Jump to content

Pravo dozivotnog plodouzivanja?


Bobo30

Preporučene objave

Situacija je ovakva, nakon smrti oca ja i moja sestra smo oporukom dobile svaka po 1/2 dijela iza oca, a maceha nije dobila nista. Dakle situacija je sada u vlasničkom listu maceha ima 1/2 dijela kuće, a ja i sestra po 1/4 iste.

 

Rješenjem o nasljeđivanju je macehi na istoj nekretnini dano dozivotno pravo plodouzivanja, uporabe i stanovanje, cak i na nasim dijelovima.

 

Poslije svega toga ona sklapa ugovor o zakupu sa trecom osobom na navedenoj nekretnini i (Dom za stare i nemoćne) i već nekoliko godina ubire plodove.

 

Ja i sestra smo s njom probali razgovarati da se i nama isplati dio zakupnine u visini naših suvlasničkih dijelova, ali ne pristaje na to.

 

Pitanje glasi da li mi imamo pravo na dio zakupnine pošto smo i mi suvlasnici, i da li je Ugovor o zakupu pravno valjan s obzirom da ja i sestra nismo potpisnice istog, jer svjesni smo da ima pravo plodouzivanja i na nasim dijelovima nekretnina, ali u trenutku završetka ostavine nije na toj nekretnini bilo nikakvog zakupa, misljenja sam valjda se i mene moralo nešto pitati u svezu buduceg zakupa nekretnine?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pravo plodouživanja se mora upisati u gruntovnici. provjerite kako je dobila to pravo.

očito je pravo plodouživanja dobila voljom ostavitelja ili muljažom.

ako ima pravo plodouživanja

ima pravo iznajmiti nekretninu i ubirati plodove (bez da traži odobrenje od suvlasnika)

vi kao suvlasnivi imate samo pravo plaćati račune. vlasnici nekretnine su u obvezi plaćati račune , osim ako se drugačije ugovori.

kako je mačeha stekla 1/2 nekretnine. dali je nekretnina beačna stečevina .

u pitanju ima puno nepoznanica i nelogičnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo je upisano u gruntovnici, a temelj je oporuka. Prije smrti moj otac je bio svulasnik 1/2 i ona je bila suvlasnik 1/2. Poslije smrti oporukom je kčerkama ostavljen suvlasnički dio od oca ,a ona je na isti dobila pravo plodouzivanja, upotrebe i stanovanja.

 

Dakle oporuka se citala kod ostavine, i dobili smo rješenje kojim onda ima pravo plodouzivanja i na nasim dijelovima nekretnine, to nisam nikad sporila.

 

Nekretnina je bračna stečevina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prepisujem dio oporuke na temelju koje je doneseno rješenje o nasljeđivanju.

II.

Za slučaj moje smrti sva moja imovina neka u vlasništvo pripadnu mojim kćerima. Ovo vlasništvo koje ima njima pripasti opterećujem s pravom doživotnog uzdržavanja u korist mojeg sadašnjeg supruga (našeg oca) Pere Perića. Tek nakon njegove smrti moje kćeri mogu naslijeđene nekretnine i predmete kućanstva faktički preuzeti i sa njima raspolagati.

 

III.

Ovakav raspored moje imovine za slučaj moje smrti načinila sam sa znanjem sadašnjeg supruga (našeg oca). On također ima dvije kćeri iz ranijeg braka, on će i svoju imovinu koja se za slučaj njegove smrti nađe na njegovom imenu ostaviti svojim kćerima iz ranijeg braka, opet uz teret mojeg prava doživotnog uživanja za slučaj da ga nadživim.

 

 

Iz ove oporuke se vidi da ona ima pravo doživotnog uživanja, da li to znači da ima i pravo plodouživanja, raspolaganja itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sad je kasno postavljati pitanja o plodouživanju i uživanju.

kad ste primili rješenje o nasljeđivanju imali ste pravo na žalbu

po uputi o pravnom lijeku.

rješenje je postalo pravomoćno.

možete pokušati kod javnog bilježnika,koji je donio rješenje,

tražiti ispravljanje podataka . ?

 

u vašem mjestu postoji odvjetnik koji će pregledati svu vašu dokumentaciji

i u skladu sa podacima iz dokumentacije možete dobiti pravni savjet.

 

košta ali možda se i isplati.

da ste prije koristili uslugu odvjetnika

rješenje bi bili povoljnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija