Jump to content

kako se osigurati svoje pravo na nekretninu


bOOmba

Preporučene objave

molim vas pomoć,

moja mama se 2 puta udavala, iz prvog braka ima čer i sina. čer je dobila čitavo nasljedstvo od svog oca, a mama je darovala svje nasljedstvo od svojih roditelja bratu, ja sam se s tim složila, jer nit sam gore kad živjela nit me to nasljedstvo zanima. ali, sad su se brat i sestra počeli svađat gore oko tih parcela, toćnije žena od brata zakuhava stvar iako je sve crno na bilo.

 

mene zanima sljedeće,

meni je moj tata (drugi muž moje mame) umra vlasnik kuće smo ja i mama 1/2, da li se ona mora odreć svoga djela i prepustit ga meni, kako brat i sestra nebi imali pravo na kuću ili napisat oporuku u slučaju smrti ili napisat darovni ugovor, znači zanima me šta tribam učinit da ONI NEMAJU PRAVO NA DIO KUĆE KOJI PRIPADA MAMI (jer nikad se nezna šta im može past na pamet, iako smo se dogovorili da se ja neću dirat gore u slavoniji njihovog a oni se neće dirat u dalmacili mog)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Majka se mogla odreci na ostavinskoj raspravi iza vaseg umrlog oca i ustupiti kcerci(vama)svoj nasljedni dio.Ovako su pored vas nasljednici majke i ostala njena djeca.Majka moze vama oporuceno ili darovno ostaviti svoj dio,ali pri tome nesmije povrijediti pravo na nuzni dio ostale dvoje djece,odnosno ona to moze ali bi takav ugovor o darovanju ostala djeca mogli pobijati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako postoji dogovor između majke i njene djece (koja su gore)o podjeli imovine nakon smrti njenog prvog muža, na načina da čerka nasljeđuje oca a majka svoju nasljeđenu imovinu daruje sinu nema povrede nužnog djela.

zbog dogovora se odrekao nasljednog djela iza oca u korist sestre.

brat je dobio nasljeđenu imovinu majke .

ako majka tebi daruje svoj dio nekretnine (nasljeđenu poslije smrti tvog oca)nema povrede nužnog djela .

potrebno je napraviti rukom pismenu izjavu majke o dogovoru između kćerke i sina,

za nasljeđivanje i darivanje imovine, gore.

ukoliko bi brat i sestra tražili nužni dio iza mame i ti možeš tražiti nužni dio iz mamine nasljeđene imovine, koja je trebala biti podjeljena na tri jednaka djela ili uračunavanje dara u nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dogovor je jedno a zakon je drugo!

 

ZON jamči svakom potomku pravo na nužni dio nakon smrti ostavitelja.

Nužni dio iznosi pola zakonskog dijela.

Ukoliko je nekom potomku Vaše majke povrijeđen nužni dio(što trebate zaključiti sami) tada se on namiruje prvo iz ostavinske mase,zatim se umanju raspolaganja oporukom i potom vraćaju darovi.

Darovi se vraćaju počevši od posljednjeg!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

evo novog stanja u ovom slučaju,

mama je darovala svoj dio kuće meni, polubrat i polusestra su kod javnog bilježnika potpisali da neće tražiti svoj dječji dio

 

zanima me sljedeće; da li je ovo istina, jer se bojim da će me sad porez "oderat":

 

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju ili drugom stjecanju bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te osobe koje su u odnosu na umrlog ili darovatelja posvojenici i posvojitelji

2. - pravne i fizičke osobe kojima RH ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave daruje, odnosno daje nekretnine bez naknade radi odštete ili iz drugih razloga u svezi s Domovinskim ratom

3. – bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnose u svezi s rastavom braka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija