Jump to content

Ustav i organizacija


anonimno

Preporučene objave

Da mi je netko rekao da će od sveg ovog što moram potrpat u glavu, ovo naoko bezazleno čudo zvano "ustav i org. pravosuđa", ispasti katastrofično...ne bih vjerovala.

A nije baš da me nisu upozorili ...:roll:

Ljudi, kako s tim na kraj? Ok-skripta, pitanja, zakoni, sve štima, al kak to sve popamtit :-?

Ovo što sam napisala, moglo bi se lako primjeniti i na sve ostale stvari, ali ovo me totalno iznenedilo i uvrijedilo :-D

Na kraju ispada da su one "gadne" stvari manje bljak od ovog čuda :horor:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam, sve znam!!

Meni je nakraju to bio najteži dio ispita i, da ti budem iskrena, dio na kojem sam jedino kiksala.

A štrebanje... užas!!!!

A što je najgore za 2 dana se više ničeg nisam sjećala!

Možda ti zato ne bi bilo loše to ostaviti za kraj učenja, da ti bude svježe..

Samo hrabro naprijed! :thumbs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam ovaj dio ispita ostavila za kraj. Lako se uči, ali još lakše zaboravlja. Prošla sam sve zakone, čak i Konvenciju, ali s nekim stvarima zaista nisam išla u detalje. Ali Ustav još i danas znam skoro svaki članak. Ustav je osnova, a ostalo je sve kao neka nadogradnja. Nema čarobne formule za učenje, sve je individualno. Meni je čak i bilo zanimljivo!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ja sam totalno zbunjena brojnošću izvora i šarolikošću pitanja za ustav i org. i napisala prvi post.

E onda sam malo detaljnjije pročačkala pitanja, sve silne zakone, složila u glavi kak stvari stoje i zaključila da ću prvo krenuti od Ustava. OK treba znat i organizaciju, ali ovo je ipak početak cijele priče.

Dakle, moj recept:

1. kreni sa Ustavom, više manje ti je važan cijeli +pitanja koja se tiču samog ustava. Tak će ti se stvari razbistriti.

2. onda po ovoj hrpetini zakona, konvenciji...ali obavezno po pitanjima, nemoj da ti padne na pamet štrebetat to sve

Eto, to ti je moj recept, za sad se pokazao ok. :-P

Naravno, svatko ima drugačiji pristup, pa ako padne još koji savjet, sama odluči ;-)

:wavey: i sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izludit će me! Štrebetanju ove hrpetine podataka, stvarno, uz najbolju volju ne vidim smisao :-(

U redu bi to bilo znati okvirno, ali sve ovo......

Pa ako se jednom u životu odlučim biti npr. javni bilježnik, pa zaboga, pogledat ću u Zakon o j.b. što mi je za činiti!!!! Suvisao razlog za pohranjivanje u mozak, ionako pretrpan, ruku na srce, pametnijim stvarima od "proširene sjednice VSRH" ili "sastava sudačkog vijeća ŽS", uistinu ne vidim :baba:

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hmmm.. Nema vise "prosirene Opce sjednice VSRH", sada je to "Opca sjednica VSRH uz sudjelovanje....blabla..." Bio sam na seminaru za pravosudni u 11 mjesecu 2005 godine u Zg pa sam zapisa sva pitanja i odgovore od Galica glede ustavnog i ustrojtva pravosudja, potom lijepo sve to pretipkao na kompic, unio izmjene po novima ZDSV i ZS pa ako kome treba nek se javi, pomognem rado...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na upozorenju. Skužila sam da je pitanje "staro" i da to nije više "proširena Opća sjednica VSRH" nego "Opca sjednica VSRH uz sudjelovanje....blabla..." - taj čl. bio je jedini logičan odgovor na takvo pitanje, koje će na žalost u mojoj glavi ostati pohranjeno kao "proširena sjednica". Nezgodno...A nije sad baš ni vrijeme za štrebanje organizacije, kad tak i tak misle mijenjati Zakon o drž. odvj. i Zakon o j.b. :roll:

Hm, kad već nudiš pomoć, muči me pitanje "organizacijska delegacija?"-valjda je Zakon o sudovima, ali nisam sigurna na što se tu točno misli. Da li na onaj slučaj kad se određeni predmeti daju na postupanje drugom sudu (razuman rok se ne može ispoštovati) ili slučaj ukidanja ili preustroja pa se sudac premješta na drugi sud istog stupnja? :-? Ili pak neki treći odgovor koji mi nije ušao u krug potencijalnih? Doduše, postoji i mogućnost da sam fulala i zakon :bonk:

Pa ak znaš, pliz javi. Hvala :wavey:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo hoću reći, gadna su ta pitanjca iz "organizacije".

Eto pitanje - ovlasti DO u pogledu ovrhe?

Eto i odgovora - (1) Sud ili drugo nadležno tijelo će svojom odlukom odgoditi ili prekinuti ovrhu odnosno izvršenje te odluke na zahtjev nadležnoga državnog odvjetništva kada ono namjerava podnijeti odgovarajuće pravno sredstvo protiv pravomoćne odluke kojom je završen sudski ili upravni postupak zbog povrede zakona ili međunarodnog ugovora, ili kada su se stekli drugi zakonom propisani uvjeti.

(2) ........."

Krasno.

Onda malo pročačkaš po legalisu i naiđeš na sljedeće:

http://www.legalis.hr/modules/news/article.php?storyid=1014

 

Dokrajčit će me sve to skupa

:cry:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskkreno, prvi put, evo od tebe, cujem za to pitanje - organizacijska delegacija, al prva tvoja prva predložena solucija mi je puno logičnija, pa se valjda tu i krije odgovor. Al tko to zna odgovor na sva pitanja, ma ne brini, ne ocekuju ni oni da sve znamo... trenutno se uglavno bavim kazenim, to najmanje radi u praksi... Vidis, materijalno nije toliko tesko al ja recimo uci po KZ iz 97, koji sam nadopunio dvijema izmjenama iz 00, pa iz 01, 04 i sada 06. Uz to pratim garacickinu knjigu, njenu skriptu, svoje zabilješke i skriptu horvaticee knjige i naravno da je to odna kupus! No to ti kaze zato jer sam misljenja da je ipak jos uvik najvaznije znat dobro gradjansko i kazneno, a ovi ostali su ipak jos u sjeni.. Necu se puno sekirat oo ustrojstva, oogledat cu najvaznije stvari iz najvaznijih zakona i to je to.. (ma ne bas tako, al tako nekako :-) ) Nego, daj mi javi kad ce te izmjene ZDO i ZJB stupiti na snagu, nema nista na internetu...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Javim se pa popricamo, no to ce biti malo teze dok mi ne javis adresu maila!! :-)

Tj., ja je ne mogu ili ne znam naci na ovom forumu...

P.S. Posto radim i ucim, preostaje mi uciti popodne i navecer, pa to znaci uglavnom do 2 ujutro, a budjenje za posao je u 7 pa otprilike mozes zamislik kako mi zivot izgleda zbog ove pravosudne budalastine...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za početak bi se mogao registrirati, pa bi mi mogao slat privatne poruke ;-) , a mail mi možeš vidit tak da mi klikneš na "profil".

Ak ti je ikakva utjeha, i ja sam u istom....nečem...po pitanju učenja (radim+učim), pa možemo jedno drugom čestitat na ovom u što smo se uvalili :zubo:

ma da se ne mučiš....bopallena@yahoo.com :wavey:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

ovo je napomena za one koji idu na rok u 9. mjesecu. izmjene kaznenog zakona iz 2006 stupaju na snagu 01.10.2006. pretpostavljam da neće to još pitati na tom roku.

 

pozdrav svima i samo hrabro!

je napisao:

Iskkreno, prvi put, evo od tebe, cujem za to pitanje - organizacijska delegacija, al prva tvoja prva predložena solucija mi je puno logičnija, pa se valjda tu i krije odgovor. Al tko to zna odgovor na sva pitanja, ma ne brini, ne ocekuju ni oni da sve znamo... trenutno se uglavno bavim kazenim, to najmanje radi u praksi... Vidis, materijalno nije toliko tesko al ja recimo uci po KZ iz 97, koji sam nadopunio dvijema izmjenama iz 00, pa iz 01, 04 i sada 06. Uz to pratim garacickinu knjigu, njenu skriptu, svoje zabilješke i skriptu horvaticee knjige i naravno da je to odna kupus! No to ti kaze zato jer sam misljenja da je ipak jos uvik najvaznije znat dobro gradjansko i kazneno, a ovi ostali su ipak jos u sjeni.. Necu se puno sekirat oo ustrojstva, oogledat cu najvaznije stvari iz najvaznijih zakona i to je to.. (ma ne bas tako, al tako nekako :-) ) Nego, daj mi javi kad ce te izmjene ZDO i ZJB stupiti na snagu, nema nista na internetu...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija