Jump to content

alimentacija


tamara1986

Preporučene objave

Rastavljena sam, bivši muz mora placat alimentaciju od 900kn.

uvijek kasni s alimentacijom, sad vec sva mjeseca kasni. uvijek mi isplacuje na ruke. Ne radi nigdje, to mu je uvijek isprika iako mu je rečeno ako on ne može da su njegovi roditelji dužni plaćati.

Što ja mogu poduzet da to plaćanje ne bude na ruke i bude redovito, znači do kraja mj za tekući mjesec?

Da pokrenem tužbu, kome se obratiti, naći privatno odvjetnika?

i da napomenem, od privremene mjere do zadnjeg ročista je plaćao 500kn svaki mj umjesto 900, da li je moguće traziti sada zaostatke, nakon sto je spor završen?

hvala

 

Ažurirano

 

* dva mjeseca kasni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... iako mu je rečeno ako on ne može da su njegovi roditelji dužni plaćati.

 

Obveza uzdržavanja strogo je osobna obveza, tako da nisu njegovi roditelji dužni ništa plaćati. Pravno gledajući. Moralno gledajući, to je stvar svakog čovjeka i njegove percepcije.

 

Što ja mogu poduzet da to plaćanje ne bude na ruke i bude redovito, znači do kraja mj za tekući mjesec?

Da pokrenem tužbu, kome se obratiti, naći privatno odvjetnika?

i da napomenem, od privremene mjere do zadnjeg ročista je plaćao 500kn svaki mj umjesto 900, da li je moguće traziti sada zaostatke, nakon sto je spor završen.

 

Imate pravomoćnu presudu, tako da možete s njom direkt u ovrhu (i za ove zaostatke), jasno pitanje je naplate (kažete ne radi, a pitanje je ima li što imovine). Ipak bih vam sugerirao da pokušate porazgovarati sa bivšim suprugom (pa i njegovim roditeljima), i naći neko rješenje sporazumno, jer u ovrhu možete uvijek (imate pravomoćnu presudu). Ako vam novac nije neophodan, doista neophodan, onda bi sama ovrha mogla imati više štetnih posljedica negoli korisnih (dugoročno gledajući). S druge strane, ukoliko pak vam je novac itekako potreban, tada imate obavezu prema djetetu da učinite sve što se nalazi u vašoj zakonskoj moći, da se pobrinete za njegove interese.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a što je s ova dva članka? (»Narodne novine», broj 116/03, 17/04, 136/04, 107/07, 57/11 - Zakon o izmjenama i dopunama zakona o parničnom postupku i 61/11)

 

Članak 216.

(1) Ako roditelj ne uzdržava dijete, baka i djed po tom roditelju dužni su ga uzdržavati prema odredbama članka 209.-211. ovoga Zakona.

(2) Odredbe članaka 212.a do 212.c. ovoga Zakona na odgovarajući se način primjenjuju i na obvezu bake i djeda iz stavka 1. ovoga članka.

 

Članak 216.a

Tužbom se uzdržavanje u slučajevima iz članka 213. do 216. ovoga Zakona može tražiti samo za vrijeme nakon njezina podnošenja.

 

osobno imam i presudu općinskog suda, presudu kaznenog kojeg je CZSR pokrenuo, sada ću i ja pokrenut kaznenu i tražiti ovrhu nad penzijom oca, a i nekretninu ću mu ovršiti - na račun duga! Nema tu morala, jer frajer radi na crno, izjavi da radi na sudu, isto ponovi na kaznenom, a u podacima Porezne uprave nema niša ... sve rad na crno ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za baku i djeda vam je odgovorila kolegica Newbie, ja nisam bio do kraja precizan.

 

Isključivo za vrijeme nakon takve tužbe. Ali, za razdoblje prije ne mogu biti obvezani.

 

Što se tiče kaznenog postupka, imate pravomoćnu kaznenu presudu (pretpostavljam uvjetnu osudu sa posebnom obvezom podmirenja zaostalih obroka i redovitim plaćanjem budućih obroka), možete tražiti opoziv uvjetne osude, ako je još moguć, iako ako završi u zatvoru, tek onda neće moći plaćati. Što se tiče nove kaznene prijave, ona se može odnositi isključivo na razdoblje nakon pravomoćnosti ove kaznene presude, jer je razdoblje do pravomoćnosti presude pokriveno samom presudom.

 

U ovrhu naravno da možete ići, ali ovaj rad na crno koji spominjete, ćete morati vi dokazati, ili ako on prizna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U CZSR koji je pokrenuo kaznenu i odradio putem DO, sam imala reviziju - rečeno mi je doslovno: morate dizati kaznenu svaka 3 mjeseca jer u suprotnom nećete ništa napraviti. Rok za podmirenje duga je već istekao prema presudi Općinskog suda. Rok za podmirenje cjelokupnog duga teče od ožujka 2013 - za kaznenu presudu. To je vodio CZSR.

 

Što se tiče dokazivanja rada na crno, smatram da to nije moje da dokazujem. U spisu se nalaze njegove izjave da je radio i da je zaradio iznos od xxxxx kn. Kako su oba navoda i u parničnom i kaznenom postupku upisane, a dokumentacija sa porezne pokazuje drugo, smatram da mi je dovoljno u prijavi priložiti listove iz oba postupka. To što sudac/sutkinja nije reagirao, ili možda nema zakonskih sredstava da reagira ili naredi državnom inspektoratu ili ne znam kome da se posao odradi kako treba - to je pretpostavljam manjkavost HR zakona.

 

To što ako završi u zatvoru tek onda neće moći ništa platiti - ni sada ne želi ništa platiti. Dala sam mu izbor ako hoće djeci kupiti školske knjige, odjeću, obuću, hranu - dakle ne radi se isključivo o novcu - pa ni to ne želi, a svoje pravo koje ima da uzme djecu 15 dana preko ljeta ne želi iskoristiti. Dakako, za ljetovanje sa novom nevjenčanom suprugom ima i vremena i sredstava. Iskreno, draže bi mi bilo da sjedi u zatvoru, možda bi tada shvatio da u životu postoje obveze i prava. Da ne govorim da kredit kojem sam sudužnik ja otplaćujem. Dakle, ne plaća kredit, ne plaća alimentaciju, izjavi da radi i da je zaradio ali se to ne vidi iz porezne prijave ... meni bi stvarno bilo draže da je u zatvoru i da mu još tog jednog živog roditelja ovršim na penziji i nekretnini!

 

Kao svjedok sam morala dati izjavu u policiji. U tom iskazu sam tražila od policije da istraži da li ima vozačku dozvolu, jer dok je bio sa mnom i sa djecom, nije ju imao. Bahata policajka mi je rekla da je to podatak koji mi oni ne mogu dati. Tražila sam da se to ispita i priloži u spis ODO-u. Zašto? Zato što je dolazio automobilom, odvozio i dovozio djecu, a ja znam da nema vozačke. Na moj upit, rekao je da nema vozačku, i da riskira. Da li i nakon ovoga itko smatra da za njega nije zatvor? Ili ako je imao sredstava za polaganje vozačkog, kako nije za alimentaciju? Djetetu je pokazao knjižicu auta i rekao da je to vozačka? Izvadila sam svoju i pokazala, a moje dijete kaže - ne bila je druge boje, onako svjetlo plava ... da li je potreban iti jedan komentar? Pa kada sad već pišem i o tome, postavljam pitanje da li mogu ući u spis koji je vodilo ODO da vidim da li je policija dala presliku vozačke, iz koje se vidi kada je položio vozački. Eto, ako sam gnjavila, ispričavam se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bez vozačke dozvole upravlja tuđim vozilim i vozi djecu ?

izlaže djecu opasnost upravljanjem vozilom bez provjere vozačke sposobnosti i liječničkog pregleda (neispravno vozilo). upisati registarski broj vozila (i vlasnik vozila je odgovoran).

čini kazneno djelo. pismeno obavjestiti ODO.

 

predpostavljam da posjeduješ pravomoćnu sudsku odluku. (zastara 10 godina)

ako posjeduje nekretnine ovrhomna nekretnine tražiti naplatu alimentacije .

za sve rate za koje nema uplatnice na račun ili potpis i izjavu o primanju rata alimentacije.

 

mora posjedovati dokaz da je plaćao alimentaciju (potpisana izjava ili uplatnice na račun) da bi dokazao plaćanje alimentacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa zato sam tražila da policija preda u spis ODO-u da li ima vozačku ili ne. Bahata policajka je odmah izjavila da ne mogu ovršiti auto njegove djevojke, na što sam joj rekla da mene ne zanima njen auto nego njegova vozačka! Kaže ona - vi taj podatak ne možete dobiti.OK, ja ne mogu ali tražim da se to dostavi ODO-u ... zato i pitam da li mogu ja u spis uči i provjeriti da li je policija predala taj podatak ...

 

nekretnine ne posjeduje jer je lijen potpisati punomoć odvjetniku u drugom gradu da se ponovo otvori ostavinski postupak iza smrti majke - naknadno pronađena imovina. Ni on ni sestra ... tako da taj dio ne mogu ovršiti, iako pokojna majka ima nešto upisano na sebe ... mislim - žena je mrtva, pa ne mogu mrtvog ovršiti.

 

Otac je valjda nedavno uspio srediti dokumentaciju za malu kuću na otoku - jer je morao potpisati izjavu kćeri da joj dozvoljava da u njoj stanuje, da ona može napraviti novu osobnu na tu adresu i dobiti kućni broj ... stoga neki papir u zemljišniku postoji - ja ga ne mogu naći i zato idem sa kaznenom prijavom u kojoj tražim da mi se dostave ti podaci.

 

Na sudu je dogovoreno da se alimentacija isplaćuje putem poštanske uplatnice meni na ruke - dakle da postoji trag svakog bilo kakvog uplaćenoga iznosa ... još niti jedna nije stigla ... rekla sam na sudu da je u dva navrata dao 1000 kn i donio hrane u vrijednosti od 400,00 kn, jer sam to i fotokopirala i napisala mu priznanicu tako da je to ušlo u spis. Dakle, nije mi namjera muljat i radit nešto što mi po zakonu ne pripada, ali iskreno, za njega i nije ništa drugo nego zatvor!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U CZSR koji je pokrenuo kaznenu i odradio putem DO, sam imala reviziju...

 

U kaznenom postupku revizija se odnosi na totalno drugačije predmete. Znači, riječ je ovdje ipak o parničnom postupku.

 

Rok za podmirenje cjelokupnog duga teče od ožujka 2013 - za kaznenu presudu.

 

Znači, još uvijek teče taj rok (moja pretpostavka je da se radi o nekih 6-10 mjeseci), u vidu posebne obveze iz uvjetne osude, tako dugo dok taj rok ne istekne, ne možete tražiti opoziv uvjetne osude, ali možete podnijeti novu kaznenu prijavu za period nakon pravomoćnosti ove kaznene presude iz ožujka.

 

Sve ovo ne utječe na vaše pravo da idete u ovrhu po osnovi parnične presude za plaćanjem uzdržavanja.

 

Što se tiče dokazivanja rada na crno, smatram da to nije moje da dokazujem. U spisu se nalaze njegove izjave da je radio i da je zaradio iznos od xxxxx kn. Kako su oba navoda i u parničnom i kaznenom postupku upisane, a dokumentacija sa porezne pokazuje drugo, smatram da mi je dovoljno u prijavi priložiti listove iz oba postupka.

 

Možete zapisnike sa navedenih ročišta priložiti kao dokaz njegovih primanja.

 

bez vozačke dozvole upravlja tuđim vozilim i vozi djecu ?

izlaže djecu opasnost upravljanjem vozilom bez provjere vozačke sposobnosti i liječničkog pregleda (neispravno vozilo). upisati registarski broj vozila (i vlasnik vozila je odgovoran).

čini kazneno djelo. pismeno obavjestiti ODO.

 

Nemojmo pretjerivati. On ne čini kazneno djelo, već prekršaj (kod vlasnika vozila bi mogla biti druga priča). Što se tiče mogućih kaznenih djela, treba istaknuti kazneno djelo neizvršavanja sudske odluke iz čl. 311. st. 2. KZ-a, međutim to djelo čini onaj tko upravlja motornim vozilom, iako mu je pravomoćnom kaznenom presudom izrečena sigurnosna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom. Znači ima dozvolu, ali i sigurnosnu mjeru zabrane upravljanja motornim vozilom, i svejedno vozi.

 

Što se tiče ovog ugrožavanja koje spominjete, kazneno djelo dovođenja u opasnost života ili imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom iz čl. 215. KZ-a, je tzv. djelo konkretnog ugrožavanja, što znači da bi dijete trebao dovesti u konkretnu opasnost vožnjom bez vozačke. Iako je ovdje uopće upitno da li bi se u konkretnom slučaju moglo raditi o navedenom djelu - smatram da ne, jer prema sudskoj praksi navedenim djelom u opasnost moraju biti dovedeni životi većeg broja ljudi ili individualno neodređenog pojedinca, što ovdje nije slučaj. Konačno, ovdje se radi o radnji koja se poduzima u prometu, tako da bi vjerojatnija opcija u ovom slučaju bila kazneno djelo izazivanja prometne nesreće u cestovnom prometu iz čl. 227. KZ-a, koje je međutim kazneno djelo tzv. mixta composita, što znači da opet mora doći do konkretnog ugrožavanja, ali onda još to konkretno ugrožavanje mora dovesti i do posljedice - tjelesne ozljede druge osobe ili imovinske štete velikih razmjera. Dakle, ni ovo djelo (trenutno) ne dolazi u obzir.

 

... zato i pitam da li mogu ja u spis uči i provjeriti da li je policija predala taj podatak ...

 

Kao zakonski zastupnik oštećenog, prema čl. 47. st. 1. t. 7. ZKP-a imate pravo uvida u spis.

 

Dalinex, iz vaših postova ispada kako je riječ o osobi koju očito ne zanima dijete koje ima sa vama, tako da ni ne zaslužuje nazivati se ocem, i koja očito na sve moguće načine izbjegava brinuti o djetetovim potrebama, čak i u minimalnom obliku, zato vam savjetujem da učinite sve što vam zakon stavlja na dispoziciju - ovrhu po parničnoj presudi (iako je upitna naplata), čekat da protekne rok koji mu je kaznenom presudom dan za plaćanje dugovanih obroka, pa po proteku istog zahtijevati opoziv uvjetne osude te podnošenje nove kaznene prijave za period nakon pravomoćnosti prve kaznene presude. Jedno je razumijevanje, strpljenje i ljudskost, al nešto sasvim drugo je kada to druga strana iskorištava u najgorem mogućem obliku. Možda će ga zatvor urazumiti. Iako sumnjam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man :) hvala puno na opširnom odgovoru. Meni je zapravo bilo važno da saznam za ovo zadnje oko vozačke dozvole ... istina je to što kažete - sutkinja na kaznenom za mladež, gdje sam bila pozvana kao svjedok, mi je rekla da se on neće nikada uozbiljiti. Eto, pametnom dosta

 

... i da - radi se o 3 djece, ne jednom, tim je veći prasac!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija