Jump to content

Smanjenje kazne nakon ulaska u EU istina ili ne?


maja3010

Preporučene objave

Za ovo sa EU, ne znam otkud vam to?

 

Vjerojatnije je da ste mislili na ove recentne izmjene Zakona o izvršavanju kazne zatvora, gdje se uvodi kao novina - pokretanje po službenoj dužnosti postupka za odlučivanje kod uvjetnog otpusta, što je obaveza upravitelja zatvora odnosno kaznionice, nakon izdržane 3/4 kazne (možda vam odatle ovih 25%). Ali to što će se pokrenuti taj postupak, ne znači automatski da će biti i odobren uvjetni otpust. Ove izmjene i dopune stupile su na snagu prije neki dan (18. svibnja), ali po onome što ste napisali, neće se primijeniti u slučaju vašeg dečka (jer se već nalazi na izdržavanju kazne, i to najvjerojatnije izrečene prema odredbama starog KZ-a).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za ovo sa EU, ne znam otkud vam to?

 

Vjerojatnije je da ste mislili na ove recentne izmjene Zakona o izvršavanju kazne zatvora, gdje se uvodi kao novina - pokretanje po službenoj dužnosti postupka za odlučivanje kod uvjetnog otpusta, što je obaveza upravitelja zatvora odnosno kaznionice, nakon izdržane 3/4 kazne (možda vam odatle ovih 25%). Ali to što će se pokrenuti taj postupak, ne znači automatski da će biti i odobren uvjetni otpust. Ove izmjene i dopune stupile su na snagu prije neki dan (18. svibnja), ali po onome što ste napisali, neće se primijeniti u slučaju vašeg dečka (jer se već nalazi na izdržavanju kazne, i to najvjerojatnije izrečene prema odredbama starog KZ-a).

 

 

Čula sam priče o tome sa EU, ali izgleda da su to doslovno samo priče nažalost.. Hvala Vam puno na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako se izvršava pomilovanje - na sve osobe ili samo na osobe koje su podnijeli molbu?

 

Na osobe koje su podnijele molbu.

 

da li osoba mora biti na izdrzavanju kazne ili je dovoljna samo pravomočnost presude?

 

Dovoljno je da je presuda postala pravomoćna, uz napomenu kako podnošenje molbe ne odgađa izvršenje kazne, ukoliko do njega dođe u međuvremenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na osobe koje su podnijele molbu.

 

 

 

Dovoljno je da je presuda postala pravomoćna, uz napomenu kako podnošenje molbe ne odgađa izvršenje kazne, ukoliko do njega dođe u međuvremenu.

 

Kome se podnosi molba za to pomilovanje?

podnosi li jumome slučaju moj dečko iz zatvora?

koliko je moguće da daju pomilovanja (mjeseci) na jedinstvenu kaznu od 3 ipol godine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kome se podnosi molba za to pomilovanje?

 

Podnosi se Ministartvu pravosuđa.

 

Podnosi li ju u mome slučaju moj dečko iz zatvora?

 

Može vaš dečko putem zatvora odnosno kaznionice u kojoj izvršava kaznu zatvora, a molbu mogu podnijeti u njegovo ime i "bračni i izvanbračni drug, srodnik u ravnoj lozi, zakonski zastupnik, posvojitelj, posvojenik, brat, sestra i hranitelj", dakle osobe koje su ovlaštene da podnesu žalbu.

 

koliko je moguće da daju pomilovanja (mjeseci) na jedinstvenu kaznu od 3 ipol godine?

 

Nema pravila, jer pomilovanjem se može osuđeniku dati "potpuni ili djelomični oprost od izvršenja kazne, zamijeniti izrečenu kaznu blažom kaznom ili primijeniti uvjetnu osudu", dakle sve opcije su otvorene - od izlaska iz zatvora bilo po osnovi potpunog oprosta ili uvjetne osude, pa do smanjenja izrečene kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podnosi se Ministartvu pravosuđa.

 

 

 

Može vaš dečko putem zatvora odnosno kaznionice u kojoj izvršava kaznu zatvora, a molbu mogu podnijeti u njegovo ime i "bračni i izvanbračni drug, srodnik u ravnoj lozi, zakonski zastupnik, posvojitelj, posvojenik, brat, sestra i hranitelj", dakle osobe koje su ovlaštene da podnesu žalbu.

 

 

 

Nema pravila, jer pomilovanjem se može osuđeniku dati "potpuni ili djelomični oprost od izvršenja kazne, zamijeniti izrečenu kaznu blažom kaznom ili primijeniti uvjetnu osudu", dakle sve opcije su otvorene - od izlaska iz zatvora bilo po osnovi potpunog oprosta ili uvjetne osude, pa do smanjenja izrečene kazne.

 

Hvala Vam puno na odgovoru!

Molila bih Vas samo da mi kažete nakon koliko (dana odnosno mjeseci provedenih u zatvoru) se prvi puta može pisati molba i svakih koliko mjeseci se može podnositi Ministarstvu pravosuđa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče ovoga podnošenja molbe, gospodin G-man je napisao da ju može podnijeti i izvanbračni drug. Molim Vas možete li mi reći da li bi mogla ja podnijeti molbu Ministarstvu pravosuđa jer dečko i ja živimo u izvanbračnoj zajednici već duže vrijeme, ali nismo prijavljeni na istoj adresi?

Ako mogu da li ju pišem u njegovo ime ili u svoje ime za njega, naravno?

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Majo, prvo nemojte ovo sa gospodinom - nisam baš tolko star...

 

Vaša pitanja - izvanbračna zajednica, u smislu čl. 3. Obiteljskog zakona jeste - "životna zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete". E sad, da li ispunjavate ove uvjete, to sami najbolje znate. Iako, moje je mišljenje kako to pitanje u ovoj vašoj situaciji i neće biti podložno tolikom formalizmu, već će biti dovoljno da vaš dečko vas "priznaje" kao svoju izvanbračnu suprugu, jer se radi o radnji koja se poduzima u njegovu korist.

 

Podnositelj molbe ste vi, ali morate navesti da je podnosite u korist osuđenika, dakle vašeg dečka, i to morate precizirati - izvanbračnog supruga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Majo, prvo nemojte ovo sa gospodinom - nisam baš tolko star...

 

Vaša pitanja - izvanbračna zajednica, u smislu čl. 3. Obiteljskog zakona jeste - "životna zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete". E sad, da li ispunjavate ove uvjete, to sami najbolje znate. Iako, moje je mišljenje kako to pitanje u ovoj vašoj situaciji i neće biti podložno tolikom formalizmu, već će biti dovoljno da vaš dečko vas "priznaje" kao svoju izvanbračnu suprugu, jer se radi o radnji koja se poduzima u njegovu korist.

 

Podnositelj molbe ste vi, ali morate navesti da je podnosite u korist osuđenika, dakle vašeg dečka, i to morate precizirati - izvanbračnog supruga.

 

Ispričavam Vam se onda G-man.

Hvala Vam puno na odgovorima i savjetima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija