Jump to content

majka odvodi dijete u drugu državu


gitara

Preporučene objave

Što učiniti kada majka želi odvesti dijete u drugu državu?Ukratko, majka je dobila skrbništvo nad djetetom unatoč tome što se zaposlila u drugoj državi i najavila da će dijete povesti sa sobom te iako je CZSS stao na stranu oca.Ona živi i radi izvan RH već godinu dana.Dijete je za to vrijeme živjelo s ocem, otac ga je upisao u vrtić i u školu jer je po zakonu školski obveznik.U ponedjeljak dijete treba krenuti u 1. razred, ali majka ga u nedjelju odvodi sa sobom.Navodno, upisat će ga u vrtić,Dijete ne poznaje strani jezik, u toj državi nema nikog poznatog i želi živjeti s tatom i ići u školu sa svojim prijateljima iz vrtića i susjedstva.:jok:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li ste se žalili na sudsku odluku?

Da li je sud u trenutku donošenja odluke bio upoznat sa činjenicom da se majka kani odseliti sa djetetom?

Kako je regulirano djetetovo pravo na susrete i druženja sa vama?

Žalio sam se na odluku Općinskog suda, a konačna odluka o skrbništvu donesena je na Županijskom sudu iako je sud bio upoznat s majčinom odlukom o odlasku( obrazloženje je da se radi o "sređenoj državi") te iako je CZSS stao na moju stranu i predložio da se skrbništvo dodijeli meni.Naime, još u toku sudskog procesa,prije godinu dana, majka je odselila ostavivši dijete kod svojih roditelja bez da me obavijestila o tome. Ja sam tada preuzeo brigu o djeteu, živjelo je sa mnom , a majka ga je viđala i boravila s njim kod svojih roditelja kad je dolazila u Hrvatsku.Dijete sam upisao u vrtić i obavio sve potrebno za upis u 1. razred jer je školski obveznik i upisao ga u školu.Majka ga je uzela 4 dana prije nastave i upisala u vrtić u toj državi!Susreti s djetetom određeni su svakih mjesec i pol dana po 10 dana te praznicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada ste zaprimili odluku Županijskog suda? Pitam to zbog toga jer je ako se ne varam rok 30 dana za podnošenje tužbe Ustavnom sudu.

Da li je i na koji način sud ispitao volju i mišljenje djeteta, a u skladu sa Europskom konvencijom o ostvarivanju dječjih prava?

Po svemu sudeći, u vašem slučaju, radi se o kršenju elementarnih prava djeteta, a onda posredno i vaših.

Ako ste u mogućnosti svakako predajte Ustavnu tužbu i obratite se Europskom sudu za ljudska prava u strasbourgu, moleći ih da pričekaju dok Ustavni sud ne odluči o vašoj tužbi. Za to vrijeme dok oni budu čekali vi ćete im sukcesivno proslijediti svu relevantnu dokumentaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada ste zaprimili odluku Županijskog suda? Pitam to zbog toga jer je ako se ne varam rok 30 dana za podnošenje tužbe Ustavnom sudu.

Da li je i na koji način sud ispitao volju i mišljenje djeteta, a u skladu sa Europskom konvencijom o ostvarivanju dječjih prava?

Po svemu sudeći, u vašem slučaju, radi se o kršenju elementarnih prava djeteta, a onda posredno i vaših.

Ako ste u mogućnosti svakako predajte Ustavnu tužbu i obratite se Europskom sudu za ljudska prava u strasbourgu, moleći ih da pričekaju dok Ustavni sud ne odluči o vašoj tužbi. Za to vrijeme dok oni budu čekali vi ćete im sukcesivno proslijediti svu relevantnu dokumentaciju.

 

Podnesena je i tužba Ustavnom sudu.Sud nije ispitao mišljenje djeteta.Budući da se radi o kršenju dječjih prava obratio sam se Pravobraniteljici za djecu (mailom) no nikakav odgovor nisam dobio.Prije desetak dana, dok je dijete još bilo sa mnom , obratio sam se pismeno Pravobraniteljici za djecu i CZSS s opisom trenutne situacije i s naglaskom na to da se krše prva djeteta,te da je dijete vidno traumatizirano situacijom do te mjere da se javila i regresija u obliku tepanja. Naime, majka ga je u toku ljeta dva puta odvodila s objašnjenjem da ga vodi u drugu državu, ostavljala ga kod svojih roditelja, i naravno, o tome me nije obavijestila.Nikakav odgovor o nadležnih službi nisam dobio.Potrebno je nešto brzo učiniti kako bi dijete moglo krenuti u školu u koju je upisano. Prema zadnjim saznanjima, ono je u drugoj državi i upisano je u vrtić.Trebam li prijaviti majku nekoj od nadležnih službi (Pravobraniteljica, CZSS, policija)jer je odvela dijete bez mog pristanka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro je da ste pisanim putem obavijestili Pravobraniteljicu za djecu i Centar za socijalnu skrb, ali nemojte ništa spektakularno očekivati od njih , posebno ne od ureda Pravobraniteljice jer njezin ured je prije svega svrha samom sebi. Ali svi ti dopisi kporistit će vam u kasnijoj fazi, posebno ako se budete obraćali Strasbourgu. Kod vas je problem ta pravomoćna sudska odluka gdje je sutkinja imala saznanja o odvođenju djeteta u inozemstvo. Posebno je zanimljivo način na koji je odredila susrete i druženja djeteta sa vama.

Vi svakako obavijestite pisanim putem policiju u gradu kojem živite o odvođenju djeteta bez vaše suglasnosti i to također pošaljite na znanje Ravnateljstvu policije u Zagrebu. Nadalje, ono što bi bilo dobro, neznam u kojem gradu živite, da kada je dijete sa vama odvedete ga u Polikliniku za zaštitu djece grada Zagreba, naravno uz prethodnu telefonsku najavu. Njihovi stručnjaci bi trebali utvrditi zašto je dijete počelo mucati.

Također obavijestite Ministarstvo socijalne politike i mladih o odvođenju djeteta bez vaše suglasnosti.

Kao što sam vam već napisao već sada se obratite sudu u Strasbourgu da vam otvore predmet i zamolite da pričekaju sa postupanjem dok Ustavni sud ne donese odluku. U početnoj fazi to sa Strasbourgom možete rješavati sami, obratite im se na hrvatskom, tek kasnije morat ćete birati engleski ili francuski. Počnite im slati svu relevantnu dokumentaciju vezanu za vaš predmet. Mislim da ćete financijski lakše podnijeti ako im šaljete dokumentaciju kako pristiže nego sve odjednom. U strasbourgu bi vam jedna od bitnih pritužbi trebala biti to što naš sud niti u jednom trenutku nije ispitao volju djeteta. Stav Strasbourga je da se i volja vrlo malog djeteta na adekvatan način može ispitati.

Također razmislite o kaznenoj prijavi protiv sutkinje koja je donijela takvu odluku i prijavi DSV-u.

 

I još nešto da ne zaboravim, a o čemu svakako razmislite, a to je da mi pošaljete presudu te sutkinje pa ćemo je objaviti na webu sa ostalim presudama koje smo objavili. naravno sve prema pravilniku o anonimizaciji Vrhovnog suda i uz suglasnost koju imamo od Ministarstva pravosuđa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na iscrpnom odgovoru.Jučer sam doznao da dijete nije upisano u navedeni vrtić jer u njemu nije bilo mjesta (njima je poznata djetetova situacija) te trenutno ne znam gdje mi je dijete! Svakako ću već danas otići u CZSS i na policiju obavijestiti ih o razvoju događaja. Bio sam osobno u uredu Pravobraniteljice no njezina mi je službenica odgovorila da oni ne raspravljaju o sudskim odlukama.Toliko o zaštiti djetetovih prava!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Bio sam osobno u uredu Pravobraniteljice no njezina mi je službenica odgovorila da oni ne raspravljaju o sudskim odlukama"

 

Vjerojatno ste na malo pogrešan način prezentirali priču, a ta službenica je jedva dočekala da vas se riješi. To vam je dobra pouka, prilikom obraćanja nadležnim institucijama nemojte raspravljati o sudskoj odluci, već se fokusirajte na dijete i njegova prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Jučer sam doznao da dijete nije upisano u navedeni vrtić jer u njemu nije bilo mjesta (njima je poznata djetetova situacija) te trenutno ne znam gdje mi je dijete!"

Upravo sam saznao da su dijete i majka još u Hrvatskoj, iako me ona cijelo vrijeme uvjeravala da su u drugoj državi.Što učiniti? Ne mogu joj ga uzeti jer mu je ona skrbnik, a dijete treba ići u školu.Ne želim raznim scenama dodatno traumatizirati dijete.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi morate pod hitno upoznati javnost sa problemom sa kojim ste se suočili i natjerati nadležne institucije da odrade svoj posao. Još je puno otvorenih pitanja u vašem slučaju na koja nemamo odgovor, a i kojima možda i nije mjesto da se iznose na forumu.

 

Šaljem vam svoj broj u inbox. Ako mislite da bi vam razgovor bio od koristi javite se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud nije ispitao mišljenje djeteta.

 

Čl. 12. Konvencije o pravima djeteta (1989.) -

 

"1. Države stranke osigurat će djetetu koje je u stanju oblikovati vlastito mišljenje, pravo na slobodno izražavanje svojih stavova o svim stvarima koje se na njega odnose, te ih uvažavati u skladu s dobi i zrelošću djeteta.

 

2. U tu svrhu, djetetu se izravno ili preko posrednika, odnosno odgovarajuće službe, mora osigurati da bude saslušano u svakom sudbenom i upravnom postupku koji se na njega odnosi, na način koji je usklađen s proceduralnim pravilima nacionalnog zakonodavstva."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prilikom obraćanja nadležnim institucijama nemojte raspravljati o sudskoj odluci, već se fokusirajte na dijete i njegova prava.
Izgleda da su sudske odluke nedodirljive kad ih nitko u državi ne želi ili ne smije komentirati pa čak ni Predsjednik.

 

Laički, ako sudska odluka stoji u proturječju s interesima i pravima djeteta, naravno da ju oštećena strana ima potrebu i po mojem mišljenu čak treba komentirati pa makar to bilo mukotrpno. Nitko i ništa ne bi smjelo biti nedodirljivo na dugi rok. Kritika je općenito važna i za širu zajednicu, ne samo za oštećenog pojedinca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izgleda da su sudske odluke nedodirljive kad ih nitko u državi ne želi ili ne smije komentirati pa čak ni Predsjednik.

 

Laički, ako sudska odluka stoji u proturječju s interesima i pravima djeteta, naravno da ju oštećena strana ima potrebu i po mojem mišljenu čak treba komentirati pa makar to bilo mukotrpno. Nitko i ništa ne bi smjelo biti nedodirljivo na dugi rok. Kritika je općenito važna i za širu zajednicu, ne samo za oštećenog pojedinca.

Sve to stoji, ali na u stvarnosti nađete se oči u oči sa službenicom koja vas "otpili" jer "oni ne komentiraju sudske odluke" umjesto da preispita problem i utvrdi da se radi o kršenju dječjih prava.Kritika sudske odluke ili bilo koje druge odluke svakako bi trebala biti korisna. Učimo u hodu i na ovoj stranici i ne predajemo se .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(..) da mi pošaljete presudu te sutkinje pa ćemo je objaviti na webu sa ostalim presudama koje smo objavili. naravno sve prema pravilniku o anonimizaciji Vrhovnog suda i uz suglasnost koju imamo od Ministarstva pravosuđa.
Pa kad ovo spominjete bilo bi dobro da odmah postavite poveznicu ne bi li neupućenima omogućili instantni uvid i ujedno razvili svijest postojanju dotičnog pregleda presuda. Evo, ja bih volio znati gdje je ta stranica s presudama.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija