova uzimaju se u račun i oni darovi i raspolaga**nja oporukom za koja je ostavite**lj naredio da se ne uračunaju nužnom nas**ljedniku u **nje*gov nas**ljedni dio.

 

 

Povrat dara može se zahtijevati u roku od tri godine od ostaviteljeve smrti, odnosno od dana pravomoćnosti rješenja o proglašenju ostavitelja umrlim (vidjeti Zakon o proglašenju nestalih osoba umrlima i o dokazivanju smrti), odnosno o utvrđenju njegove smrti. Taj rok je objektivan, što znači da počinje teći i istječe bez obzira kada je nužni nasljednik koji traži vraćanje dara saznao za postojanje ugovora o darovanju i povredu nužnog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija